Вертикальний виклик

Перша біблійна притча про колективне людське прагнення – притча про Вавілонську вежу. Вертикаль сприймається як виклик, як «стовп утвердження» і заявка певної позиції. Метафізичний тип мислення, який кристалізувався в межах авраамічної традиції, пов’язує цей виклик переважно з богоборством, намаганням тварного «урівнятися» з Творцем через саморобне повторення Його творіння. Світська (секулярна) свідомість бачить у таких проектах лише зриму демонстрацію досягень цивілізації. Кожному своє. Подейкують, що кожна система людської гордості має свою вежу. Матеріальну складову свого незримого захисника (егрегора). Здійснену, або спроектовану.

Деякі люди, схильні до метафізики, переконані, що Радянський Союз проїснував би кілька століть, а не 70 років, якби у тридцяті роки Сталіну таки вдалось би збудувати «Вавилонську вежу комунізму» -- спроектований Армандо Бразіні та Борисом Іофаном циклопічний Палац Рад зі статуєю Леніна на верхівці. Про необхідність такої споруди «в стилі ХХХL» проголосив у 1922 році Сергій Кіров. Хто зна, якби його не застрелили у тридцять четвертому, можливо півкілометрова «супервисотка» стояла б тепер там, де Лужков з Церетелі збудували копію храма Христа Спасителя? Тоді б теперішня Держдума Російської Федерації, можливо, збиралася б залі, змонтованому в циклопічній «ленінській голові».

Де знаходиться таємне джерело цієї утопічної спокуси – будування веж? Чому люди схильні ламати візуальний спокій горизонталей у ландшафтах свого мешкання? Ламати лише заради марнотного бажання наблизитися до неба на кількасот метрів. Напевне, це прагнення споріднене з прагненням містиків усамітнюватися на вершинах гір, де «земні сили» максимально послаблені та відсторонені. Де віковічна охоронна «енергія грунту» відступає перед грізними енергіями космосу. Перелякані рільники припадають до матінки-землі з її віковічною плодючою силою. Іншого обличчя егрегора вони просто не знають. Метафізик, навпаки, сміливо й жертовно сходить на найвищу гору -- на останнє вістря земного тіла, щоби зустрітися там з найгострішою свіжістю буття – свіжістю присутності Вищих Сил. У вертикалі кожної дзвіниці повторюється це «вертикальне прагнення».

Є давня єгипетська фреска – часів фараонів Середнього Царства – на якій зображено бога землі Хнума і богиню неба Нут. Червоний Хнум лежить обличчям до неба з величезним еректованим прутнем, готовим до запліднення синьої Нут. Це ще одна сторона «символіки веж»: кожна така споруда підсвідомо (а іноді й знаково) сприймається як пристрій для гвалтування неба. Звідси глибинна символіка акту 11 вересня, зрозуміла традиціоналістам – символіка кастрування Західної цивілізації, що насмілилася поставити людину вище за Божу волю.

Деякі культурологи вперто нагадують про існування такого собі «закляття рівнинних народів» - націй, що мешкають на великих рівнинах. Ці «горизонтальні народи», рільницькі за переважаючим способом первинного господарювання, за їхніми уявленнями, постійно страждають від своєрідної «вертикальної недостатності».

Тисячоліття тому, шукаючи нові рівнини для землеробства, вони переходили через гори. Через високі хребти, населені не чисельними, але войовничими племенами. Ці гори лякали їх вітрами і сніжними буранами, підступними стежками, безоднями і льодовиками. Войовничі племена стріляли їм у спину короткими важкими стрілами і кидали на їхні голови смертоносні брили. Перейшовши гори, рільники приносили вдячні жертви богам і намагались забути відчуття віковічного холодного слизу на стрімких стінах ущелин.

Проте в легендах і родовій пам’яті мандруючих племен назавжди закарбувалася незбагненна велич вертикально піднятої земної поверхні. Велич гордих і непорушних «божих стовпів», піднесених під самі хмари і вище за них. Сумна ж неозорість пласкої землі викликає в осідлих нащадків тих мандрівників таємний невроз. Нервову напругу, яку рівнинні народи ніколи не визнають за щось суттєве і достойне згадки. Нічні марення, про які мовчать під час розмов і пиятик.

«Горизонтальні нації» марять вертикалями, вирощують біля садиб тополі, спиваються і будують вежі. Так народилися готика і шатрова архітектура. Зрештою, десь в глибинах нашої свідомості живе знання про цей вибір: або ти будуєш свою (варіанти: колектовну, імперську) вежу, або шукаєш «вертикальні енергії» на дні пляшки чи в колбі кальяну. Ці приховані комплекси використовують політтехнологи, радячи політикам підніматися на говерли та будувати монументальні колонни.

Проте, як відомо, усяка велич стомлює. І життя на верхніх поверхах буття мало сумісне зі звичайною людською психікою. Залишаючи гори і вежі, пересічні люди повертаються у свій горизонтальний світ з профанічним полегшенням. Адже, якщо вірити дарвіністам, ми є біологічними нащадками пухнастих рівнинних мавп, а не рогатих гірських цапів.


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19534
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738