В Україні скасовано таємницю сповіді

 


Священників допитували, допитують, і будуть допитувати. Так вирішила Верховна Рада України. І це зайвий раз доводить: наша держава не те, що не православна. Навіть елементарні норми моралі та поваги до чийогось віросповідання їй чужі. Бо чужі українським чиновникам. Хто б сумнівався.

 

Історія ж питання така. У діючому Кримінально-процесуальному кодексі (написаному, до речі, у 1960-му, затвердженому у 1961-му) є стаття 69. А в ній говориться, що «Не можуть бути допитані як свідки: 1) адвокати та інші фахівці у галузі права,  які  за  законом мають право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, нотаріуси, лікарі, психологи, священнослужителі – з приводу того, що їм довірено або стало відомо при здійсненні професійної діяльності, якщо вони не звільнені від обов'язку зберігати професійну таємницю особою, що довірила їм ці відомості». Проте, неясно, яким саме чином особа має звільняти зазначених фахівців від обов‘язку берегти її таємниці. 

 

У 2008 р. нардеп Володимир Марущенко вніс проект зміни до КПК. Пропонувалося зазначити, що адвокати, лікарі, юристи та психологи можуть розголошувати професійні таємниці лише за письмової згоди особи, яка їм довірилася. А священнослужителів взагалі не можна допитувати в якості свідків. З приводу того, що їм стало відомо на сповіді. І це, безумовно, правильно. Тому що, навіть якщо людина дала згоду на розголошення таємниці сповіді священиком – сам священик не має права розголошувати цю таємницю. За 120-м правилом Номоканона, наприклад, (Номоканон – збірка церковних правил, обов‘язкових для виконання) священнослужитель, який відкриває те, що йому стало відомо на сповіді, на три роки забороняється у служінні, і має щодня класти по 100 поклонів. Заборона на служіння – це дуже серйозне покарання. Гірше – тільки відлучення від Церкви. 

 

Даний законопроект проголосували у 2009 р. І не прийняли. У 2010 Марущенко подав його на розгляд знову. У першому читанні його підтримало 236 депутатів (при 226 необхідних). Але 22 вересня, у другому читанні, «за» проголосувало лише 87. Проект не прийняли. Священників та їхніх духовних чад від слідчих та суддів не огородили. 

 

І що робити священику, якого викликають на допит, і який за законом має відкрити усе, що йому відомо зі сповіді? Як він може бути лояльним до держави, законослухняним громадянином, якщо держава вимагає порушувати закони церковні? А якщо він відмовиться давати необхідні свідчення, його почнуть переслідувати. У «законному» порядку.  

 

Можна казати, що насправді священнослужителів допитують не так уже й часто. Мабуть. Тому що статистики з цього приводу знайти не вдалося. Що по-справжньому віруючі не чинять настільки страшних злочинів, щоб для їхнього розкриття знадобилися свідчення духівника. А ті, що чинять, не приходять на сповідь. Але – і чинять, і приходять. Кожен віруючий може впасти. Кожен злочинець може розкаятися і піднятися. А сама юридична можливість допиту духівника ображає почуття вірних. 

 

Знову ж таки, духівників «звичайних» злочинців, мабуть, не турбують. Але якщо уявити, що постійний духовний отець був у Тимошенко… Чи Луценка… Чи ще в кого-небудь… Невже цих нещасних священників не чіпали би? Чи відомим православним тепер сповідувати свою віру таємно, як у древні часи? 

 

Депутати, які не проголосували законопроект про зміни до КПК – або відверті язичники, або щось знають. У Тимошенко духівника, може, й немає. Але ж у Януковича, скоріше за все, є. Принаймні, у храмі нинішнього президента показують по телевізору частіше, аніж показували бувшу прем‘єрку. Можновладцям, що ревно хрестяться перед іконами та камерами, слід було б натиснути на Раду. І продавити таки зміни до кодексу щодо таємниці сповіді. Щоб убезпечити себе від неприємностей в подальшому, принаймні.

 

P.S.: У Росії, до речі, згідно КПК, священнослужитель не може бути допитаний щодо обставин, які стали відомими йому на сповіді (п.4 ч.3 ст.56). Там інша проблема: священнослужителі, які служать двом господарям – Церкві та ФСБ. Але то вже зовсім інша історія…

 

Надія Моклюк

Братсво


24.09.2011 1556 1
Коментарі (1)

ІВАН 2011.09.28, 14:17
У парламенті сидять депутати-хазари до 80%,а не язичники які були весокодуховними.
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

877
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

678
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1791
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3118
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2503
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2487

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

142

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

673

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

640

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1514
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

266
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

610
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

569
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

271
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

335
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26975
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

795
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19626
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

368
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

355
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

683
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1182 1