Україна поліетнічна?

 

 

Дуже часто політика будується на міфах. Зараз, міф про багатонаціональність нашої держави широко культивується і використовується для сепаратистських рухів, федералістських прагнень та, навіть, спроб відсунути українську мову в Україні на другий план.

 

Чому я називаю міфом тезу про багатонаціональність України, якщо, як стверджує держкомстат, за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, «на території країни проживали представники понад 130 національностей і народностей»? Спробуємо проаналізувати цю тезу, яка проходить червоною ниткою через увесь аналіз Державним комітетом статистики України даних перепису населення стосовно його національного складу.

 

До речі саме на результати перепису населення, розділ «Мовний склад населення», буде опиратися закон Ківалова-Колєснічєнка "Про основні засади державної мовної політики", який покликаний закріпити здобутки русифікаторської політики в Україні, не дати можливості провести дерусифікацію етнічних українців, повернути їм рідну мову.

 

Закон буде захищати права абстрактних мовних груп. За даними перепису населення 2001 року 95,9 % етнічних росіян назвали рідною мовою російську, а володіють російською всі етнічні росіяни. Мало того, російська мова єдина в Україні, яку рідною визнала більша кількість людей, ніж налічується людей даної національності, тобто етнічних росіян. Мільйонам людей було накинуто, замість рідної, російську мову. І тепер мову, яка сама перешкоджає вживанню і ставить на межу виживання інші мови, захищають  від «зникнення і вимирання». Щось подібне як би ми захищали грабіжника від того, щоб він повернув майно його законним власникам…

 

За логікою Колєсніченка, не нація основний носій мови, а якась ефемерна мовна група. Тобто, в подальшому, може скластися така ситуація, що, наприклад, самі українці українською вже у Донбасі не володіють, проте українська мова не вмирає, а функціонує за рахунок україномовних людей інших національностей. Повна нісенітниця.

 

Або живуть собі в Україні етнічні греки і вірмени, але більшість з них вже не володіють рідною мовою. Закон Колєснічєнка побічно говорить, що то і добре, що не володіють, і не треба, - закон захистить їх право… на російську мову, яка замінила їм рідну… Знову нісенітниця.

 

Чому ківалови-колєснічєнки не хочуть захищати права реальних національних меншин? Все дуже просто, етнічних росіян 8,3 млн., а російськомовних 14,2 млн. Їм шкода втрачати плоди багаторічної роботи русифікаторів - 5,9 млн. зрусифікованих. Тому «законотворці» заперечують саму думку про можливість повернення людей до мови своєї національності. Вони відстоюють і будуть відстоювати право етнічних українців, білорусів, болгар, євреїв, греків на … російську мову. Народжуються дивні терміни: «право на русифікацію», «право бути зрусифікованим», «право на позбавлення людини певної національності мови своєї національності».

 

Ми ж проаналізуємо розділ «Національний склад населення». Адже, в Україні підлягає вирішенню велика проблема, що стосується мільйонів людей, - це штучно створений дисбаланс між національною самоідентифікацією і рідною мовою, коли виникає невідповідність між рідною мовою і національністю. Нині за даними перепису населення, тільки етнічних українців, які з тих чи інших причин зреклися рідної мови, налічується близько 5,5 мільйонів осіб, а ще 0,4 млн. представників національних меншин. Люди мають право не «на мову мачуху», а на природну рідну мову, і їм її потрібно повернути. 

 

Отже, Україна, в якій етнічні українці становлять - 77,8%, за висновком Державного комітету статистики України, є багатонаціональною в цілому, і багатонаціональною є кожна область зокрема, тобто немає жодної моноетнічної області. Україна "аж кишить" сотнями народів і народностей.

 

Наприклад, аналіз стверджує: 

 

Івано-Франківська область. “Особливістю національного складу населення області є його багатонаціональність, за даними Всеукраїнського перепису населення тут проживають представники понад 90 національностей і народностей. Українці - 97,5%”.  

 

Волинська область. “Особливістю національного складу населення області є його багатонаціональність, за даними Всеукраїнського перепису населення на території Волині проживали представники більше 70 національностей і народностей. Українці - 96,9%”.  

 

Черкаська область. “Особливістю національного складу населення є його багатонаціональність, за даними Всеукраїнського перепису населення на території області проживали представники понад 130 національностей і народностей. Українці - 93,1%”.

 

Дещо хочу прояснити з термінами багатонаціональність і поліетнічність, бо це різні поняття.

 

Отже, Україну називають багатонаціональною. Насправді в Україні є тільки одна нація, вона до того ж корінна, державотворча, - це етнічні українці. Так, ми етнічно різні. Немає нині у світі країн на 100% моноетнічних. Так, ми не всі за походженням українці. Але якось дивно слухати, що Україна – це територія з багатонаціональним складом населення? Які тоді у нас нації живуть, якщо їх багато? Українська, російська, угорська, румунська, тощо – всього 100 чи більше? - Ні. У нас в Україні є тільки одна нація – українці, а також представники інших націй.

 

Крім того, нашу країну різні політикани продовжують називати поліетнічною. То що, 78% етнічних українців від усього населення країни – це поліетнічність? - Звичано, ні. Бо що у такому випадку вважати моноетнічністю?

 

Пора вже співробітникам наших статистичних служб знати, що поліетнічність вимірюється не кількістю зареєстрованих в Україні націй і народностей світу, і не кількістю представників цих націй і народностей, а питомою вагою тієї чи іншої нації по відношенню як до всього населення України, так і питомою вагою тієї чи іншої нації до всього населення певної адміністративно-територіальної одиниці зокрема. Тому, насправді, Україна є моноетнічною країною, адже етнічні українці нараховують 37,5 млн. осіб, і становлять 77,8% населення. Зрозуміло, що це є більше, ніж  2/3 або 67% населення України.

 

Серед національних меншин слід відзначити етнічних росіян, які налічують 8,3 млн. осіб, або 17,3%. Знову ж таки нагадаю, що російська нація живе в Російській Федерації, а в Україні є її представники, - «русское зарубежье». Проста арифметична дія додавання і ми бачимо, що в сумі представники цих двох національностей Україні становлять 95,1%. На решту залишається - 4,9%, причому жодна національність за своєю чисельністю не перевищує 0,6% від усього населення України. Надаю перелік по низхідній лінії у бік зменшення чисельності: білоруси, молдавани, кримські татари, болгари, угорці, румуни, поляки, євреї, вірмени, греки, татари.

 

Стосовно адміністративно-територіальних одиниць України, яких всього налічується 27, то їх можна поділити на п’ять груп, які можна об’єднати у три великі групи. У першу входять 22 адміністративно-територіальних одиниці, у другу 3, і третю 2. "22 + 3+2".

 

Велика група № 1.

В Україні 22 адміністративно-територіальні одиниці є моноетнічними, бо етнічні українці в них складають більше 67%.

1. З них 13 адміністративно-територіальних одиниць (табл. 1) є навіть дуже моноетнічними, бо етнічні українці, становлять у цих областях понад 90% населення.

2. З них 7 адміністративно-територіальних одиниць є також мононаціональними (табл. 2), бо етнічні українці становлять більше 3/4 трьох четвертих, тобто 75% населення. Поліетнічні і моноетнічні райони з переважанням представників національної меншини є у Закарпатській (українці, угорці, румуни) і Чернівецькій (українці, румуни) областях.

3. З них 2 адміністративно-територіальні одиниці є також мононаціональнми (табл. 3), бо етнічні українці становлять більше 2/3 двох третин, тобто 67%  населення.

 

Велика група № 2.

Три адміністративно-територіальні одиниці є поліетнічними, але все ж більше 50% населення становлять етнічні українці (табл. 4): Одеська - 62,8%, Луганська - 58,0%, Донецька - 56,9%. У цих областях швидше двоетнічність - українці та росіяни. Причому північні райони даних областей є моноетнічними, бо у них етнічні українці становлять від 67% до 95%. Поліетнічними є південні райони Одеської області (українці, росіяни, болгари, молдавани, румуни, гагаузи).

 

Велика група 3.

У 2 адміністративно-територіальних одиницях переважає національна меншина, - етнічні росіяни, (табл. 5).

1. Поліетнічна Автономна Республіка Крим, (росіяни, українці, кримські татари). У АР Крим етнічні росіяни становлять більше 50% від усього населення, - 58,3%.

2. Моноетнічна адміністративно-територіальна одиниця з переважанням національної меншини. У м. Севастополь етнічні росіяни становлять більше двох третин 2/3 або 67% від усього населення, – 71,6%

 

 

Таблиця 1.

Область

Національність у населенні області, 2001 рік, (%)

 

1. Тернопільська

100,0

українці

97,8

росіяни

1,2

2. Івано-Франківська

100,0

українці

97,5

росіяни

1,8

3. Волинська

100,0

українці

96,9

росіяни

2,4

4. Рівненська

100,0

українці

95,9

росіяни

2,6

5.Вінницька

100,0

українці

94,9

росіяни

3,8

6. Львівська

100,0

українці

94,8

росіяни

3,6

7. Хмельницька

100,0

українці

93,9

росіяни

3,6

8. Чернігівська

100,0

українці

93,5

росіяни

5,0

9. Черкаська

100,0

українці

93,1

росіяни

5,4

10. Київська

100,0

українці

92,5

росіяни

6,0

11. Полтавська

100,0

українці

91,4

росіяни

7,2

12. Житомирська

100,0

українці

90,3

росіяни

5,0

13. Кіровоградська

100,0

українці

90,1

росіяни

7,5

 

Таблиця 2.

Область

Національність у населенні області, 2001 рік, (%)

 

1. Сумська

100,0

українці

88,8

росіяни

9,4

2. м.Київ

100,0

українці

82,2

росіяни

13,1

3. Херсонська

100,0

українці

82,0

росіяни

14,1

4. Миколаївська

100,0

українці

81,9

росіяни

14,1

5. Закарпатська

100,0

українці

80,5

угорці

12,1

румуни

2,6

росіяни

2,5

6.Дніпропетровська

100,0

українці

79,3

росіяни

17,6

7. Чернівецька

100,0

українці

75,0

румуни

12,5

молдавани

7,3

 

Таблиця 3.

Область

Національність у населенні області, 2001 рік, (%)

 

1. Запорізька

100,0

українці

70,8

росіяни

24,7

2. Харківська

100,0

українці

70,7

росіяни

25,6

 

Таблиця 4.

Область

Національність у населенні області, 2001 рік, (%)

 

1. Одеська

100,0

українці

62,8

росіяни

20,7

болгари

6,1

молдавани

5,0

2. Луганська

100,0

українці

58,0

росіяни

39,0

3. Донецька

100,0

українці

56,9

росіяни

38,2


Таблиця 5.

Область

Національність у населенні області, 2001 рік, (%)

 

1. Автономна Республіка Крим

100,0

росіяни

58,3

українці

24,3

кримські татари

12,0

2. м.Севастополь

100,0

росіяни

71,6

українці

22,4

 

 

І як тут статистики змогли побачити багатонаціональність і поліетнічність? Чи така була політична установка направлена для підтримання чергового міфу?

 

Сергій Стефанко,

депутат Івано-Франківської міської ради

 

 

 

 


31.08.2012 Сергій Стефанко 6837 2
Коментарі (2)

Петров 2012.09.01, 23:03
А я в Россию, домой хочу.
Андрій 2012.09.04, 17:38
ніхто тобі не заважає спакувати валізи і на вокзал
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

9254 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1647
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1533
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2565
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4328
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3072

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

879

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1297

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1198

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2226
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1565
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1320
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1090
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

437
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

518
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1728
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1645 5
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20216
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

190
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

551 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

593
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

939