У чиєму супроводі, куди та на який період: консультація нотаріуса, як виїхати з дитиною за кордон (інфографіка)

Нещодавно в Україні змінилися правила перетину кордону неповнолітніми. Тепер дитина може мати власний закордонний паспорт, а в деяких випадках подорожувати без згоди одного з батьків.

Як уникнути труднощів з виїздом дитини за кордон Фіртці розповів Івано-Франківський нотаріус Ігор Фріс.

За його словами, основними причинами виникнення проблем є відсутність одного з батьків.

"Це основна. Причини бувають різні - хтось за кордоном, розлучені, просто відмовляють давати згоду. Різні випадки бувають. Відсутність одного з батьків", - розповідає нотаріус.

Ігор Фріс каже, що із настанням періоду відпусток та канікул у школах почастішали звернення батьків, дідусів та бабусь, щодо виїзду дітлахів на відпочинок за кордон.

"Щоб усі знали, що і як робити, нами розроблені процедури, як, коли, хто і для чого повинен зробити заяву щодо надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон. В чиєму супроводі, куди і на який період, - розповідає Ігор Фріс. - Думаю, це допоможе вам не проґавити час, прийти до нотаріуса з необхідними документами та бути впевненими, що відпустка вашої дитини не зіпсується".


Кожній дитині біометричний паспорт

Згідно із законодавством біометричні паспорти можуть отримати всі громадяни України незалежно від віку. Якщо раніше діти подорожували з батьками без власного біометричного паспорта, то тепер він є необхідним документом для перетину кордону.

Зазвичай діти подорожують у супроводі хоча б одного із батьків. Також можливі поїздки з опікуном, супровідником або ж у супроводі членів екіпажу літака. Відповідно оформляються й дозвільні папери. У разі подорожі з одним із батьків потрібен нотаріально засвідчений дозвіл іншого, з уповноваженою особою — нотаріально засвідчений дозвіл обох батьків. Також необхідно вказати країну призначення і час, упродовж якого дитина перебуватиме за кордоном.

Дещо складніша ситуація із супроводом неповнолітнього екіпажем літака. Треба заздалегідь замовити в авіакомпанії таку послугу, надавши нотаріально завірені дозволи обох батьків. Після її оплати необхідно буде заповнити додаткові документи безпосередньо в аеропорту.

Подорожувати без дозволу одного з батьків дитині можна!

Вічна проблема батьків, які виховують дітей у неповній сім’ї, дістала нове вирішення. Дитина і той із батьків, який проживає з нею, у деяких випадках можуть безперешкодно поїхати за кордон без дозволу іншого. Зокрема, якщо є заборгованість з аліментів від чотирьох місяців. Для дітей з інвалідністю й тяжко хворих цей строк зменшено до трьох місяців.

Щоб скористатися таким правом, спочатку треба взяти довідку про наявність заборгованості з аліментів у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту. При виїзді з країни її показують працівникам прикордонної служби. Якщо подорожує хвора дитина, необхідний документ, що підтверджує хворобу.

У разі сплати аліментів дитина також має право на виїзд із країни без згоди одного з батьків лише в таких випадках:

1) для лікування;

2) для участі в міжнародних олімпіадах;

3) для участі в міжнародних музичних, художніх та інших конкурсах;

4) для участі в міжнародних програмах обміну школярів;

5) для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, культурно-освітніх та спортивних заходах і змаганнях.

Виїзд на відпочинок

Для виїзду за кордон на відпочинок потрібен дозвіл обох батьків. Але через прогалини в законодавстві цю заборону можна обійти. Зокрема, якщо метою поїздки є «проведення лікувально-профілактичних заходів».

Вивезти дитину може лише той із батьків, який не перешкоджає іншому бачитися й брати участь у її вихованні. Для цього треба надіслати іншому з батьків рекомендованого листа, повідомивши про тимчасовий виїзд доньки чи сина за кордон і вказавши мету й тривалість поїздки, а також країну. Єдиний виняток із цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

Дозвіл через суд

Під час перетину кордону України треба пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини (часто воно зазначене в рішенні про розлучення) або відповідний висновок органу опіки та піклування.

З дитиною може подорожувати й той із батьків, який проживає окремо. Для цього потрібно рекомендованим листом надіслати відповідне звернення до того, з ким дитина проживає. Якщо дозвіл не надійшов упродовж 10 днів із моменту, коли ви отримали відмітку про вручення листа, право на подорож доведеться відстоювати в суді. Обов’язковою умовою є відсутність заборгованості з аліментів.

У порядку спрощеного позовного провадження суддя має розглянути заяву й надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Виїжджаючи з України, потрібно показати прикордонникам відповідне рішення суду.

Затримався з дитиною за кордоном — плати штраф!

За умисне порушення місячного строку перебування дитини за кордоном передбачено адміністративну відповідальність — штраф від 1700 до 3400 грн. Окрім того, батьки на рік втратять право виїзду за кордон із дитиною.

 


30.05.2019 5804
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

975
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2752
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3058 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

869

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7365
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096