У чиєму супроводі, куди та на який період: консультація нотаріуса, як виїхати з дитиною за кордон (інфографіка)

Нещодавно в Україні змінилися правила перетину кордону неповнолітніми. Тепер дитина може мати власний закордонний паспорт, а в деяких випадках подорожувати без згоди одного з батьків.

Як уникнути труднощів з виїздом дитини за кордон Фіртці розповів Івано-Франківський нотаріус Ігор Фріс.

За його словами, основними причинами виникнення проблем є відсутність одного з батьків.

"Це основна. Причини бувають різні - хтось за кордоном, розлучені, просто відмовляють давати згоду. Різні випадки бувають. Відсутність одного з батьків", - розповідає нотаріус.

Ігор Фріс каже, що із настанням періоду відпусток та канікул у школах почастішали звернення батьків, дідусів та бабусь, щодо виїзду дітлахів на відпочинок за кордон.

"Щоб усі знали, що і як робити, нами розроблені процедури, як, коли, хто і для чого повинен зробити заяву щодо надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон. В чиєму супроводі, куди і на який період, - розповідає Ігор Фріс. - Думаю, це допоможе вам не проґавити час, прийти до нотаріуса з необхідними документами та бути впевненими, що відпустка вашої дитини не зіпсується".


Кожній дитині біометричний паспорт

Згідно із законодавством біометричні паспорти можуть отримати всі громадяни України незалежно від віку. Якщо раніше діти подорожували з батьками без власного біометричного паспорта, то тепер він є необхідним документом для перетину кордону.

Зазвичай діти подорожують у супроводі хоча б одного із батьків. Також можливі поїздки з опікуном, супровідником або ж у супроводі членів екіпажу літака. Відповідно оформляються й дозвільні папери. У разі подорожі з одним із батьків потрібен нотаріально засвідчений дозвіл іншого, з уповноваженою особою — нотаріально засвідчений дозвіл обох батьків. Також необхідно вказати країну призначення і час, упродовж якого дитина перебуватиме за кордоном.

Дещо складніша ситуація із супроводом неповнолітнього екіпажем літака. Треба заздалегідь замовити в авіакомпанії таку послугу, надавши нотаріально завірені дозволи обох батьків. Після її оплати необхідно буде заповнити додаткові документи безпосередньо в аеропорту.

Подорожувати без дозволу одного з батьків дитині можна!

Вічна проблема батьків, які виховують дітей у неповній сім’ї, дістала нове вирішення. Дитина і той із батьків, який проживає з нею, у деяких випадках можуть безперешкодно поїхати за кордон без дозволу іншого. Зокрема, якщо є заборгованість з аліментів від чотирьох місяців. Для дітей з інвалідністю й тяжко хворих цей строк зменшено до трьох місяців.

Щоб скористатися таким правом, спочатку треба взяти довідку про наявність заборгованості з аліментів у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту. При виїзді з країни її показують працівникам прикордонної служби. Якщо подорожує хвора дитина, необхідний документ, що підтверджує хворобу.

У разі сплати аліментів дитина також має право на виїзд із країни без згоди одного з батьків лише в таких випадках:

1) для лікування;

2) для участі в міжнародних олімпіадах;

3) для участі в міжнародних музичних, художніх та інших конкурсах;

4) для участі в міжнародних програмах обміну школярів;

5) для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, культурно-освітніх та спортивних заходах і змаганнях.

Виїзд на відпочинок

Для виїзду за кордон на відпочинок потрібен дозвіл обох батьків. Але через прогалини в законодавстві цю заборону можна обійти. Зокрема, якщо метою поїздки є «проведення лікувально-профілактичних заходів».

Вивезти дитину може лише той із батьків, який не перешкоджає іншому бачитися й брати участь у її вихованні. Для цього треба надіслати іншому з батьків рекомендованого листа, повідомивши про тимчасовий виїзд доньки чи сина за кордон і вказавши мету й тривалість поїздки, а також країну. Єдиний виняток із цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

Дозвіл через суд

Під час перетину кордону України треба пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини (часто воно зазначене в рішенні про розлучення) або відповідний висновок органу опіки та піклування.

З дитиною може подорожувати й той із батьків, який проживає окремо. Для цього потрібно рекомендованим листом надіслати відповідне звернення до того, з ким дитина проживає. Якщо дозвіл не надійшов упродовж 10 днів із моменту, коли ви отримали відмітку про вручення листа, право на подорож доведеться відстоювати в суді. Обов’язковою умовою є відсутність заборгованості з аліментів.

У порядку спрощеного позовного провадження суддя має розглянути заяву й надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Виїжджаючи з України, потрібно показати прикордонникам відповідне рішення суду.

Затримався з дитиною за кордоном — плати штраф!

За умисне порушення місячного строку перебування дитини за кордоном передбачено адміністративну відповідальність — штраф від 1700 до 3400 грн. Окрім того, батьки на рік втратять право виїзду за кордон із дитиною.

 


30.05.2019 5745
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1482
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

746
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

927
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2004
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3508
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2407 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

750

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

656

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

629

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

648
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10290
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1136
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5206
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

948
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2746
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1138
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

339
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

658
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

570
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

619
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

975 2