Три місяці без стресу, поганого настрою, відчуження: психологиня розповіла, як боротись з осінньою хандрою

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

Виявлення осінньої "депресії" може бути пов'язане зі стресом після канікул, з початком нового навчального року. Проте причини можуть бути більш особисті, наприклад, комусь не вдалося досягти бажаних цілей влітку.


Найпоширеніші симптоми осінньої хандри

Хандра — це стани пригніченого настрою, нудьги, які можуть виникати в різні періоди року. Восени виникають, як наслідок зміни, переходу пори року. Природа ніби затихає, все сповільнюється, готується до зимового сну.

Про осінню хандру можна говорити тоді, коли похмуро, туманно, дощить. Більш-менш сонячний вересень і кольоровий жовтень — не про хандру. Однією з причин осінньої хандри є зменшення кількості сонячного світла, що призводить до падіння рівня серотоніну.

Серотонін - це нейромедіатор. Його часто описують як «гормон радості та щастя», який впливає на настрій, апетит і режим сну. Крім того, зменшується кількість гормону мелатоніну, який змушує нас відчувати себе сонними та депресивними.

Основні симптоми осінньої хандри:

  • поганий настрій, депресія;
  • надмірна тривога та занепокоєння;
  • роздратованість;
  • сонливість, втома, млявість;
  • втрата інтересу до повсякденної діяльності.

Чому може посилитися хандра

Причини осінньої хандри криються в зовнішніх проявах цієї пори року.

По-перше, в різкій зміні погоди: похмуре небо, часті дощі, вогкі вітри, сирість.

По-друге, організм людини залежний від природних процесів – світловий день стрімко зменшується й організм вимагає знизити інтенсивність праці. Оскільки в цивілізованому світі це неможливо, запускається механізм, що сповільнює нашу активність.

По-третє, вплив Сонця. Довгий час, проведений в сутінках, тягне за собою зміни гормонального фону і нестачу вітамінів (наприклад, D, що виробляється під впливом Сонця). Крім цього, сонячні промені посилено допомагають виробленню гормону задоволення – ендорфіну.

Юлія Снєгірьова розповідає, практично всі симптоми осінньої хандри вона відчуває на собі.  Дівчина залежна від погоди, в осінньо-зимовий період їй критично не вистачає кольорів.

"Я обожнюю літо і різкий контраст безболісно не проходить для мене. В осінні дні, коли погіршується погода, я відчуваю зміну настрою, постійне бажання спати, апатія до всього, і найгірше зникає бажання фарбуватись, збиратись кудись", - зізнається дівчина.

Юля продовжує, змінюється і її поведінка, що негативно вливає на її оточення.

"Найбільше коментарів отримую від близьких про те, що я на негативі і якась ніяка. Я не намагаюсь цього приховати, але мені краще відпустити ситуацію, ніж прикидатись, що все окей. Але натомість мене розуміють мої друзі, бо й самі відчувають різку зміну настрою", - продовжує Юлія.

Дівчина не соромилась та зверталась до фахівців, бо переконана, що ментальне здоров’я дуже важливим для кожної людини.

"Я зверталась до психолога, бо  відчувала дискомфорт. Насправді, це дуже допомагає, оскільки ти можеш поділитись своїми проблемами й найголовніше, тебе розуміють і дають поради, як з цим боротись".

Натомість Тетяна Сорока  відчуває страх холоду та самотності. Дівчина розповідає, все починається з перших днів вересня.

"Мені здається, що осінь хоче в мене щось або когось забрати. Це відчуття погіршує настрій, змушує "дивно" поводитися. Я починаю шукати яскравих вражень і емоцій від життя в один день, а в інший - я закриваюсь у собі, ні з ким не хочу розмовляти, можу вимкнути телефон або просто закритися у ванній і плакати. Часом можу почати говорити образливі речі близьким людям", - зізналась Тетяна.

Дівчина додає, намагалась покращити своє ментальне здоров’я таблетками. Але з часом відчувала від них неабияку залежність.

"Колись переборювала такі перепади настрою таблетками, від яких було з часом важко відмовитися. Я відчувала від них залежність. Хоча і зараз буває, що мені потрібні заспокійливі препарати. Наразі я себе стримую, нікого не ображаю та не відвертатися від людей жодним чином, намагаюсь зайняти себе якоюсь роботою і просто стараюся покайфувати від життя восени", - пояснює дівчина.

Є багато причин виникнення осінньої хандри. Світлого дня стає менше, а це відгукується і в душі. Рік йде до свого завершення. Час підбивати підсумки, а часто людина не готова, або не має результатів. Психологиня Наталія Федорук пояснює, як відрізнити осінню хандру від депресії.

"Спільним у хандри та депресії є стан пригніченого настрою. Але в хандри зовнішні погодні умови резонують з внутрішнім сумом. Коли говоримо, що людина має депресію, як психічний розлад, то цей стан не вибирає пори року.

Депресія — це про пригнічений настрій, нестачу енергії, порушення сну, апетиту, втрата ваги, суїцидальні думки, втрата сенсів у житті та цінності самого життя. Не тішить те, що раніше приносило радість. І навіть байдуже на погоду. Стан депресії може загострюватись восени або навесні.

Причини депресії також різні. Це і спадковий фактор і особисте переживання невдач у житті, невіра в себе і т.д. Також не варто відкидати різного роду чужорідний вплив на людину з допомогою ритуалів", - каже фахівчиня.

Наталія Федорук радить, як допомогти собі, і як спілкуватись з людьми, в яких пригнічений настрій.

"Коли в людини осіння хандра, то варто не тікати від цього стану, а подосліджувати його. У кожного знайдуться свої індивідуальні причини осінньої хандри. І часто — це не про погоду, а про незадоволення собою.

Якщо таки погода є причиною погіршення настрою, то варто прийняти той факт, що ми не можемо змінити погоду, але ми можемо змінити своє ставлення до неї."

У природі відбувається все циклічно. Людина — частина природи й тому в ній все так відгукується. Варто подбати про три складові: Тіло, Душу, Дух. Все більше радувати тіло режимом дня і харчування; помірною фізичною активністю (фітнес, танці); "ловити сонце" за дня у відкритому просторі; інші процедури приємні тілу. Кажуть, немає кращого антидепресанта, ніж кохання".

Варто прослідкувати свій стан після спілкування зі звичним оточенням. Чи радієте, чи навпаки, ця розмова Вас обтяжує? Чи займаєтесь Ви улюбленою справою? Як Ви ставитесь до себе? Чи вмієте себе хвалити, чи тільки вимоги виставляєте? До чого прагнете в житті?

"Помітивши за близькою людиною чи знайомим пригнічений настрій, який триває більш як два тижні, потурбуйтесь, будь ласка, щоб людина звернутись по допомогу до спеціаліста", - наголошує Наталія Федорук.

Замість того, щоб асоціювати осінь з негативними переживаннями, погляньте на неї по-іншому. Намагайтеся думати про те, що надає затишку, замість того, щоб думати про холод та дощ.

Хорошим стимулом цьому стане зміна обстановки у вашому домі: як варіант, накиньте на ліжко новий теплий плед та додайте затишні подушечки в осінніх кольорах. Кімнату можна оздобити ліхтариками, гірляндами та сухоцвітами.


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1318
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2043
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3524
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1319
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1624

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

589
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1365 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512