Три місяці без стресу, поганого настрою, відчуження: психологиня розповіла, як боротись з осінньою хандрою

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

Виявлення осінньої "депресії" може бути пов'язане зі стресом після канікул, з початком нового навчального року. Проте причини можуть бути більш особисті, наприклад, комусь не вдалося досягти бажаних цілей влітку.


Найпоширеніші симптоми осінньої хандри

Хандра — це стани пригніченого настрою, нудьги, які можуть виникати в різні періоди року. Восени виникають, як наслідок зміни, переходу пори року. Природа ніби затихає, все сповільнюється, готується до зимового сну.

Про осінню хандру можна говорити тоді, коли похмуро, туманно, дощить. Більш-менш сонячний вересень і кольоровий жовтень — не про хандру. Однією з причин осінньої хандри є зменшення кількості сонячного світла, що призводить до падіння рівня серотоніну.

Серотонін - це нейромедіатор. Його часто описують як «гормон радості та щастя», який впливає на настрій, апетит і режим сну. Крім того, зменшується кількість гормону мелатоніну, який змушує нас відчувати себе сонними та депресивними.

Основні симптоми осінньої хандри:

  • поганий настрій, депресія;
  • надмірна тривога та занепокоєння;
  • роздратованість;
  • сонливість, втома, млявість;
  • втрата інтересу до повсякденної діяльності.

Чому може посилитися хандра

Причини осінньої хандри криються в зовнішніх проявах цієї пори року.

По-перше, в різкій зміні погоди: похмуре небо, часті дощі, вогкі вітри, сирість.

По-друге, організм людини залежний від природних процесів – світловий день стрімко зменшується й організм вимагає знизити інтенсивність праці. Оскільки в цивілізованому світі це неможливо, запускається механізм, що сповільнює нашу активність.

По-третє, вплив Сонця. Довгий час, проведений в сутінках, тягне за собою зміни гормонального фону і нестачу вітамінів (наприклад, D, що виробляється під впливом Сонця). Крім цього, сонячні промені посилено допомагають виробленню гормону задоволення – ендорфіну.

Юлія Снєгірьова розповідає, практично всі симптоми осінньої хандри вона відчуває на собі.  Дівчина залежна від погоди, в осінньо-зимовий період їй критично не вистачає кольорів.

"Я обожнюю літо і різкий контраст безболісно не проходить для мене. В осінні дні, коли погіршується погода, я відчуваю зміну настрою, постійне бажання спати, апатія до всього, і найгірше зникає бажання фарбуватись, збиратись кудись", - зізнається дівчина.

Юля продовжує, змінюється і її поведінка, що негативно вливає на її оточення.

"Найбільше коментарів отримую від близьких про те, що я на негативі і якась ніяка. Я не намагаюсь цього приховати, але мені краще відпустити ситуацію, ніж прикидатись, що все окей. Але натомість мене розуміють мої друзі, бо й самі відчувають різку зміну настрою", - продовжує Юлія.

Дівчина не соромилась та зверталась до фахівців, бо переконана, що ментальне здоров’я дуже важливим для кожної людини.

"Я зверталась до психолога, бо  відчувала дискомфорт. Насправді, це дуже допомагає, оскільки ти можеш поділитись своїми проблемами й найголовніше, тебе розуміють і дають поради, як з цим боротись".

Натомість Тетяна Сорока  відчуває страх холоду та самотності. Дівчина розповідає, все починається з перших днів вересня.

"Мені здається, що осінь хоче в мене щось або когось забрати. Це відчуття погіршує настрій, змушує "дивно" поводитися. Я починаю шукати яскравих вражень і емоцій від життя в один день, а в інший - я закриваюсь у собі, ні з ким не хочу розмовляти, можу вимкнути телефон або просто закритися у ванній і плакати. Часом можу почати говорити образливі речі близьким людям", - зізналась Тетяна.

Дівчина додає, намагалась покращити своє ментальне здоров’я таблетками. Але з часом відчувала від них неабияку залежність.

"Колись переборювала такі перепади настрою таблетками, від яких було з часом важко відмовитися. Я відчувала від них залежність. Хоча і зараз буває, що мені потрібні заспокійливі препарати. Наразі я себе стримую, нікого не ображаю та не відвертатися від людей жодним чином, намагаюсь зайняти себе якоюсь роботою і просто стараюся покайфувати від життя восени", - пояснює дівчина.

Є багато причин виникнення осінньої хандри. Світлого дня стає менше, а це відгукується і в душі. Рік йде до свого завершення. Час підбивати підсумки, а часто людина не готова, або не має результатів. Психологиня Наталія Федорук пояснює, як відрізнити осінню хандру від депресії.

"Спільним у хандри та депресії є стан пригніченого настрою. Але в хандри зовнішні погодні умови резонують з внутрішнім сумом. Коли говоримо, що людина має депресію, як психічний розлад, то цей стан не вибирає пори року.

Депресія — це про пригнічений настрій, нестачу енергії, порушення сну, апетиту, втрата ваги, суїцидальні думки, втрата сенсів у житті та цінності самого життя. Не тішить те, що раніше приносило радість. І навіть байдуже на погоду. Стан депресії може загострюватись восени або навесні.

Причини депресії також різні. Це і спадковий фактор і особисте переживання невдач у житті, невіра в себе і т.д. Також не варто відкидати різного роду чужорідний вплив на людину з допомогою ритуалів", - каже фахівчиня.

Наталія Федорук радить, як допомогти собі, і як спілкуватись з людьми, в яких пригнічений настрій.

"Коли в людини осіння хандра, то варто не тікати від цього стану, а подосліджувати його. У кожного знайдуться свої індивідуальні причини осінньої хандри. І часто — це не про погоду, а про незадоволення собою.

Якщо таки погода є причиною погіршення настрою, то варто прийняти той факт, що ми не можемо змінити погоду, але ми можемо змінити своє ставлення до неї."

У природі відбувається все циклічно. Людина — частина природи й тому в ній все так відгукується. Варто подбати про три складові: Тіло, Душу, Дух. Все більше радувати тіло режимом дня і харчування; помірною фізичною активністю (фітнес, танці); "ловити сонце" за дня у відкритому просторі; інші процедури приємні тілу. Кажуть, немає кращого антидепресанта, ніж кохання".

Варто прослідкувати свій стан після спілкування зі звичним оточенням. Чи радієте, чи навпаки, ця розмова Вас обтяжує? Чи займаєтесь Ви улюбленою справою? Як Ви ставитесь до себе? Чи вмієте себе хвалити, чи тільки вимоги виставляєте? До чого прагнете в житті?

"Помітивши за близькою людиною чи знайомим пригнічений настрій, який триває більш як два тижні, потурбуйтесь, будь ласка, щоб людина звернутись по допомогу до спеціаліста", - наголошує Наталія Федорук.

Замість того, щоб асоціювати осінь з негативними переживаннями, погляньте на неї по-іншому. Намагайтеся думати про те, що надає затишку, замість того, щоб думати про холод та дощ.

Хорошим стимулом цьому стане зміна обстановки у вашому домі: як варіант, накиньте на ліжко новий теплий плед та додайте затишні подушечки в осінніх кольорах. Кімнату можна оздобити ліхтариками, гірляндами та сухоцвітами.


Коментарі ()

19.03.2024

Сьогодні і роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги

77
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

134
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6477 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10889 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

12171 25
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5806

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

505

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

761

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

749

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

1063
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

434
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

460
08.03.2024

Фізіологічно їжа потрібна людині для підтримки життєдіяльності, проте у декого ці межі стерті, тому ці люди їдять не лише, коли голоді, а й коли знервовані, засмучені або перезбуджені.  

543
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4102
10.03.2024

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

11627
05.03.2024

Два досвідчених і дуже майстерних шахових гравців сіли за дошку з чорно-білими клітинами і розставили на ній свої війська.

6651
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

1153
19.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18053
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

307
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

406
07.03.2024

На думку комісії, президент має виконувати свої повноваження до вступу на посаду наступника. А вибори президента мають бути призначені упродовж 30 днів після завершення воєнного стану.   

695
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

816