Три місяці без стресу, поганого настрою, відчуження: психологиня розповіла, як боротись з осінньою хандрою

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

Виявлення осінньої "депресії" може бути пов'язане зі стресом після канікул, з початком нового навчального року. Проте причини можуть бути більш особисті, наприклад, комусь не вдалося досягти бажаних цілей влітку.


Найпоширеніші симптоми осінньої хандри

Хандра — це стани пригніченого настрою, нудьги, які можуть виникати в різні періоди року. Восени виникають, як наслідок зміни, переходу пори року. Природа ніби затихає, все сповільнюється, готується до зимового сну.

Про осінню хандру можна говорити тоді, коли похмуро, туманно, дощить. Більш-менш сонячний вересень і кольоровий жовтень — не про хандру. Однією з причин осінньої хандри є зменшення кількості сонячного світла, що призводить до падіння рівня серотоніну.

Серотонін - це нейромедіатор. Його часто описують як «гормон радості та щастя», який впливає на настрій, апетит і режим сну. Крім того, зменшується кількість гормону мелатоніну, який змушує нас відчувати себе сонними та депресивними.

Основні симптоми осінньої хандри:

  • поганий настрій, депресія;
  • надмірна тривога та занепокоєння;
  • роздратованість;
  • сонливість, втома, млявість;
  • втрата інтересу до повсякденної діяльності.

Чому може посилитися хандра

Причини осінньої хандри криються в зовнішніх проявах цієї пори року.

По-перше, в різкій зміні погоди: похмуре небо, часті дощі, вогкі вітри, сирість.

По-друге, організм людини залежний від природних процесів – світловий день стрімко зменшується й організм вимагає знизити інтенсивність праці. Оскільки в цивілізованому світі це неможливо, запускається механізм, що сповільнює нашу активність.

По-третє, вплив Сонця. Довгий час, проведений в сутінках, тягне за собою зміни гормонального фону і нестачу вітамінів (наприклад, D, що виробляється під впливом Сонця). Крім цього, сонячні промені посилено допомагають виробленню гормону задоволення – ендорфіну.

Юлія Снєгірьова розповідає, практично всі симптоми осінньої хандри вона відчуває на собі.  Дівчина залежна від погоди, в осінньо-зимовий період їй критично не вистачає кольорів.

"Я обожнюю літо і різкий контраст безболісно не проходить для мене. В осінні дні, коли погіршується погода, я відчуваю зміну настрою, постійне бажання спати, апатія до всього, і найгірше зникає бажання фарбуватись, збиратись кудись", - зізнається дівчина.

Юля продовжує, змінюється і її поведінка, що негативно вливає на її оточення.

"Найбільше коментарів отримую від близьких про те, що я на негативі і якась ніяка. Я не намагаюсь цього приховати, але мені краще відпустити ситуацію, ніж прикидатись, що все окей. Але натомість мене розуміють мої друзі, бо й самі відчувають різку зміну настрою", - продовжує Юлія.

Дівчина не соромилась та зверталась до фахівців, бо переконана, що ментальне здоров’я дуже важливим для кожної людини.

"Я зверталась до психолога, бо  відчувала дискомфорт. Насправді, це дуже допомагає, оскільки ти можеш поділитись своїми проблемами й найголовніше, тебе розуміють і дають поради, як з цим боротись".

Натомість Тетяна Сорока  відчуває страх холоду та самотності. Дівчина розповідає, все починається з перших днів вересня.

"Мені здається, що осінь хоче в мене щось або когось забрати. Це відчуття погіршує настрій, змушує "дивно" поводитися. Я починаю шукати яскравих вражень і емоцій від життя в один день, а в інший - я закриваюсь у собі, ні з ким не хочу розмовляти, можу вимкнути телефон або просто закритися у ванній і плакати. Часом можу почати говорити образливі речі близьким людям", - зізналась Тетяна.

Дівчина додає, намагалась покращити своє ментальне здоров’я таблетками. Але з часом відчувала від них неабияку залежність.

"Колись переборювала такі перепади настрою таблетками, від яких було з часом важко відмовитися. Я відчувала від них залежність. Хоча і зараз буває, що мені потрібні заспокійливі препарати. Наразі я себе стримую, нікого не ображаю та не відвертатися від людей жодним чином, намагаюсь зайняти себе якоюсь роботою і просто стараюся покайфувати від життя восени", - пояснює дівчина.

Є багато причин виникнення осінньої хандри. Світлого дня стає менше, а це відгукується і в душі. Рік йде до свого завершення. Час підбивати підсумки, а часто людина не готова, або не має результатів. Психологиня Наталія Федорук пояснює, як відрізнити осінню хандру від депресії.

"Спільним у хандри та депресії є стан пригніченого настрою. Але в хандри зовнішні погодні умови резонують з внутрішнім сумом. Коли говоримо, що людина має депресію, як психічний розлад, то цей стан не вибирає пори року.

Депресія — це про пригнічений настрій, нестачу енергії, порушення сну, апетиту, втрата ваги, суїцидальні думки, втрата сенсів у житті та цінності самого життя. Не тішить те, що раніше приносило радість. І навіть байдуже на погоду. Стан депресії може загострюватись восени або навесні.

Причини депресії також різні. Це і спадковий фактор і особисте переживання невдач у житті, невіра в себе і т.д. Також не варто відкидати різного роду чужорідний вплив на людину з допомогою ритуалів", - каже фахівчиня.

Наталія Федорук радить, як допомогти собі, і як спілкуватись з людьми, в яких пригнічений настрій.

"Коли в людини осіння хандра, то варто не тікати від цього стану, а подосліджувати його. У кожного знайдуться свої індивідуальні причини осінньої хандри. І часто — це не про погоду, а про незадоволення собою.

Якщо таки погода є причиною погіршення настрою, то варто прийняти той факт, що ми не можемо змінити погоду, але ми можемо змінити своє ставлення до неї."

У природі відбувається все циклічно. Людина — частина природи й тому в ній все так відгукується. Варто подбати про три складові: Тіло, Душу, Дух. Все більше радувати тіло режимом дня і харчування; помірною фізичною активністю (фітнес, танці); "ловити сонце" за дня у відкритому просторі; інші процедури приємні тілу. Кажуть, немає кращого антидепресанта, ніж кохання".

Варто прослідкувати свій стан після спілкування зі звичним оточенням. Чи радієте, чи навпаки, ця розмова Вас обтяжує? Чи займаєтесь Ви улюбленою справою? Як Ви ставитесь до себе? Чи вмієте себе хвалити, чи тільки вимоги виставляєте? До чого прагнете в житті?

"Помітивши за близькою людиною чи знайомим пригнічений настрій, який триває більш як два тижні, потурбуйтесь, будь ласка, щоб людина звернутись по допомогу до спеціаліста", - наголошує Наталія Федорук.

Замість того, щоб асоціювати осінь з негативними переживаннями, погляньте на неї по-іншому. Намагайтеся думати про те, що надає затишку, замість того, щоб думати про холод та дощ.

Хорошим стимулом цьому стане зміна обстановки у вашому домі: як варіант, накиньте на ліжко новий теплий плед та додайте затишні подушечки в осінніх кольорах. Кімнату можна оздобити ліхтариками, гірляндами та сухоцвітами.


Коментарі ()

12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1405
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2191 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2881
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3785
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5377
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4669 1

Війна стала поштовхом для пришвидшення трансформації в газорозподільній галузі. З початку бойових дій Прикарпаття прихистило близько 140 тисяч людей.  Вони тимчасово оселились в містах і селах Івано-Франківської області, тож стали споживачами газу. Тому перед АТ «Івано-Франківськгаз» постало завдання забезпечити стабільний розподіл газу більшій кількості споживачів. І газовики виявились готовими до такого технологічного виклику.

332

Становище в країні зараз дуже складне, тому Сергій Марченко, міністр фінансів України, прогнозує болючі заходи: різке підвищення податків та різке скорочення витрат.

190

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4806

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6694
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

544 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3321
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5594
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1482
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

2010 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2749
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4295
25.05.2022

До Європейського дня парків провели просвітницьку прогулянку для франківчан та гостей міста.

110
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2680
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4615
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4655 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6331 1