Тіла людей можуть стати основою майбутніх комунікаційних мереж

Тіла людей можуть стати основою майбутніх комунікаційних мережПроцес перетворення людини в біоробота йде "повним ходом". Нас вже не дивують новітні протези, здатні до точних рухів, і медичні імплантати, переважно кардіостимулятори і дефібрилятори. Однак зовсім недавно з'явилася ідея створення комунікаційних бездротових мереж (на зразок Bluetooth) на основі людського тіла.

Приголомшливий прогноз днями видали фахівці Інституту електроніки, зв'язку та інформаційних технологій Королівського університету в Белфасті (Великобританія): тіла людей можуть стати основою майбутніх комунікаційних мереж.

Команда дослідників під керівництвом Саймона Коттона, яка розробляє високошвидкісні бездротові мережі майбутнього покоління, вважає, що тіло людини ідеально підходить на роль приймально-передавальної станції і може стати основою для створення бездротових мереж. "Такі мережі" від тіла до тіла "мають масу переваг, - переконаний доктор Саймон, - і вони можуть значно знизити витрати як на будівництво безлічі дорогих базових станцій, так і на послуги охорони здоров'я.

Раніше люди відправляли дані через проводи, потім навчилися обмінюватися даними через повітря, а тепер і людське тіло стане середовищем передачі даних ". Такий оптимістичний прогноз був зроблений після цікавого експерименту, проведеного вченими з Університету Кореї в Сеулі. Це сталося навесні нинішнього року. Нагадаємо, що тоді група дослідників на чолі з доктором Лі Сан Хуном передали дані зі швидкістю 10 мегабіт в секунду через руку людини між двома електродами, поміщеними в шкіру на відстані 30 сантиметрів.

Чому ж в якості середовища для "бездротового з'єднання" були обрані саме людські покриви? На думку багатьох фахівців, низькочастотні електромагнітні хвилі проходять через шкіру лише з незначним ослабленням, особливості її також захищають "мережу" від зовнішнього впливу. Тому в якості "інформації" були використані саме подібні різновиди хвиль (в цих бездротових мережах застосовується в основному радіохвилі НВЧ-діапазону).

"Якщо б ми використовували радіопередачу для кожного вимірюємого життєвого показника, то нам потрібно було б використовувати безліч батарей для кожного датчика, - пояснював керівник дослідження Лі Сан Хун. - Широкосмугова передача по шкірі скоротила б потреби в енергії і, відповідно, у джерелах живлення приблизно на 90 відсотків ". В експерименті доктор Лі і колеги застосували досить нешкідливі для шкіри металеві електроди, покриті гнучким полімером, збагаченим кремнієм. Вони попросили добровольців носити електрод на плечі або позаду вуха протягом тижня і впевнилися, що такий варіант дійсно безпечний для організму. Додатково були проведені тести цитотоксичності (чи отруюють клітини речовини поверхні електродів чи ні), використовуючи культури клітин людини. З'ясувалося, що ніякого отруйної впливу на епітеліоцити не має. Ніяких потертостей і відчуття тяжкості даний пристрій також не викликає, оскільки його товщина складає всього 300 мікрометрів, як три людських волосини, та й важить він приблизно стільки ж. Крім того, прилад витримує тест згинання на 90 градусів близько 700 тисяч разів.

Які ж дані вдалося передати по шкірної бездротової мережі? Це була інформація про пульс людського серця. Однак корейські біологи вважають, що спектр переданих даних може бути значно ширший. З часом, відзначають вони, таким чином можна буде передавати щосекундний звіт про стан всіх органів людини. Це особливо важливо для пацієнтів, які страждають захворюваннями серця, нирок, печінки та підшлункової залози, адже при порушенні функціонування цих органів необхідний постійний моніторинг їхнього стану, а традиційними способами його проводити досить складно.

"Нові версії могли б навіть вживляти під шкіру для більш довгострокового і глибокого моніторингу різних показників здоров'я організму, таких як електрокардіографія (кардіограма) або електроенцефалографія (ЕЕГ)", - так описує перспективи розвитку даної методики доктор Лі. З його точки зору, в майбутньому кожен лікар зможе стежити за станом здоров'я свого пацієнта, знаходячись від нього на значній відстані. І в цьому йому допоможе "тілесна" бездротова мережа.

Але як же можна передати інформацію від тіла людини на дисплей, що знаходиться в кабінеті лікаря?. Адже тут низькочастотні електромагнітні хвилі будуть вельми неефективні?. Однак Саймон Коттон пропонує схему поєднання двох технологій бездротових мереж. Згідно з його ідеєю, на шкірі людини буде поміщений приймач, що збирає інформацію від всіх "тілесних" датчиків по шкірі. Цей приймач буде пов'язаний з мікропередавачем, який працюватиме на традиційних НВЧ-радіохвилях. Він-то і буде здійснювати зв'язок між хворим і лікарем.


14.11.2010 15 2537 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1586
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3037
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1137 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3362 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2433
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

322
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718