Табу та стереотипи: чому в Україні досі не сприймають гомосексуальність

Гомосексуальність часто викликає дискусії у суспільстві. 

Чи може сексуальна орієнтація змінитися протягом життя та який вплив має соціальний тиск, журналістці Фіртки розповів доцент Івано-Франківського національного медичного університету Володимир Тріщ. 

"Для сучасної сексології поняття сексуальної орієнтації є відносно новою концепцією.

І для більшого розуміння, сексуальна орієнтація — це один із компонентів людської сексуальності, який визначається як постійний емоційний, романтичний, сексуальний чи еротичний потяг індивіда до інших індивідів певної статі", — зазначає фахівець.

На сьогодні загальноприйнятими вважають такі типові сексуальні орієнтації: гетеросексуальність, гомосексуальність, бісексуальність, пансексуальність, асексуальність.

Згідно з соціально-політичним баченням, світ прийняв поняття сексуальної орієнтації як рівнонормальність і непатологічність, на противагу сексуальній девіації (відхиленню), каже фахівець.

"В основі формування сексуальної орієнтації можуть бути як біологічні, так і соціальні чинники. Розуміння своєї сексуальної орієнтації — це особистий і важливий процес, який може зайняти час, і це нормально відчувати невпевненість або тривогу з приводу цього.

Для зменшення тривоги не поспішайте з висновками, самопізнання потребує часу. Досліджуйте свої почуття та емоції. Пам’ятайте, що Ви особистість і сексуальна орієнтація частина Вас.

Оточуйте себе людьми, які Вас підтримують, поділіться своїми думками з тими, кому довіряєте та розвивайте в собі впевненість. Якщо тривога стає занадто сильною, зверніться до психотерапевта — це не слабкість, а турбота про себе".

Як зазначає сексолог, протягом життя сексуальна орієнтація у деяких людей може змінюватися чи розвиватися.

"Це називають сексуальною пластичністю. Сприяти таким змінам можуть інше соціокультурне середовище, яке дозволяє більше свободи у самовираженні; життєвий досвід; пізнання себе".

Фахівець уточнює, згідно з дослідженнями, сексуальна пластичність більш притаманна жінкам.

"Завжди пам'ятайте, що це Ваш вибір і шлях, але у Вас буде потреба у підтримці найближчого оточення. Обирайте правильний час і місце.

Будьте щирими та відкритими при розмові. Очікуйте різну реакцію і будьте готові до запитань.

Люди можуть мати іншу реакцію: від підтримки та розуміння до здивування, навіть непорозумінь. Дайте своїм близьким час, щоб адаптуватися до цієї нової інформації. Не бійтеся відкласти розмову, якщо це потрібно".

Володимир Тріщ додає, соціальний тиск і виховання не змінюють природу сексуальної орієнтації, хоча можуть вплинути на те, як людина сприймає, продовжує та відкриває свою орієнтацію.

"Суспільні норми та стереотипи можуть змусити людей придушувати або переховувати свої почуття, якщо вони не визнали прийнятого ідеалу".

Несприйняття суспільством людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією часто обґрунтовується на комбінації історичних, культурних, релігійних та психологічних причин.

"Виховання впливає більше на сприйняття сексуальності, ніж на її формування. У суспільствах, де тема сексуальності табуйована, людина може відчувати страх або сором, визнаючи свою орієнтацію.

У консервативному чи репресивному середовищі людина може намагатися заперечувати свою орієнтацію", — наголошує спеціаліст.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Що таке мультиоргазм та як його отримати

Низьке лібідо: сексолог про причини та вплив війни на сексуальний потяг


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1540
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

768
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

929
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2007
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3511
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2409 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

750

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

657

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

630

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

648
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10291
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1139
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5207
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

948
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2747
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1138
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

341
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

659
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

570
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

619
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

975 2