Свят-вечір на Прикарпатті: від вушок з городником до сушки (фото)

 

 

У Воскресінцях Свята вечеря  – то своєрідний родинний ритуал. Кожна сім’я береже традиції, які дбайливо передавалися з покоління в покоління.  Згідно з народним звичаєм, до столу сідають саме тоді, коли зійде перша зірка.

 

Та  в  селі переконані:  має неодмінно зібратися вся родина, тоді й до вечері можна братися. Обідати і снідати цілий день не можна – всі, крім діточок, дотримуються посту.

 

На Святий вечір готують, здавалося б, справжні делікатеси.  Обов’язковими стравами є вушка з городником (святкові вареники), креплики, підпалка (підливка),  пшениця,  бурачєнка (бурячки з копченою рибою)  та сушка (узвар).  Параска Козьменко  вчилася  премудростей готування у своєї мами.  Ще дівчам стояла біля печі та  дивилася за процесом. Тепер же головним  спостерігачем  і дегустатором є її внучок.  Тішиться жінка і невістками: то її незамінні помічниці на кухні. Господар же порається біля худоби, наводить лад на подвір’ї.

 

Спочатку всі  діти збираються в батьків, – розповідає Параска Іванівна. – Так ми колись ішли до свої родичів, так і тепер мої сини та невістки приходять на Святу вечерю. А якщо хтось ще має живих бабусь та дідусів, то стараються скоріше повечеряти, щоб встигнути і до них.

 

Пані Параска каже, що пшеницю, тобто кутю, готують заздалегідь. Спочатку її замочують на ніч, варять, а вже перед Святим вечором додають мак, горіхи і мед. Добра господиня  зранку ще й святить пшеницю в церкві. До речі,  тертя маку, чи як його називають у Воскресінцях, городника,  –  суто чоловіча робота.  Параска Іванівна згадує,  що в цей день мама забороняла називати мак маком : «Щоби вошей не накликати».

 

Майже всі страви пані Параска готує в печі. Так і смачніше, і корисніше.  Навіть пшениця  там «ніжиться». Параска Іванівна  розпочала приготування ще за день до Святого вечора: разом з невістками наліпила голубців, почаклувала над  білими грибами і рибою. Остання, до речі, не з ринку, її наловили в Пруті сини. Жінка якраз витягає кочергою  з печі глиняні горщики.  Кожен з них «укутаний» зверху тістом, щоб  смак страв зберігся. Фольгу, якою користуються чимало сучасних хазяйок, Параска Іванівна не признає. Робить по-давньому, як навчилася від мами. Хліб також пече сама. Господиня сміється: що то за газдиня, якщо навіть на Свят-вечір не може хліб спекти?

 

Чоловік на Святий вечір має заходити до хати першим. Обов’язково перед вечерею хату і подвір’я  потрібно обкурити ладаном – аби не йшла всяка нечисть .  Під скатертину і під стіл газда має постелити сіно, запалити свічку. Тоді починається чи не найцікавіше дійство.

 

Такий обряд виконується для того, аби велася худоба та птиця. Запитую про дідуха. Параска Козьменко каже, що в її роду, та й у Воскресінцях загалом не було такого звичаю. Часник також ставить, але це не пов’язано з традиціями, а щоб було просто до смаку.

 

Коли вже всі страви на столі, можна сідати до вечері. Всі пошепки моляться й беруться до трапези. В центрі стола має бути пшениця, неподалік – запалена свічка. Ставлять тарілки і столові прибори для померлих родичів, щоб вечеряти цілим родом. Параска Іванівна пригадує, що за традицією всі б мали їсти з однієї тарілки, але час диктує свої правила. Спочатку пробують три рази кутю. Першу ложку  пшениці господар підкидає до стелі, а всі, хто за столом, намагаються її трошки зловити. Кому то вдасться, в того найбільше буде бджіл.

 

Чекають цього вечора й колядників. Жінка бідкається, що з кожним роком їх   дедалі менше.
Кажуть, якщо на Святий вечір до хати зайде стороння людина, то її також запрошують до столу. За віруваннями наших предків, гість приносить в дім щастя. Нас також пригостили смачнючою рибою, крепликами та, звісно, фірмовою кутею.

 

 

 

 

 

Оксана Романенчук, для Фіртки
Фото Євгена Гапича


24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

280
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

933
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2321
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

852
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1063
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2072

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

816

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1354 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1592

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1713
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

236
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

443
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

759
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

477
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

419
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

627
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1140
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

114
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

211
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

353
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

752
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

692