Свят-вечір на Прикарпатті: від вушок з городником до сушки (фото)

 

 

У Воскресінцях Свята вечеря  – то своєрідний родинний ритуал. Кожна сім’я береже традиції, які дбайливо передавалися з покоління в покоління.  Згідно з народним звичаєм, до столу сідають саме тоді, коли зійде перша зірка.

 

Та  в  селі переконані:  має неодмінно зібратися вся родина, тоді й до вечері можна братися. Обідати і снідати цілий день не можна – всі, крім діточок, дотримуються посту.

 

На Святий вечір готують, здавалося б, справжні делікатеси.  Обов’язковими стравами є вушка з городником (святкові вареники), креплики, підпалка (підливка),  пшениця,  бурачєнка (бурячки з копченою рибою)  та сушка (узвар).  Параска Козьменко  вчилася  премудростей готування у своєї мами.  Ще дівчам стояла біля печі та  дивилася за процесом. Тепер же головним  спостерігачем  і дегустатором є її внучок.  Тішиться жінка і невістками: то її незамінні помічниці на кухні. Господар же порається біля худоби, наводить лад на подвір’ї.

 

Спочатку всі  діти збираються в батьків, – розповідає Параска Іванівна. – Так ми колись ішли до свої родичів, так і тепер мої сини та невістки приходять на Святу вечерю. А якщо хтось ще має живих бабусь та дідусів, то стараються скоріше повечеряти, щоб встигнути і до них.

 

Пані Параска каже, що пшеницю, тобто кутю, готують заздалегідь. Спочатку її замочують на ніч, варять, а вже перед Святим вечором додають мак, горіхи і мед. Добра господиня  зранку ще й святить пшеницю в церкві. До речі,  тертя маку, чи як його називають у Воскресінцях, городника,  –  суто чоловіча робота.  Параска Іванівна згадує,  що в цей день мама забороняла називати мак маком : «Щоби вошей не накликати».

 

Майже всі страви пані Параска готує в печі. Так і смачніше, і корисніше.  Навіть пшениця  там «ніжиться». Параска Іванівна  розпочала приготування ще за день до Святого вечора: разом з невістками наліпила голубців, почаклувала над  білими грибами і рибою. Остання, до речі, не з ринку, її наловили в Пруті сини. Жінка якраз витягає кочергою  з печі глиняні горщики.  Кожен з них «укутаний» зверху тістом, щоб  смак страв зберігся. Фольгу, якою користуються чимало сучасних хазяйок, Параска Іванівна не признає. Робить по-давньому, як навчилася від мами. Хліб також пече сама. Господиня сміється: що то за газдиня, якщо навіть на Свят-вечір не може хліб спекти?

 

Чоловік на Святий вечір має заходити до хати першим. Обов’язково перед вечерею хату і подвір’я  потрібно обкурити ладаном – аби не йшла всяка нечисть .  Під скатертину і під стіл газда має постелити сіно, запалити свічку. Тоді починається чи не найцікавіше дійство.

 

Такий обряд виконується для того, аби велася худоба та птиця. Запитую про дідуха. Параска Козьменко каже, що в її роду, та й у Воскресінцях загалом не було такого звичаю. Часник також ставить, але це не пов’язано з традиціями, а щоб було просто до смаку.

 

Коли вже всі страви на столі, можна сідати до вечері. Всі пошепки моляться й беруться до трапези. В центрі стола має бути пшениця, неподалік – запалена свічка. Ставлять тарілки і столові прибори для померлих родичів, щоб вечеряти цілим родом. Параска Іванівна пригадує, що за традицією всі б мали їсти з однієї тарілки, але час диктує свої правила. Спочатку пробують три рази кутю. Першу ложку  пшениці господар підкидає до стелі, а всі, хто за столом, намагаються її трошки зловити. Кому то вдасться, в того найбільше буде бджіл.

 

Чекають цього вечора й колядників. Жінка бідкається, що з кожним роком їх   дедалі менше.
Кажуть, якщо на Святий вечір до хати зайде стороння людина, то її також запрошують до столу. За віруваннями наших предків, гість приносить в дім щастя. Нас також пригостили смачнючою рибою, крепликами та, звісно, фірмовою кутею.

 

 

 

 

 

Оксана Романенчук, для Фіртки
Фото Євгена Гапича


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1097
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3481
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2