Свят-вечір на Прикарпатті: від вушок з городником до сушки (фото)

 

 

У Воскресінцях Свята вечеря  – то своєрідний родинний ритуал. Кожна сім’я береже традиції, які дбайливо передавалися з покоління в покоління.  Згідно з народним звичаєм, до столу сідають саме тоді, коли зійде перша зірка.

 

Та  в  селі переконані:  має неодмінно зібратися вся родина, тоді й до вечері можна братися. Обідати і снідати цілий день не можна – всі, крім діточок, дотримуються посту.

 

На Святий вечір готують, здавалося б, справжні делікатеси.  Обов’язковими стравами є вушка з городником (святкові вареники), креплики, підпалка (підливка),  пшениця,  бурачєнка (бурячки з копченою рибою)  та сушка (узвар).  Параска Козьменко  вчилася  премудростей готування у своєї мами.  Ще дівчам стояла біля печі та  дивилася за процесом. Тепер же головним  спостерігачем  і дегустатором є її внучок.  Тішиться жінка і невістками: то її незамінні помічниці на кухні. Господар же порається біля худоби, наводить лад на подвір’ї.

 

Спочатку всі  діти збираються в батьків, – розповідає Параска Іванівна. – Так ми колись ішли до свої родичів, так і тепер мої сини та невістки приходять на Святу вечерю. А якщо хтось ще має живих бабусь та дідусів, то стараються скоріше повечеряти, щоб встигнути і до них.

 

Пані Параска каже, що пшеницю, тобто кутю, готують заздалегідь. Спочатку її замочують на ніч, варять, а вже перед Святим вечором додають мак, горіхи і мед. Добра господиня  зранку ще й святить пшеницю в церкві. До речі,  тертя маку, чи як його називають у Воскресінцях, городника,  –  суто чоловіча робота.  Параска Іванівна згадує,  що в цей день мама забороняла називати мак маком : «Щоби вошей не накликати».

 

Майже всі страви пані Параска готує в печі. Так і смачніше, і корисніше.  Навіть пшениця  там «ніжиться». Параска Іванівна  розпочала приготування ще за день до Святого вечора: разом з невістками наліпила голубців, почаклувала над  білими грибами і рибою. Остання, до речі, не з ринку, її наловили в Пруті сини. Жінка якраз витягає кочергою  з печі глиняні горщики.  Кожен з них «укутаний» зверху тістом, щоб  смак страв зберігся. Фольгу, якою користуються чимало сучасних хазяйок, Параска Іванівна не признає. Робить по-давньому, як навчилася від мами. Хліб також пече сама. Господиня сміється: що то за газдиня, якщо навіть на Свят-вечір не може хліб спекти?

 

Чоловік на Святий вечір має заходити до хати першим. Обов’язково перед вечерею хату і подвір’я  потрібно обкурити ладаном – аби не йшла всяка нечисть .  Під скатертину і під стіл газда має постелити сіно, запалити свічку. Тоді починається чи не найцікавіше дійство.

 

Такий обряд виконується для того, аби велася худоба та птиця. Запитую про дідуха. Параска Козьменко каже, що в її роду, та й у Воскресінцях загалом не було такого звичаю. Часник також ставить, але це не пов’язано з традиціями, а щоб було просто до смаку.

 

Коли вже всі страви на столі, можна сідати до вечері. Всі пошепки моляться й беруться до трапези. В центрі стола має бути пшениця, неподалік – запалена свічка. Ставлять тарілки і столові прибори для померлих родичів, щоб вечеряти цілим родом. Параска Іванівна пригадує, що за традицією всі б мали їсти з однієї тарілки, але час диктує свої правила. Спочатку пробують три рази кутю. Першу ложку  пшениці господар підкидає до стелі, а всі, хто за столом, намагаються її трошки зловити. Кому то вдасться, в того найбільше буде бджіл.

 

Чекають цього вечора й колядників. Жінка бідкається, що з кожним роком їх   дедалі менше.
Кажуть, якщо на Святий вечір до хати зайде стороння людина, то її також запрошують до столу. За віруваннями наших предків, гість приносить в дім щастя. Нас також пригостили смачнючою рибою, крепликами та, звісно, фірмовою кутею.

 

 

 

 

 

Оксана Романенчук, для Фіртки
Фото Євгена Гапича


05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

649
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1916
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3409
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1250
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1325 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1358

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

398

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1050

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1217
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

429
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2588
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1311
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1420
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

621
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15283
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7567
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

420
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1103 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

554
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541