Справжня історія Одеси

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

Формальним приводом для просування фейкової історії заснування Одеси став лист-указ Єкатєріни II. Цей указ являє собою розпорядження інженеру Франсу де Волану, якому Єкатеріна ІІ доручила будувати і укріплювати ті пристані, які вже були на той час. Це був свого роду бухгалтерський документ, до якого через 30 років одеський краєзнавець Аполлон Скальковський (який вважається першим одеським краєзнавцем), прив'язав дату заснування Одеси. Але, насправді цей документ не містить жодного слова про закладення нового міста, і слово «Одеса» там не згадується. Ба більше того, у документі імператриця визнає існування на цій території міста Гаджибей, тому документ і починається словами:

«Враховуючи вигідне положення Гаджибея при Чорному морі  і пов'язаною з цим користю, вирішили ми влаштувати там військову гавань і пристань для купецьких суден".  

Близько 1324 року усі землі між Дніпром і Дністром були завойовані Великим князівством Литовським, де було засновано поселення «Коцюбіїв» разом із фортецею при ньому. Пізніше Коцюбіїв захопили османи і перейменували його на «Гаджибей». Тому існує ще одна версія щодо дати заснування Одеси, - 1415 рік (від першої письмової згадки про Коцюбіїв).

Навіть за часів османів на місці сучасної Одеси стояла не тільки військова фортеця Гаджибей, але й цивільна гавань, з якої до Османської імперії відправляли зерно.

Гаджибей був захоплений у вересні 1789 року російськими військами під командуванням каталонця Хосе де Рібаса, а також чорноморськими козаками під командуванням отаманів Антона Головатого та Захарія Чепіги.

Російська імператриця, яка знищила Запорізьку Січ, ввела в Україні кріпацтво, і яка окупувала османське місто Гаджибей, жодного разу не була в Одесі.

Сама поява назви «Одеса» міститься зовсім не в Указі, на який посилаються російські історики.  Немає жодного документу про перейменування Гаджибея в Одесу. Це визнає і російський історик тих часів А. Орлов у своїй праці «Исторический очерк Одессы с 1794 по 1803 год» (автор — А. Орлов, 1885):

«О переименовании Гаджибея в Одессу ни в Полном собрании Законов, ни в архивных документах указаний не имеется».

Тобто, йдеться про реконструкцію й модернізацію османського гаджибейського порту, що існував ще задовго до приходу російської імперії в причорноморські степи, і пізніше перейменований на «Одесу». В XIX ст. російські історики А. Яковлєв і В.К. Надлєр також наголошували на тому, що початок історії Одеси йде від татарського міста Гаджибей, хоча історію міста можна вести і від міста Коцюбіїва (1415р.).

З цього приводу історик, професор К. Добролюбський у праці «Одесса. Очерк истории города со дня основания» (1947) характеризує Гаджибей як «попередник Одеси»:  

«В 1795 году Хаджибей был переименован в Одессу. Очевидно, новому городу решено было дать наименование древнегреческой колонии «Одессос», находившейся, как тогда предполагали, в этих местах».

Таким чином, назва «Одеса» вперше датується січнем 1795 року в листі одного з купців, який хотів щоб йому дали дозвіл на будівництво в Одесі складу солі.

В результаті знищення Єкатєріною II Запорізької Січі (1775 рік) в майбутню Одеську область приїхало багато козаків, які заснували села Нерубайське, Усатове, Чубаївка, Ковалівка та інші. Вони існували тут задовго до заснування Одеси як міста. На початку 1790р. українські козаки складали третину населення в Гаджибеї.

Згодом почалося будівництво порту та планування міста. Попри велику кількість в Одесі українців, які були, здебільшого колишніми козаками, місту бракувало населення, тому влада запрошувала оселятися колоністів, зокрема, албанців, болгар, греків, євреїв, німців тощо. Завдяки цьому місто відрізнялось від типових імперських міст. Навіть упереджені джерела це підкреслюють:

Биржа Одесская прекрасное здание, но тяжело русскому сердцу, что нет ни одного русского имени между выставленными на листе именами торгующих здесь богатых купцов…» (О. Шишкіна - «Заметки и воспоминания» (1848).

Ще більш ранні дописувачі у «Lettres sur la Crimee, Odessa et la mer d’Azof» (1810) підкреслювали, що «в Одессе все почти дома каменные — большая часть о двух этажах, и выстроены по европейскому вкусу».

У першій половині XIX століття місто почало швидко розвиватися у зв'язку з експортом зерна, і незабаром Одеса стала одним з найважливіших зовнішньоторговельних центрів.

У жовтні 1917 року Одеса увійшла до Української Народної Республіки в складі адміністративно-територіальної одиниці, пізніше місто переходило з рук в руки (Антанта, армія Денікіна, УНР), а 7 лютого 1920 там було остаточно встановлено радянську владу і Одеса стала частиною УРСР, яка з 2022 року увійшла в склад СРСР. 

У 1991 році відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України. За результатами референдуму по усій Одеській області 75,01 % висловились за проголошення незалежності, проти —11,6 %.


02.11.2024 Ярослав Івашин 3089
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

620
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

525
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

897
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3467
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1106
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2719
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

303
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

633
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

954 2