Справедлива, справедлива війна

 

 

Крізь численні потоки тонко замаскованої кремлівської маніпуляції,  пропаганди під гаслами  «не забирайте наших дітей на війну», «хай воюють діти порошенків-мєнтів-прокурорів-депутатів» скрадливо і блідо на цьому фоні виглядає інтенція «Християни – не воюють, а галичани – то найбільші християни України. І толерантні гуманісти з західним менталітетом ще й а також».

Але воно, оте бліде,  вже давно набирає потроху  характерних яскравих барв словоблуддя завдяки починам певних людей, яких би тим не менше,  не став звинувачувати напряму у співпраці з ФСБ.

Не відмовляючись від направду достойних епітетів «християни» і «гуманісти», і, на жаль, лише почасти правдоподібних, потрібно заради справедливості виділити природу тих клятих війн(про типи на кшталт гібридних, не гібридних, інших поінформованості вистачає давно).

Серед моря й океану темних і злих війн, яких не варто перераховувати,  виокремлюється одна  - ні, не добра, а скажімо так, необхідно-сіра, або ще інакше  її називають морально допустимою. Категоріально вона називається «Справедливою» і  займає проміжне місце між мілітаризмом і пацифізмом.

Ще Арістотель майже дві з половиною тисячі років тому  охарактеризував справедливу війну у своїх політичних трактатах, як таку, що ведеться здебільше заради захисту держави від набігів ворогів, а також задля встановлення панування над нерозвинутими народами, варварами (тобто в наш час над москалями і гіперватниками).

Інша визначна людина в царинах філософії (послідовник, систематизатор, адаптатор  Аристотеля) і теології монах Святий Фома Аквінський  зазначав, що люди мають пропорційне право на використання зброї і збройних сил як для самозахисту, так і захисту третіх осіб.

Не менше прославлений Церквою Августин Блаженний, автор концепції Граду земного і Граду Божого, тим не менше наголошував на обов’язку кожної людини і кожної держави, сповідуючи заповіді любові, захищати невинних людей від злочинців і ревно  протидіяти злу та агресорам, щоби унеможливити поширення гріха в подальшому на людей.

Климент Александрійський, християнський апологет і гностик, теж зазначав про необхідність рішучої  і потужної справедливої війни у разі крайньої необхідності.

Святий Раймонд  Пентіфортський  - прибічник справедливої війни: « Воювати потрібно без пристрасті, тобто без ненависті і бажання відомстити».

Перші християни часів Римської імперії, що, траплялося,  в катакомбах поливали римських легіонерів розжареною смолою, коли ті їх ненависно атакували, ряд святих Вірменської церкви, католицькі єзуїти, лютерани, в яких навіть окремим пунктом виділяється, що християнин соціальна істота, яка зобов’язана брати в руки зброю за такої необхідності.

Гуманіст Гуго Гроцій, з працями якого тією чи іншою мірою повинен бути ознайомлений кожен юрист, що поважає себе та трохи іншого, чітко пише: «Справедливою вважається війна, яка є відповіддю на правопорушення. Народ має право захисти себе  і своє майно. Така війна не суперечить природному праву і природі суспільства. Неправомірними є напади однієї держави на іншу з метою загарбання її земель та з інших егоїстичних міркувань. Призвідники несправедливої війни відповідальні за її наслідники. Учасники справедливої війни виправдані перед Богом та законом».

І ще багато прикладів та імен можна навести, всі класики і класичні випадки банально не помістяться.

Отже, війни, як не прикро, встромлені гострим темним вістрям в природу людини, хоче вона того чи ні, і якщо цією природою неправильно володіти, активно чи пасивно, то може бути більша біда. На жаль, цього досі вперто не хочуть визнавати купки інтелектуалів і святенників.

Інша велика решта віддає перевагу безперестанному цькуванню собі і не дуже подібних – звісно, там воювати легше набагато, там не вмреш, максимум що то, це отримаєш по пиці чи повістку до суду. Бабські, пардон, замашки, якими наш брат давно і спрадавна грішить . Воював би яро  і до скону на кухнях, в рестораціях і кабінетах – а тепер нарешті втілив свою небажану мрію повоювати на реальному полі життя та смерті(не хоче). Карма, Боже покарання, називайте як хочете. Та з цього можна виходити тільки каючись та перемагаючи.

Раджу наостанок ознайомитися з поняттями Jus вellum і jusadbellum. Миру Справедливого усім нам.


30.01.2015 Яв Назар 3499 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1146
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2836
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

996
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1056
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1065 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3146 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

922

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

792

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1101
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

169
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2361
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1160
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

463
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15081
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7394
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

827
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

391
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

300
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

387
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

673
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1122