Соціал-національна революція у галицькому стакані. Спроба аналітики

Перемога ВО «Свобода» надовго вивела три галицькі області за межі великої української політики. Натомість внутрішня політика у нашому реліктовому анклаві (де політичне мислення широких мас зупинилось на відмітці «1938 рік») стає не просто цікавою, а суперцікавою.

Українські аналітики іноді недобачають за політичними гаслами сутність соціальної підкладки. Аналізуючи політичний організм, знаний під трендом «Свобода», вони зазвичай роблять акцент на етнополітичному позиціонуванні, націоналізмі та інших зовнішніх та яскравих аспектах. Але при цьому опускають інше – антибуржуазну тенденцію, яка глибоко вкорінена у «низових» лавах однопартійців Тягнибока. Яка за рівнем мотивації є важливішою. Власне, в першу чергу, ця антибуржуазна мотивація, а не радикальний націоналізм, забезпечила «Свободі» таку тотальну перемогу в краї з домінуючим селянським менталітетом.

«Міські селяни», які за останні півстоліття стали переважаючим соціальним прошарком у Львові, Тернополі та Івано-Франківську, наповнені тихою і впертою ненавистю до всіх видів буржуазії (а також до всіх різновидів соціального успіху). Вони, зрозуміло, ненавидять українських олігархів, які глибоко чужі їм і далекі він них ментально і етнічно. Але ця ненависть досить абстрактна. Набагато конкретнішою є ненависть бідного мешканця п’ятиповерхової «хрущоби», який кожного дня бачить за вікном, у своєму дворі (на тому місці, де колись був дитячий майданчик) новеньку віллу місцевого скоробагатька з двометровим парканом і гаражем для джипу.

Саме ця конкретна, щоденна і щогодинна, замішана на заздрості, соціальна ненависть стала джерелом перемоги «Свободи». «Міські селяни» (а тим більше селяни справжні, ті, що живуть на селах) сприймають партію Тягнибока, в першу чергу, як антибуржуазну, антиринкову силу. Силу, яка бореться проти такого світу, де все і всі є товаром. Саме тому «спальні райони» галицьких міст привели до міськрад «свободівців». Привели, не дивлячись на обличчя і персоналії. Навіть, навпаки, за принципом «чим молодший, тим незіпсованіший». Вони очікують від нової влади в першу чергу «первісно-общинного» переділу власності: забрати від багатих і роздати бідним.

Це очікування, за давньою традицією, маскується гаслами типу «Україна – українцям!», хоча «для себе» наші непрості ментальні селяни добре знають, що 90% тих «клятих злодіїв-буржуїв», яких вони мріють розкуркулити, насправді є етнічними українцями. Але, за неписаним кодексом «селянського респекту», про це вголос казати не можна (або майже не можна). В ідеалі (а селяни, як відомо, є невиправними ідеалістами) розділяти націю за неплемінними маркерами - злочин. Особливо, якщо це робити публічно – не дай Боже почують «чужинці». За неписаним кодексом треба казати (й то тихо, «для своїх») про віртуальних «жидів» і «москалів», навіть якщо у радіусі десяти кілометрів немає жодного представника означених національностей. Це такі народно-політичні «ігри позиціонування» у які з успіхом грає нове покоління галицьких політиків. На цьому тлі зрозуміла розгубленість «помаранчевих», які, судячи з усього, у свідомості галицького електорату вже твердо асоціюються з «буржуями» і корумпованою бюрократією.

«Помаранчеві» не розуміють чим «НАШ націоналізм (ющенківського, інтелігентсько-літературного розливу)» гірший за «їхній, «свободівській» націоналізм». Не розуміють того очевидного факту, що за останнім вибором означеного електорату стоять вже не культурницько-національні (як, скажімо, у 2004 році), а соціал-національні прагнення і мрії. Які, зрозуміло, ніколи не здійсняться. Але то вже інша історія.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1028
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

545
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

909
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3472
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2372 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

615

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1117
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5173
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

315
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

639
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2