Щоб сонце не стало ворогом

Останніми роками сонце відчутно стає «агресивнішим». Зменшення товщини озонового шару, який стримує ультрафіолетові промені, і навіть відсутність його над окремими територіями є однією з причин зростання частоти раку шкіри та раку грудей. Інтенсивнішим стає фотостаріння шкіри. Восени, коли сезон відпусток та активного засмагання добігає кінця, з'являються черги до онкологів та дерматологів.

 

Незалежно від того, чи ви відпочиваєте у Туреччині або Єгипті, чи на березі Бистриці в Івано-Франківську, сонце може бути однаково небезпечним. Дітям до трьох років взагалі не варто перебувати на сонці. Сонячні опіки для дітей є особливо небезпечними, адже захворювання шкіри починаються з дитинства. У дітей до трьох років порушена терморегуляція, тому у малюка навіть після короткого перебування сонці може піднятися температура», - пояснює Іванна Цідило, лікар-дерматоневролог-косметолог, доцент кафедри дерматології та венерології ІФДМУ. Для чутливої дитячої шкіри підійдуть спеціальні дитячі антиалергенні креми від засмаги. Щоб захист від шкідливого впливу сонця був абсолютним, дитині на пляжі найкраще перебувати у футболці, панамці та сонячних окулярах.

 

Лікар переконує: засмагати не корисно. Якщо є бажання мати бронзовий чи шоколадний відтінок шкіри, безпечніше скористатися кремами для автозасмаги. «Природна засмага - це підконтрольна організму система захисту від шкідливих ультрафіолетових променів. Шкіра спрацьовує як захисний бар'єр. Коли сонячні промені потрапляють на шкіру, клітини її верхнього шару - епідермісу починають збільшуватися, епідерміс потовщується і бар'єр проти сонця міцнішає. У нижньому шарі шкіри в цей час клітини меланоцити починають посилено виробляти меланін. Його основна функція - перешкоджати проникненню УФ-променів у шкіру».

Засмагання для шкіри не минає безслідно. Кожен вихід на пляж, окрім красивої засмаги, додає нам трохи віку. Передчасне старіння шкіри великою мірою залежить від інтенсивності ультрафіолетових променів. Надмірне, неконтрольоване перебування під сонцем зумовлює фотостаріння, яке випереджає хронологічне старіння. Під час процесу фотостаріння шкіра стає сухою, втрачає пружність та еластичність, з'являються пігментні плями, малюнок шкіри стає підкреслено різким та грубим. Як наслідок, людина виглядає помітно старшою за свій вік. Наглядним прикладом фотостаріння є мешканці сіл та затяті дачники, які частіше й триваліше за інших перебувають на сонці.

 

Люди з темною, багатшою на меланін шкірою є більш захищеними від шкідливої дії сонця. Але шоколадна засмага не може забезпечити повноцінного захисту від шкідливих сонячних променів. Засмага не перешкоджає проникненню у шкіру найбільш небезпечних ультрафіолетових променів типу А та В. Саме вони є причиною розвитку ракових захворювань шкіри. Відтак найбільш шкідливе сонце для людей зі світлою шкірою та світлим волоссям, які, як правило, не засмагають, а обгоряють. Ці люди належать до І та ІІ фототипів і входять до групи ризику виникнення злоякісних пухлин шкіри. Їм необхідно користуватися сонцезахисними засобами з найвищими ступенями захисту 40-50. Смаглявим від природи, темноволосим (ІV-VI фототипи) дерматологи рекомендують засоби зі ступенем захисту 20.

 

 

Іванна Цідило радить купувати сонцезахисні засоби в аптеці і брати їх з собою у подорож. Дешеві засоби, які продають на пляжах, також мають фотозахист, але через неякісні складники такий крем буде гірше засвоюватись шкірою і гірше виконувати свої захисні функції. До того ж, креми, які продають у спеку під палючим сонцем, дуже швидко втрачають термін придатності. Як наслідок, після користування такими засобами виникають алергії та фотодерматози.

 

Особливо обережними під час перебування на сонці варто бути людям з родимками, або, як їх ще називають, невусами. Під впливом УФ-променів невуси можуть змінюватися і перетворюватися на злоякісні меланоми. Рак шкіри дуже часто виникає на місці родимок і розвивається неймовірно швидко. Будь-які зміни у формі, кольорі чи розмірі родимки можуть сигналізувати про початок її переродження у пухлину, тому із візитом до лікаря в таких випадках не зволікають. «Якщо на тілі є велика родимка, перед виходом на пляж її необхідно ретельно змастити сонцезахисним кремом із ступенем захисту 50», - наголошує Іванна Цідило.

 

Лікар радить людям, які входять до групи ризику розвитку злоякісних пухлин шкіри, стати на облік у дермато-венерологічний диспансер і регулярно проходити обстеження родимок на дерматоскопі. Дерматоскоп - це велика лінза, під якою, як під мікроскопом, видно структуру шкіри. За допомогою апарата лікар фотографує стан родимки і, порівнюючи старі та нові фото, стежить за її змінами. У групі ризику - люди зі спадковою схильністю до меланом, які мають велику кількість родимок (понад 20), із родимками, що змінили зовнішній вигляд, із світлою шкірою та світлими очима, які часто засмагають, які отримали сонячні опіки в дитинстві чи підлітковому віці, які вимушені часто перебувати на відкритому повітрі.

 

Насамкінець, кілька правил захисту від сонця. У перший день засмаги загальний час перебування на сонці повинен становити 15-20 хвилин, при цьому засмагати можна не більше 5 хвилин, а потім на 20-30 хвилин варто сховатися в тінь або у воду. Поступово збільшуйте час перебування на сонці, зберігаючи півгодинну перерву. З сьомого-десятого дня можна проводити на сонці до трьох годин на день. Але довше 20 хвилин поспіль бути під прямими сонячними променями не можна.

 

Наталка ГОЛОМІДОВА,

ГК

 


Коментарі (1)

Віра 2011.06.28, 11:16
Дякую ФІРТЦІ за корисні поради ,дуже актуальні саме тепер,
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1938
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1846
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1843
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5445 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2141 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1499

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

723

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

783

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

978

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

993
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1759
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3667
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10242
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26126
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10168 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7700
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

880
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

175
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

242
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

370
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1263
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

865