Смерть апостолів Христових

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.

Згодом після Воскресіння Ісуса Христа апостоли за допомогою жеребкування обрали країни для проповіді християнства. І розійшлися по різних куточках Римської імперії та за її межі.

Проповідувати нове вчення язичницьким країнам було не легкою справою і водночас небезпечною тому майже всі апостоли  закінчили життя мученицькою смертю. 

Стосовно  часу і місця смерті деяких апостолів можна  знайти деякі розбіжності, адже інформацію про це черпають із церковного передання тобто традиції, яка впродовж двох тисячоліть могла спотворитись, але тип смерті чітко описувався і вказувався.

Можливо в ті часи було не так важливо, коли помер апостол, а саме як помер. А часові рамки вказувалися саме за правління якого імператора це сталося тому точна дата досить умовна. 

Нижче список апостолів наведений не по часу  їхньої смерті, а за порядком їхнього покликання Христом.

  1. Андрій Першозванний — був розіп'ятий у місті Патри при римському імператорі Нероні у 77 році на Х-подібному  хресті.
  2. Петро — страчений в Римі за наказом Нерона в 67 році. Розіп'ято на хресті вниз головою (на прохання самого апостола, який вважав себе недостойним померти як Христос).
  3. Іван (Заведеїв) Богослов — відбував довічне ув'язнення на острові Патмос, де помер природною смертю у 99 році.
  4. Яків Заведеїв — проповідував у Єрусалимі й першим з апостолів постраждав за Христа приблизно у 44 році. За наказом юдейського царя Ірода Агрипи йому відтяли голову в Єрусалимі, про що свідчить книга Діянь апостолів.(Дії 12:1-2).
  5. Пилип — щодо обставин смерті думки розходяться. Одне джерело вважає, що його повісили, інше — розіп’яли. За наказом правителя Анфіпата Пилипа схопили та розіп'ятий у 80 році  в Єраполісі (Мала Азія).
  6. Варфоломій (Натанаїл) — мабуть, загинув найстрашнішою смертю. Апостол проповідував в Сирії, Азії, Індії. В Альванії (Баку) він прийняв мученицьку смерть, за однією з версій його розіп'яли вниз головою; за іншою — з живого здерли шкіру.
  7. Матві́й — заарештований в Ефіопії. В 60 році його спалено на вогні або прибито до землі списами, а потім обезглавлено. Про апостола відомо дуже мало, бо Матвій був в дуже віддаленому місці в Африці.
  8. Фома — його було заколото списом у місті Ченнаї під час його служіння в Індії.
  9. Я́ків Алфе́їв (Яків, син Алфеїв, Я́ків Моло́дший) —  за однією з версій  помер мученицькою смертю  у похилому віці його було побито і забито камінням.
  10. Юда (Тадей) помер мученицькою смертю в Бейруті (Ліван) у 62 році. За однією з версій його повісили на дереві і застрелили стрілами, за іншою – обезголовили.
  11. Симон Кананіт був живцем розпиляний пилкою. Хоча немає єдиної версії щодо часу і  місця смерті.
  12. Юда Іскаріот — вчинив самогубство після того, як зрадив Ісуса.

Павло він же Савл із Тарса (Кілікія) не входив до числа дванадцяти апостолів Ісуса Христа спочатку був переслідувачем християн, а згодом стає видатним християнським місіонером. Його засуджено і страчено у Римі усікновенням голови між 63-73 роками. 

Стосовно місця і часу смерті апостолів є багато неточностей і ця інформація здебільшого ґрунтується на  Святому Переданні та частково записана в книзі Діянь, але бачимо, що майже усі апостоли померли мученицькою смертю незадовго після Воскресіння Ісуса Христа. 

Розбіжності у джерелах інформації стосовно місця часу, а іноді типу смерті можна пояснити  віддаленістю країни, де проповідував апостол.

Адже одна справа — проповідувати в Римі — столиці імперії й зовсім інша — у віддалених районах Африки в Ефіопії чи Індії.


18.04.2025 Роман Тадра 600
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

107
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

516
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

889
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1929
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3456
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2354 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

726

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

627

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

600

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

613
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10260
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1098
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5154
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

911
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2713
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1112
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

250
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

624
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

538
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

598
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

946 2