Смерть апостолів Христових

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.

Згодом після Воскресіння Ісуса Христа апостоли за допомогою жеребкування обрали країни для проповіді християнства. І розійшлися по різних куточках Римської імперії та за її межі.

Проповідувати нове вчення язичницьким країнам було не легкою справою і водночас небезпечною тому майже всі апостоли  закінчили життя мученицькою смертю. 

Стосовно  часу і місця смерті деяких апостолів можна  знайти деякі розбіжності, адже інформацію про це черпають із церковного передання тобто традиції, яка впродовж двох тисячоліть могла спотворитись, але тип смерті чітко описувався і вказувався.

Можливо в ті часи було не так важливо, коли помер апостол, а саме як помер. А часові рамки вказувалися саме за правління якого імператора це сталося тому точна дата досить умовна. 

Нижче список апостолів наведений не по часу  їхньої смерті, а за порядком їхнього покликання Христом.

  1. Андрій Першозванний — був розіп'ятий у місті Патри при римському імператорі Нероні у 77 році на Х-подібному  хресті.
  2. Петро — страчений в Римі за наказом Нерона в 67 році. Розіп'ято на хресті вниз головою (на прохання самого апостола, який вважав себе недостойним померти як Христос).
  3. Іван (Заведеїв) Богослов — відбував довічне ув'язнення на острові Патмос, де помер природною смертю у 99 році.
  4. Яків Заведеїв — проповідував у Єрусалимі й першим з апостолів постраждав за Христа приблизно у 44 році. За наказом юдейського царя Ірода Агрипи йому відтяли голову в Єрусалимі, про що свідчить книга Діянь апостолів.(Дії 12:1-2).
  5. Пилип — щодо обставин смерті думки розходяться. Одне джерело вважає, що його повісили, інше — розіп’яли. За наказом правителя Анфіпата Пилипа схопили та розіп'ятий у 80 році  в Єраполісі (Мала Азія).
  6. Варфоломій (Натанаїл) — мабуть, загинув найстрашнішою смертю. Апостол проповідував в Сирії, Азії, Індії. В Альванії (Баку) він прийняв мученицьку смерть, за однією з версій його розіп'яли вниз головою; за іншою — з живого здерли шкіру.
  7. Матві́й — заарештований в Ефіопії. В 60 році його спалено на вогні або прибито до землі списами, а потім обезглавлено. Про апостола відомо дуже мало, бо Матвій був в дуже віддаленому місці в Африці.
  8. Фома — його було заколото списом у місті Ченнаї під час його служіння в Індії.
  9. Я́ків Алфе́їв (Яків, син Алфеїв, Я́ків Моло́дший) —  за однією з версій  помер мученицькою смертю  у похилому віці його було побито і забито камінням.
  10. Юда (Тадей) помер мученицькою смертю в Бейруті (Ліван) у 62 році. За однією з версій його повісили на дереві і застрелили стрілами, за іншою – обезголовили.
  11. Симон Кананіт був живцем розпиляний пилкою. Хоча немає єдиної версії щодо часу і  місця смерті.
  12. Юда Іскаріот — вчинив самогубство після того, як зрадив Ісуса.

Павло він же Савл із Тарса (Кілікія) не входив до числа дванадцяти апостолів Ісуса Христа спочатку був переслідувачем християн, а згодом стає видатним християнським місіонером. Його засуджено і страчено у Римі усікновенням голови між 63-73 роками. 

Стосовно місця і часу смерті апостолів є багато неточностей і ця інформація здебільшого ґрунтується на  Святому Переданні та частково записана в книзі Діянь, але бачимо, що майже усі апостоли померли мученицькою смертю незадовго після Воскресіння Ісуса Христа. 

Розбіжності у джерелах інформації стосовно місця часу, а іноді типу смерті можна пояснити  віддаленістю країни, де проповідував апостол.

Адже одна справа — проповідувати в Римі — столиці імперії й зовсім інша — у віддалених районах Африки в Ефіопії чи Індії.


18.04.2025 Роман Тадра 1547
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1315
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2041
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3522
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1318
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1307

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1624

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1109

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

587
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1363 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512