Особистий досвід і думки громадян допомогли розглянути цей важливий аспект повсякденного життя.
До нас в адвокатське об’єднання, на практику, прийшли студенти й, щоб прокачати навички комунікації, які доволі важливі для юриста, ми зробили інтерв’ю з жителями міста.
Одне з питань стосувалося грошей. З дослідження студентки ІФКПНУ ім. Василя Стефаника, яка спостерігала за життям міста і проводила опитування, виходить, що відповіді сильно варіюються. Питання було поставлено різним людям: від студентів до пенсіонерів, від людей з низьким доходом до власників бізнесу, від тих, хто прожив тут своє життя, до тих, хто переїхав недавно.
Були виявлені різні категорії відповідей, включаючи "достатньо для задоволення всіх потреб", "достатньо для комфортного життя", і, що особливо цікаво, багато молодих людей додали ще одну категорію - "пожертвування на ЗСУ". Зауважується, що старші люди вказували менші суми, що відображає їх власну фінансову реальність.
Люди розрізняли свої витрати на несуттєві (кафе, кіно, спонтанні покупки) і необхідні (комунальні послуги, дітей, продукти, пальне, домашніх тварин).
По аналізу відповідей видно, що жінки віком 25-40 років вважають за достатню суму для комфортного життя 40 000 гривень, якщо ж враховувати неосновні витрати, то ця сума зростає до 50 000 гривень. Чоловіки віком 30-45 років, називали суми від 20 000 до 35 000 гривень для основних витрат, а на несуттєві витрати виділяють 5-6 тисяч гривень.
Взаємодія з літніми людьми показала, що багато з них незадоволені низькими пенсіями, хоча деякі отримують додатковий дохід з інших джерел. Залежно від їхніх відповідей, сім'ї, що проживають в Івано-Франківську, в середньому витрачають близько 35 000 гривень на місяць на комфортне життя.
Це дослідження показує велику варіативність витрат, що свідчить про різноманітність життя мешканців Івано-Франківська.
Вікторія Ковальчук, Василь Масюк