Щитовидна залоза і її значення в організмі людини

 

 

Зміни функції щитовидної залози в умовах йод-дефіциту.

 

Щитоподібна залоза - найбільший орган внутрішньої секреції організму людини. Головною функцією тиреоїдних гормонів є підтримання основного обміну. Без гормонів щитовидної залози або їх нестачі неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму. Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації, яка наразі спостерігається в Україні.

 

До регіонів з недостатністю йоду (в ґрунті, воді, продуктах харчування, повітрі) належать: Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька, Тернопільська, Рівненська, Закарпатська області. Існує ціла низка захворювань, які становлять серйозну небезпеку для мільйонів людей, які проживають у місцевостях з недостатнім вмістом йоду. Вони можуть проявлятися у формі вроджених вад, антенатальної загибелі плоду, викиднів, порушення формування та функції нервової системи. Тиреоїдні прояви йододефіциту також численні: від нетоксичних зобів(вузлових,дифузних),до аутоімунних тиреоїдитів, гіпотиреозів, раку щитовидної залози. Наявність чи відсутність симптомів залежить від уваги лікаря, який оглядає хворого, і ставлення пацієнта до навіть незначних змін в своєму організмі.

 

Симптоматика захворювань щитовидної залози

Лікарі часто не звертають увагу на такі скарги як: незначне зниження працездатності, поганий настрій, порушення сну,дратівливість Самі хворі звикають до набряків на обличчі, списуючи їх на втому.

 

А саме це і багато інших скарг можуть бути спровоковані захворюваннями щитовидної залози. А саме:

1)Пригнічений настрій, напади немотивованої туги, сонливість, втома, погіршення пам’яті, головні болі , збільшення ваги тіла;

2) Кардіологічні симптоми: болі в серці, пришвидшене серцебиття, або навпаки брадикардія (понижена частота серцевих скорочень скорочень), підвищення АТ(особливо діастолічного), аритмії;

3)Анемічні: зниження рівня гемоглобіну, при якому не допомагають препарати заліза;

4)Набряки на обличчі , нижніх кінцівках, при яких прийом сечогінних не приносить полегшення;

5)Бронхолегеневі: бронхіти, гострі респіраторні захворювання (внаслідок набряку дихальних шляхів), охриплість голосу, відчуття першіння в горлі, покашлювання;

6)Гінекологічні: затримка статевого розвитку, порушення менструальної функції, безпліддя, запальні процеси, утворення кист, передменструальний синдром;

7)Імунодефіцитні стани: часті інфекційні захворювання, порушення імунітету;

8)Ознаки захворювання опорно-рухового апарату: болі в суглобах, радикуліт;

9)Гастроентерологічні: закрепи, болі в шлунку, здуття живота;

10)Дерматологічні: посилення оволосіння на тілі, або навпаки випадіння волосся, висипання, сухість, лущення шкіри, дерматити;

 

Особливу увагу потрібно звернути вагітним жінкам, адже обстеження щитовидної залози необхідне на самих ранніх термінах вагітності, оскільки вона має безпосередній вплив на розвиток плоду!

 

Неправильно встановлений діагноз , ігнорування лікування і самолікування можуть призвести до погіршення стану хворого, або не приносити полегшення від лікування, призначеного лікарем іншої спеціальності.

 

В Украіні за умов йодної недостатності, особливо в гірських районах, відсутності національної програми з профілактики йододефіцитних розладів, несприятливої екологічної ситуації(ЧАЄС) рекомендується скринінгове (усім людям)обстеження щитовидної залози, що включає:

1) УЗД щитовидноЇ залози

2) Аналіз крові на гормони (ТТГ, Т3, Т4)

3) У хворих з вузловими формами зобу – визначення рівня кальцитоніну , який є діагностичним критерієм медулярного раку.

3) Консультація лікаря-ендокринолога

 

Людмила Кушніренко

лікар-ендокринолог МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(067) 3 777 299, (050) 3 777 299


Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

974
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2752
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3058 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

869

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7365
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096