Щитовидна залоза і її значення в організмі людини

 

 

Зміни функції щитовидної залози в умовах йод-дефіциту.

 

Щитоподібна залоза - найбільший орган внутрішньої секреції організму людини. Головною функцією тиреоїдних гормонів є підтримання основного обміну. Без гормонів щитовидної залози або їх нестачі неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму. Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації, яка наразі спостерігається в Україні.

 

До регіонів з недостатністю йоду (в ґрунті, воді, продуктах харчування, повітрі) належать: Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька, Тернопільська, Рівненська, Закарпатська області. Існує ціла низка захворювань, які становлять серйозну небезпеку для мільйонів людей, які проживають у місцевостях з недостатнім вмістом йоду. Вони можуть проявлятися у формі вроджених вад, антенатальної загибелі плоду, викиднів, порушення формування та функції нервової системи. Тиреоїдні прояви йододефіциту також численні: від нетоксичних зобів(вузлових,дифузних),до аутоімунних тиреоїдитів, гіпотиреозів, раку щитовидної залози. Наявність чи відсутність симптомів залежить від уваги лікаря, який оглядає хворого, і ставлення пацієнта до навіть незначних змін в своєму організмі.

 

Симптоматика захворювань щитовидної залози

Лікарі часто не звертають увагу на такі скарги як: незначне зниження працездатності, поганий настрій, порушення сну,дратівливість Самі хворі звикають до набряків на обличчі, списуючи їх на втому.

 

А саме це і багато інших скарг можуть бути спровоковані захворюваннями щитовидної залози. А саме:

1)Пригнічений настрій, напади немотивованої туги, сонливість, втома, погіршення пам’яті, головні болі , збільшення ваги тіла;

2) Кардіологічні симптоми: болі в серці, пришвидшене серцебиття, або навпаки брадикардія (понижена частота серцевих скорочень скорочень), підвищення АТ(особливо діастолічного), аритмії;

3)Анемічні: зниження рівня гемоглобіну, при якому не допомагають препарати заліза;

4)Набряки на обличчі , нижніх кінцівках, при яких прийом сечогінних не приносить полегшення;

5)Бронхолегеневі: бронхіти, гострі респіраторні захворювання (внаслідок набряку дихальних шляхів), охриплість голосу, відчуття першіння в горлі, покашлювання;

6)Гінекологічні: затримка статевого розвитку, порушення менструальної функції, безпліддя, запальні процеси, утворення кист, передменструальний синдром;

7)Імунодефіцитні стани: часті інфекційні захворювання, порушення імунітету;

8)Ознаки захворювання опорно-рухового апарату: болі в суглобах, радикуліт;

9)Гастроентерологічні: закрепи, болі в шлунку, здуття живота;

10)Дерматологічні: посилення оволосіння на тілі, або навпаки випадіння волосся, висипання, сухість, лущення шкіри, дерматити;

 

Особливу увагу потрібно звернути вагітним жінкам, адже обстеження щитовидної залози необхідне на самих ранніх термінах вагітності, оскільки вона має безпосередній вплив на розвиток плоду!

 

Неправильно встановлений діагноз , ігнорування лікування і самолікування можуть призвести до погіршення стану хворого, або не приносити полегшення від лікування, призначеного лікарем іншої спеціальності.

 

В Украіні за умов йодної недостатності, особливо в гірських районах, відсутності національної програми з профілактики йододефіцитних розладів, несприятливої екологічної ситуації(ЧАЄС) рекомендується скринінгове (усім людям)обстеження щитовидної залози, що включає:

1) УЗД щитовидноЇ залози

2) Аналіз крові на гормони (ТТГ, Т3, Т4)

3) У хворих з вузловими формами зобу – визначення рівня кальцитоніну , який є діагностичним критерієм медулярного раку.

3) Консультація лікаря-ендокринолога

 

Людмила Кушніренко

лікар-ендокринолог МЦ «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок, 1

(067) 3 777 299, (050) 3 777 299


Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1605
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1700
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1686
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4993 39
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1991 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1385

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

250

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

575

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

740

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

867
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3498
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10072
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

713
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25948
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7572
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

767
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

943
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1270
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

220
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1097
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

711
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

945