Релігійний чинник на війні: ідея, самопожертва, мотивація

Релігія - це особливий тип світогляду людини чи групи людей з певними культурними, духовними та моральними цінностями, які обумовлює їх поведінку.

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

Наприклад, ми всі чули про безстрашність вікінгів у бою. Цей стан зумовлений також і їхніми віруваннями. У скандинавській  міфології вважалося, що воїн, який загине в бою потрапляє у рай для героїв – Вальхаллу, де зустрінеться за пишним столом зі своїми полеглими в боях побратимами. Для воїна, який помирав вдома, в колі сім'ї, від старості двері Вальхалли вважалися зачиненими. Саме така релігійна ідея позбавляла вікінгів відчуття страху в бою і робила з них грізних воїнів.

Схожа ідея існувала  серед воїнів II світової війни.

Усім добре відомі японські воїни - камікадзе, які йшли безстрашно на смерть. Тут релігійні ідеї дещо складніші та вимагають глибшого занурення. На час періоду Другої Світової війни японці здебільшого сповідували синтоїзм – політеїстична релігія Японії.

Об'єктами поклоніння у синтоїзмі є небесні й земні божества (камі) — небожителі, духи і явища природи, герої старовини, померлі родичі, тварини, предмети побуту тощо (камі, «божество» або «дух») — божественна сутність (істота чи предмет) у японській традиційній Синто кількість камі не обмежена.

Їх природа і вигляд можуть бути різними. Камінь, меч, гора, ліс, зірка, сонце, дух — все, що слугує об'єктом поклоніння і вшанування для людей, є камі. Тобто Камі - це все, що існує, і все, що існує - це Камі.

Отож, японські пілоти-смертники називались камікадзе, («божественний вітер»). Відсутність страху у камікадзе пояснюється так: для того, щоб душа пілота об’єдналася з Камі (божество) слід було якнайшвидше позбавитись тілесної оболонки. Таким чином, ішовши на смерть, душа пілота одразу попадає в рай.

У середньовіччі бідні селяни озброєні лиш серпом  вирушали на війну  відвойовувати Єрусалим у мусульман – так розпочиналися хрестові походи розпочаті Католицькою церквою.

Хрестові походи -  це релігійні війни, які були ініційовані та підтримувані папою Римським. Вони починалися під закликом відвоювання Святої Землі у мусульман.

Учасниками Хрестових походів були люди приналежні до різного соціального стану, вони озброювалися хто чим може і вирушали за тисячі кілометрів, одержимі цим  релігійним закликом.

Щоб підсилити релігійний дух, і як додаткову мотивацію, папа Римський Віктор III (11 ст.) щедро роздавав індульгенції (відпущення гріхів) усім учасникам бойових дій.

Саме селяни та бідні містяни склали перший ешелон хрестоносців, а вже пізніше до них доєдналися лицарі та феодали.

У підсумку усі чотири Хрестові походи зазнали невдачі та не змогли відвоювати Єрусалим.  Вони спричинили значні людські втрати як серед населення країн Сходу, так і серед самих учасників.

Під час походів знищили багато пам'яток культури, бібліотек, палаців. Внаслідок Четвертого Хрестового походу зруйновано Константинополь — центр східної християнської культури.

У мусульманстві, а саме в сунітській течії ісламу існує ваххабізм. Ваххабізм заснував шейх Мухаммада ібн Абд аль-Ваххаба ат-Тамімі у 18 ст. Прихильники ваххабізму виступають за повернення ісламу до джерел шляхом відмови від релігійних нововведень і культів, за соціальну гармонію, єдність усіх мусульман і за суворе дотримання морально-етичних принципів учення.

Важливе місце ваххабіти відводять ідеї про джихад проти тих, хто відступив від принципів раннього ісламу.  

Ідеологія ісламістів (мусульман); боротьба за те, що є для мусульманина «найблагороднішою і найвищою метою».

Джихад (старання, зусилля) — початково розумівся як боротьба на захист і за поширення ісламу:

«Вам наказано боротися з ворогами ісламу, а ви ненавидите це. Та можливе й таке, що ви ненавидите те, що для вас є благом, а бажаєте того, що для вас є злом. Аллах знає, а ви не знаєте» (Сура 2. Корова: 216).

«Боріться з ними, доки не зникне невір'я і не утвердиться віра в Аллаха» (Сура 2.).

У 21 ст. стало відоме слово "шахід", яке стало синонімом до слова "терорист" – смертника, який заради релігійної ідеї боротьби з невірними свідомо йде на смерть. Вважається, що після смерті шахід потрапляє в Джаннат (рай).

Слово шахід в буквальному сенсі означає «свідоцтво», тобто той, хто засвідчив свою віру, також вважається мучеником за віру.

Мучениками (шахідами) можуть також називати загиблих під час війни, як невинно вбитих, так і загиблих під час визвольної (священної) війни, (джихаду).

В таких випадках про загиблих люди кажуть: «став шахідом», тобто «загинув мученицькою смертю».

Але завдяки ЗМІ "шахід" стало синонімом до "терорист", з чим погоджуються далеко не всі мусульмани, пояснюючи це тим, що іслам засуджує вбивство та самогубство.

Отож, ми бачимо, що релігійні ідеї на війні набагато сильніші, ніж страх смерті.


15.02.2024 Роман Тадра 1393
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1433
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

929
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1290
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

4613 13
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3367
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7555 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

138

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

369

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

692

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

504
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

444
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

558
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17582
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1358
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

8926 4
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8395 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

814
04.11.2024

Фільм "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної здобув Ґран-прі на 53 Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" і приніс авторці почесну статуетку "Скіфський олень".

328
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

271
30.10.2024

Верховна Рада 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.  

1051
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

751
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

749