Релігійний чинник на війні: ідея, самопожертва, мотивація

Релігія - це особливий тип світогляду людини чи групи людей з певними культурними, духовними та моральними цінностями, які обумовлює їх поведінку.

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

Наприклад, ми всі чули про безстрашність вікінгів у бою. Цей стан зумовлений також і їхніми віруваннями. У скандинавській  міфології вважалося, що воїн, який загине в бою потрапляє у рай для героїв – Вальхаллу, де зустрінеться за пишним столом зі своїми полеглими в боях побратимами. Для воїна, який помирав вдома, в колі сім'ї, від старості двері Вальхалли вважалися зачиненими. Саме така релігійна ідея позбавляла вікінгів відчуття страху в бою і робила з них грізних воїнів.

Схожа ідея існувала  серед воїнів II світової війни.

Усім добре відомі японські воїни - камікадзе, які йшли безстрашно на смерть. Тут релігійні ідеї дещо складніші та вимагають глибшого занурення. На час періоду Другої Світової війни японці здебільшого сповідували синтоїзм – політеїстична релігія Японії.

Об'єктами поклоніння у синтоїзмі є небесні й земні божества (камі) — небожителі, духи і явища природи, герої старовини, померлі родичі, тварини, предмети побуту тощо (камі, «божество» або «дух») — божественна сутність (істота чи предмет) у японській традиційній Синто кількість камі не обмежена.

Їх природа і вигляд можуть бути різними. Камінь, меч, гора, ліс, зірка, сонце, дух — все, що слугує об'єктом поклоніння і вшанування для людей, є камі. Тобто Камі - це все, що існує, і все, що існує - це Камі.

Отож, японські пілоти-смертники називались камікадзе, («божественний вітер»). Відсутність страху у камікадзе пояснюється так: для того, щоб душа пілота об’єдналася з Камі (божество) слід було якнайшвидше позбавитись тілесної оболонки. Таким чином, ішовши на смерть, душа пілота одразу попадає в рай.

У середньовіччі бідні селяни озброєні лиш серпом  вирушали на війну  відвойовувати Єрусалим у мусульман – так розпочиналися хрестові походи розпочаті Католицькою церквою.

Хрестові походи -  це релігійні війни, які були ініційовані та підтримувані папою Римським. Вони починалися під закликом відвоювання Святої Землі у мусульман.

Учасниками Хрестових походів були люди приналежні до різного соціального стану, вони озброювалися хто чим може і вирушали за тисячі кілометрів, одержимі цим  релігійним закликом.

Щоб підсилити релігійний дух, і як додаткову мотивацію, папа Римський Віктор III (11 ст.) щедро роздавав індульгенції (відпущення гріхів) усім учасникам бойових дій.

Саме селяни та бідні містяни склали перший ешелон хрестоносців, а вже пізніше до них доєдналися лицарі та феодали.

У підсумку усі чотири Хрестові походи зазнали невдачі та не змогли відвоювати Єрусалим.  Вони спричинили значні людські втрати як серед населення країн Сходу, так і серед самих учасників.

Під час походів знищили багато пам'яток культури, бібліотек, палаців. Внаслідок Четвертого Хрестового походу зруйновано Константинополь — центр східної християнської культури.

У мусульманстві, а саме в сунітській течії ісламу існує ваххабізм. Ваххабізм заснував шейх Мухаммада ібн Абд аль-Ваххаба ат-Тамімі у 18 ст. Прихильники ваххабізму виступають за повернення ісламу до джерел шляхом відмови від релігійних нововведень і культів, за соціальну гармонію, єдність усіх мусульман і за суворе дотримання морально-етичних принципів учення.

Важливе місце ваххабіти відводять ідеї про джихад проти тих, хто відступив від принципів раннього ісламу.  

Ідеологія ісламістів (мусульман); боротьба за те, що є для мусульманина «найблагороднішою і найвищою метою».

Джихад (старання, зусилля) — початково розумівся як боротьба на захист і за поширення ісламу:

«Вам наказано боротися з ворогами ісламу, а ви ненавидите це. Та можливе й таке, що ви ненавидите те, що для вас є благом, а бажаєте того, що для вас є злом. Аллах знає, а ви не знаєте» (Сура 2. Корова: 216).

«Боріться з ними, доки не зникне невір'я і не утвердиться віра в Аллаха» (Сура 2.).

У 21 ст. стало відоме слово "шахід", яке стало синонімом до слова "терорист" – смертника, який заради релігійної ідеї боротьби з невірними свідомо йде на смерть. Вважається, що після смерті шахід потрапляє в Джаннат (рай).

Слово шахід в буквальному сенсі означає «свідоцтво», тобто той, хто засвідчив свою віру, також вважається мучеником за віру.

Мучениками (шахідами) можуть також називати загиблих під час війни, як невинно вбитих, так і загиблих під час визвольної (священної) війни, (джихаду).

В таких випадках про загиблих люди кажуть: «став шахідом», тобто «загинув мученицькою смертю».

Але завдяки ЗМІ "шахід" стало синонімом до "терорист", з чим погоджуються далеко не всі мусульмани, пояснюючи це тим, що іслам засуджує вбивство та самогубство.

Отож, ми бачимо, що релігійні ідеї на війні набагато сильніші, ніж страх смерті.


15.02.2024 Роман Тадра 2019
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

319
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1710
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3165
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1147
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1172
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1210 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

251

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1122

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

948

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

332
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2492
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1243
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1320
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

553
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15185
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7483
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

340
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

660 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

472
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

387
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

476