Релігійне підгрунтя святкування Нового року

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

У дохристиянський період святкування Нового року збігалося з часом відновлення природи й початком землеробського періоду, що припадало на початок весни. І супроводжувалися ритуальними жертвопринесеннями та обрядами богам.

Найвідоміші та водночас найдревніші згадки святкування Нового року походять з Єгипту та Межиріччя. Ритуальні жертвопринесення богам супроводжувалися веселощами, карнавалами та маскарадами.

Європейські країни, які з’явились на залишках давньоримської імперії та є спадкоємницями греко-римської культури та традицій в цілому успадкували цю дату святкування.

У Давньому Римі початком року вважався березень, бо він збігався з початком польових робіт. В 153 році до н.е. римський цар Нума Помпілій затвердив святкування Нового року 1 січня на честь  бога Януса, в честь якого і названий зимовий місяць Ianuarius (січень).  

Трохи згодом в середньовічній Європі протягом певного періоду початок Нового року приурочували до Різдва Христового 25 грудня (Велика Британія, Франція, Німеччина, Іспанія). 

Тільки протягом XVI-XVII ст.  більшість країн перейшли на  традицію святкування 1 січня.

В Україні землі якої входили до Великого князівства Литовського, а потім до складу Речі Посполитої з 1632 року встановили  святкування Нового Року на 1 січня.

Святкування Нового року протягом тривалого часу на Русі, а потім в Україні відбувалися на початку березня. Цей факт підтверджують українські щедрівки – величальні обрядові пісні, де бажають добробуту родині, багатого урожаю тощо. Тому і в текстах щедрівок знаходимо «прилетіла ластівочка», «ой, сивая зозуленька».

Мабуть, важко цих птахів зустріти в січні. Отож, бачимо що Новий рік українців починався на початку весни та супроводжувався  обрядово-релігійними піснями, пов'язаними із культом землеробства.

Тільки згодом в часи перебування України під владою різних імперій ми почали святкувати Новий рік 1 січня, а в період зміни календаря більшовицькою владою з’явилося це покруч-свято - Старий новий рік.

Відколи радянський союз  перейшов на григоріанський календар у 1924 році церковне життя продовжило дотримуватися юліанського календаря і Різдво Христове почали святкувати 7 січня.

Святкування Нового року припадало на різдвяний піст. Цією ситуацією скористалась  радянська влада для підсилення своєї антирелігійної боротьби, культивуючи святкування Нового року, щоб затьмарити та  применшити важливість Різдва.  

Звичне нам святкування Нового року було сформоване радянською владою за допомогою кіно та телебачення з 60-х років. За допомогою таких фільмів та телепередач: «Карнавальна ніч» (1956 р.), «Блакитний вогник» (1962 р.), «Іронія долі або з легкою парою» (1975) весь цей безглуздий ажіотаж довкола святкування Нового року з обов’язковими «новогодніми огоньками», «олів’є», «дєдом морозом» і «льогким паром» повинно було затьмарити народні традиції святкування Різдва, намагаючись виставити їх сільськими та простонародними.

І багато людей роками, дивлячись ці московські новорічні шоу, намагалися наслідувати їх. 

Методичне нав'язування радянського святкування не пройшло безслідно, адже і в наш час знаходяться любителі цього радянського новорічного  сміття.

Фактично українське село зберегло традиції святкувань різдвяно-новорічних свят з відповідними обрядовими піснями та традиціями, бо росіяни нав'язали нам чергову пиятику прикрашену гірляндами.  

Для багатьох культур зустріч Нового Року — це час переосмислення вчинків та життя року, що минає та подяка Богу, молитва та надія на покращення життя у році Новому.

Не випадково Св. Іван Золотоустий у своєму «слові на новий рік» зачіпає не лише проблему марновірства, але й непоміркованості у спиртному, адже “радість буває не від пияцтва, але від духовної молитви, не від вина, але від повчального слова”.

І цим дає християнам усіх наступних поколінь настанову щодо святкування Нового року.


23.12.2024 Роман Тадра 1295
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

527
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

524
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

897
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3467
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1105
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

916
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2718
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

303
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

632
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

953 2