Профілактика отруєнь грибами

 

/data/blog/112059/74ece7071b50b78fb78798b6f7ec22e3.jpg

 

Літо та осінь для багатьох людей є часом заготівлі лісових грибів. Проте, якщо їстівні гриби, які надходять у продаж після відповідного контролю заготівельних організацій, не викликають сумніву щодо якості та видового складу, то гриби, які збирає й продає населення, потребують найсуворішого контролю, оскільки недотримання елементарних правил збирання, зберігання, висушування та використання призводить до більш або менш тяжких отруєнь.

 

ІІри належному використанні грибних ресурсів, населення одержує цінний продукт харчування, багатий на білки, вітаміни, вуглеводи, мінеральні солі, і мікроелементи, жири, екстрактивні і ароматичні речовини.

 

Гриби відрізняються високим вмістом мінеральних речовин, у тому числі таких необхідних, як фосфор та кальцій. Фосфору в грибах утричі більше, ніж овочах, а кальцію майже стільки, скільки в рибі.

 

Із мікроелементів у грибах досить багато цинку, є мідь, залізо, марганець. Найбільш корисною частиною гриба є шапка, особливо її верхня частина. Нижній спороносний шар шапки та ніжка містять менше поживних речовин. Харчова цінність молодих грибів вища, ніж старих, вже перестоялих.

 

З огляду на те, що гриби погано перетравлюються, вживати їх слід тільки здоровим людям. При захворюваннях шлунку, печінки, підшлункової залози, а також особам похилого віку та дітям вживати гриби не рекомендується, крім того численні види їстівних грибів, а подекуди, і неїстівних, відомі, як джерело цінних лікарських речовин, багато з них містять антибіотичні та онкостатичні речовини.

 

Деякі види грибів можна з великою ефективністю використовувати як органічні добрива, наприклад, печерицю звичайну.

 

Іноді, навіть їстівні гриби можуть стати причиною отруєння. Це буває у тих випадках, коли вживають старі, перезрілі гриби. Це пов’язане з тим, що після дозрівання гриби стають добрим поживним середовищем для розвитку мікроорганізмів, в тому числі хвороботворних.

 

Вживання недоварених або недосмажених грибів може викликати розлади травлення. В Україні зафіксовані отруєння їстівними грибами, які були зібрані поблизу шосейних доріг, промислових підприємств, хімічних комбінатів.

 

Надзвичайно важливі нові дані про наявність отруйних речовин у деяких їстівних та умовно їстівних грибах (зеленуха, синяк, дубовик). Ці отруйні речовини не розчиняються шлунковими і кишковими соками, тому вживання відповідно приготованих грибів не викликає отруєнь, Однак, ці отруйні речовини розчиняються алкоголем, і при вживанні страв із цих грибів разом з алкоголем виникають виражені симптоми отруєння, нерідко з тяжкими наслідками.

 

Найкращим способом заготівлі грибів є висушування їх розрізаними на тонкі частини (тільки шапки з невеличкою частиною ніжки). Висушені гриби зберігають у скляних банках. Для приготування страв, висушений гриб подрібнюють на порошок, оскільки у клітинах грибів міститься хітин, що значно утруднює вивільнення з клітин білка, вітамінів та інших поживних речовин. При подрібненні гриба клітини руйнуються і ці речовини можуть бути використані організмом найбільш повно.

 

Збирати можна тільки гриби, які не викликають сумніву. Дехто помилково вважає, що головка цибулі або часнику, яка вариться разом з грибами, набирає бурого забарвлення, якщо серед грибів є отруйні, а срібні предмети (ложки, монети) чорніють. Помиляються також ті, хто стверджує, що комахи, черви, слимаки не їдять отруйних грибів і тому гриб, який вони над’їли, можна безпечно використовувати у харчуванні.

 

Не рекомендується маринувати та солити гриби в оцинкованому посуді.

 

Перед маринуванням гриби слід добре проварити, попередньо розрізавши на частини. Банки із засоленими маринованими грибами досить закрити двома шарами паперу, один з яких пергаментний.

 

Профілактика отруєння грибами полягає у посиленому санітарному контролі за заготівлею та реалізацією грибів, а також роз’яснювальній роботі серед населення. Для попередження грибних отруєнь серед дітей, не слід залишати їх без догляду в лісі або в парку в грибну пору. Не можна дозволяти дітям збирати гриби без нагляду дорослих.

 

Якщо після вживання грибної страви з’явилися ознаки захворювання, потрібна негайна медична допомога. До приходу лікаря хворого треба покласти в ліжко, а щоб не допустити всмоктування отрути, потрібно промити шлунок.

 

Бажано дати потерпілому випити малими ковтками холодний міцний чай, зігріти грілками.

 

Абсолютно протипоказані при цьому спиртні напої, які прискорюють всмоктування отрути.

 

Для з’ясування причин отруєння, слід зберегти залишки грибної страви, а також блювотні маси і передати це для лабораторного дослідження.

 

Лікар гастроентеролог Галина Сливінська


25.07.2016 4957 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1727
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

855
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

942
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2029
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3527
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2436 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

767

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

670

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

643

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10308
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1156
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5227
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

969
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2766
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1152
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

365
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

680
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

587
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

632
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

986 2