Про заповідник простоти

Там, де суспільство історично втратило свої вищі касти, квітне такий собі «культ простоти».

«Будь простішим і люди до тебе потягнуться», - повчає молодших репане мурло, а ті лише кліпають очима. Для них наука мурла – вища мудрість. Вони не відчувають принципової різниці між простотою і ясністю. Вони не знають, що ясність ніколи не досягається через простоту. Що простота – найзліший і найпідступніший ворог ясності.

Простотою намагаються виправдати власну нікчемність. Типу, я не маю життєвих досягнень, але я простий і прозорий. Рівний серед рівних і правильний серед правильних. Живу за понятіями, не напрягаю нікого якоюсь там складністю і ви не напрягайте мене. Я такий як всі ви, тому налийте мені трохи і дайте чогось загризти. Я вас тоді поважатиму, а ви поважайте мене.

Тут і криється головна підміна. Ясність ніколи не прагне знаків та ритуалів поваги. Ясність їх просто не потребує. А простота хоче поваги, як голодний хліба. Безпідставної та безумовної поваги. Просто поваги до простоти. Якщо її не отримує, то впадає в агресію і погрожує світові несприйняттям.

«Народ вимагає до себе поваги!» - голосить черговий вуличний крикун. Цю формулу він всмоктав не з молоком матері, а з брудною водичкою пострадянської освіти. В його підручниках, де марксистську казуїстику змішали з густою хуторянщиною та літературними вигадками, народ має право висувати претензії до всього сущого, але не дай Боже запитати в народу: звідки він такий пацаватий? Й для чого тримається за старі забобони, як дурень за драну торбу?

Народ на ці запитання не відповідає. Темна стихія нижчих каст, які давно зжерли своїх просвітників, тихо бурлить у ненависті і підозрах. Темна стихія не прагне ясності, а прагне простоти. Простих наглядачів та їхніх простих наказів. Простих політиків, що пасуть корів та роздають гречку. Простих вчителів, які не вступають в діалог з учнями. Простих феодалів, що не бридяться пити самогон з щойно пограбованими васалами. А ще – простих іноземців, які лінуються надягати презервативи.

Хтось прагне побачити у тій темній стихії зародки вищих прагнень. Комусь там ввижаються острівці інновацій та відкритість світові. Насправді ж ми, як не смішно це повторювати, маємо лише те, що маємо. Заповідник простоти з дірявим парканом, помальованим у кольори постмодерну. Заповідник, де ніколи не назвуть винних, тому що простота боїться правильного називання. Адже воно є першим кроком до ясності.

В заповіднику сподіваються, що всі шторми та бурі ХХІ століття відшумлять десь за парканом. Що можна вперто перемовчати всі виклики і всі поштовхи до змін. Що можна втекти від відповідальності. Втекти якщо не до лісу, то туди, де добрі окупанти роздаватимуть гуманітарку. Й більшість розмов у заповіднику впираються у три вселенські проблеми. Перша: який з окупантів добріший? Друга: хто, врешті-решт, приватизує паркан заповідника зі всіма його прибутковими дірками? Й третя, найпринциповіша: коли ж простих людей, нарешті, почнуть поважати?

Час від часу янгол ясності розвіює морок над стихіями осатанілих каст. І пронизане зимним світлом видіння змушує посполиту простоту відірватися від стакану і дивитися туди, звідки, кажуть, приходить майбутнє. Простота дивиться, дивиться довго. Й не знаходить там жодної до себе поваги. Відтак простота повертається до стакану, випиває, закусує і тяжко-тяжко зітхає.


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

981
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2