Про жабу і електрику

 

Мова не йтиме про відомий експеримент позаминулого століття з мертвою жабкою, до лапки якої під'єднали електричну напругу, чим раз і назавжди довели, що нерви є електричними провідниками. Мова йтиме про нашого національного звіра, знамениту українську "жабу", про "українську заздрість".  Про яку чомусь всі забули, адже вже й не пригадую, коли востаннє чув анекдот з її присутністю, чи щось читав на таку тему. А дарма, вона ще може стати в пригоді.

В одному місті є цікава вулиця. На цій вулиці жителі будинків з парними номерами вирішили доплачувати за спожиту електрику жителям будинків з непарними номерами.

В одному районі є двоє сусідніх сіл – одне газифіковане, а інше ні. Так ось, виявляється, що жителі села біднішого і не газифікованого вирішили доплачувати за спожитий газ жителям села багатшого і газифікованого. Уявляєте собі – селянин, ріжучи дрова чи розпалюючи в грубці, думає собі: який я альтруїст, який я благородний, завдяки моїм грошам в цей час жителі сусіднього села сидять на дивані і дивляться телевізор, опалюючи хату газом, за який я заплатив.

Скажете дурниці, не може такого бути. Буду детальнішим. Є у місті Івано-Франківську вулиця Довженка. Частина цієї вулиці знаходиться на території села Крихівці і тому жителі частини будинків з непарними номерами платять за електрику за сільським тарифом. В селі за одну кіловат-годину, здається, 24 копійки, а в місті 32. Не мало не багато -  різниця в 50%. Що? Багато хто прозрів! Виявляється, що Крихівці дуже бідне село і через це платить за електрику менше ніж Франківськ!

Звичайно, жителі будинків з парними номерами будуть заперечувати, що такого рішення вони точно не приймали. І взагалі, доплачує за різницю в тарифах держава, а не вони. Вони б такого рішення ніколи в житті не прийняли, бо вони не дурні. І знаєте – вірю. Але ж факт. Якщо хтось платить менше, то це з неба не впало. Неважко довести, що платять, в тому числі і мешканці будинків навпроти. Абсолютна істина, аксіома, що за все в цій країні платимо тільки ми, або будуть платити наші діти. Неважко довести, що і рішення приймають в тому числі ці ж мешканці. Адже ми називаємось демократією і всі рішення приймаються, якщо не нами, то, вже точно, від нашого імені і обов’язково в "інтересах народу".     

Але найгірше те, що така несправедливість шкодить не тільки мешканцям будинків з парними номерами по вулиці Довженка чи мешканцям негазифікованого села. Ця несправедливість шкодить всім. Почну з банального – як гадаєте, на якій стороні вулиці Довженка люди більше купують енергозберігаючих лампочок? Ну, хіба відповідь не очевидна. І кому це вигідно. Правильно! Нікому!

Ще одне риторичне питання. Якби в негазифікованому селі провели місцевий референдум, чи згодні вони за рахунок зниження своїх пенсій і зарплат доплачувати сусідам за газ? Яка була б відповідь? Та не треба гроші ще на такий безглуздий референдум витрачати – відповідь і так відома.    

Так куди поділась наша знаменита "жаба"? Спить чи що? Та ні – вона просто не знає, що відбувається - її постійно обдурюють. Перш за все політики в своєму угарі бажання влади на протязі багатьох років брешуть, що це вони дають дешевий газ, дешеву електрику, нескінченні пільги і т.д. і т.п. Безсовісно брешуть – бо не кажуть головного, що вся ця безплатність чи дешевизна за наш з вами рахунок, бо інших рахунків в державі немає. Що це все за рахунок наших зарплат і пенсій. Що це ми платимо за їхній дешевий популізм.

Часто в побутових розмовах ми чуємо: так, там в цивілізованих країнах комунальні послуги дуже дорогі, але яка там зарплата. Правильно, але ж це знову таки стара історія – хто був перший, курка чи яйце?  Що має бути першим - здорова, без ідіотських викрутасів, економіка, чи висока зарплата?

Взагалі то, в мене був намір продовжити більш мирну тему, тему доріг. Але ситуація в країні загострюється. Як на мене, зараз для країни більшою небезпекою є другий фронт, економічний. Нам реально загрожує дефолт. Це неодмінно відбудеться, якщо ми дуже швидко не проведемо необхідні реформи. Для будь якої людини, яка хоч трішки обізнана з азами економіки, є абсолютно зрозумілим, що без приведення цін на енергоносії у відповідність з реаліями, ми приречені. Не може ціла країна працювати на "Нафтогаз". Уряд боїться цього? Боїться соціального вибуху? Значна частина депутатів азів економіки не розуміють? Але найгіркіша правда краща від найсолодшої брехні.

Солодка брехня полягає в тому, що продаючи газ та електрику за ціною, що є в рази нижчою від собівартості, держава діє в інтересах більшості. Це брехня. Це вигідно тільки тим, що мають великі хати та квартири, їздять на величезних дорогих автомобілях та просто дармоїдів. А найбільше користають з цього злодії, як ті, хто споживає газ за ціною 20% від реальної, так і ті хто продає його за декількома різними цінами. Простіше кажучи, людина, яка працює офіційно чи має легальний бізнес доплачує за газ злодіям. Де наш національний звір?!

Дотування енергоносіїв, ще й настільки, перш за все газу, це найгірше, що міг вигадати наш уряд. Чесно кажучи, навіть сумніваюсь, що такі рішення приймались в Києві.

Зараз за одну тисячу кубометрів газу бізнес платить більше п’яти тисяч гривень, часом і сім тисяч. І що? А нічого. Хто може -  той платить. Хто не може – шукає альтернативу. Багато підприємств малого бізнесу обігрівають свої приміщення сучасними кондиціонерами, а в сільській місцевості дровами. Проте мені не відомий ні один випадок, щоб хтось закрив свій бізнес із-за неможливості обігріти приміщення.

Те саме мусить відбутись і з рештою споживачів. Або ми платитимемо ринкову ціну, або не буде не тільки газу, але й країни.

Чую обурення – в людей нема грошей!

Відповідь:

-          А в держави є?

-          Для тих, хто дійсно немає грошей існують субсидії!

-          Чому держава (ми) має доплачувати за газ та інші комунальні послуги для мільйонів громадян, які добре заробляють і дуже часто практично не платять жодних податків.

Що має відбутись щоб ми вижили і перемогли в цій війні? До кінця опалювального сезону мусимо якось прожити як є. А далі уряд має звернутись до народу, пояснити ситуацію і одноразово! привести всі ціни у відповідність з реаліями і в нас усіх ще буде час до наступного опалювального сезону щось зробити. І не дай боже робити це поетапно або потім. Бо "потім" може і не настати. Це і буде справжня реформа економіки, бо все решта вже простіше. А щоб все пройшло м’якше і треба розбудити нашого національного звіра.

(Далі буде)


04.02.2015 Василь Мартинюк 2147 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

927
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2735
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

946
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1013
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1010 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3031 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

856

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

749

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1070
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

94
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2300
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1128
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

427
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15044
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7357
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

794
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

353
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

268
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

357
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

633
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1090