Про війну і заробітки

З потеплінням приходить сезон фестивалів і презентацій. Простора аудиторія, сім або вісім десятків присутніх. Зустріч з студентами туристичного факультету Прикарпатського національного університету.

Під завісу градус офіційності спадає і студенти запитують вже не про те, що «наснажує письменника на творчість», а про речі ближчі та зрозуміліші. Про політику, про війну. Цього, зрозуміло, не оминути.

Хтось з майбутніх менеджерів туристичної галузі каже: «На війні заробляють». Каже так, ніби заробляють лише на цій війні. Ніби війна є чимось святим і праведним, а якісь цинічні ділки, диви, заробляють на цьому. В нас багато хто мислить такими штампами. Стереотипами з радянських фільмів «про війну».

А насправді на війнах заробляли у всі часи. Бізнес-ватаги супроводжували фаланги Олександра і легіони Цезаря. Перські сатрапи, олігархи давньої Греції, торгові корпорації та сенатори Риму збагачувалися на військовому постачанні, спекулювали харчами і зброєю, правили потрійну ціну за перевезення військ та отримували левову частину награбованого у походах. Так тривало тисячі років. Так буде й в майбутньому, коли зоряні імперії воюватимуть в далеких галактиках.

Війни починають, ведуть і закінчують саме для заробітку. Якби на війнах не заробляли, планета вже давно насолоджувалася б вічним миром. Війни допомагають списувати борги, утилізувати застарілу зброю, відкривати нові контрабандні маршрути та продавати непотріб. Війни вибудовують «харчові піраміди» на вершинах яких зручно розміщуються урядовці і мільярдери, а біля підніжжя покращують свій добробут різноманітні завідуючі складами, начальники господарських частин та просто сержанти, що купують «харчові години» на блокпостах.

Глобальні війни здатні змінити фінансовий розклад на цілій планеті. Теперішня система розподілу грошей народилася у вирі світової війни, яку історики ділять на першу і другу. Фінансисти лише посміхаються. Вони знають, що світова війна була одна. Почалася вона не пострілами в Сараєво і закінчилася не підписанням миру на борту «Міссурі». Насправді вона почалася на Лондонській біржі, а закінчилася на Нью-Йоркський. А суттю її був не розподіл світу між державами, а зміна валютних стандартів та регуляторів глобального ринку.

Перед фінансистами не стоїть питання: коли закінчиться війна? Фінансисти твердо знають, що вона закінчиться того дня, коли на мирі буде вигідніше заробляти, аніж на війні. Й жодний божевільний диктатор не в змозі змінити цього правила. Диктатори, що встають на шляху грошових потоків, довго не живуть. Навіть якщо їх охороняють десятки тисяч професіоналів. Навіть якщо їх підтримують незліченні електоральні орди.

Війнам і диктаторам відмірено лише стільки часу, скільки необхідно для розчищення територій під свіжі комерційні проекти. Якщо війни затягуються, значить ще не знайдені гроші для відбудування зруйнованих територій, а майбутні інвестори ще не домовилися про розподіл сфер «замирення». Всі інші чинники – вторинні. Тепер, коли відбувається «велике переселення грошей» до Азії, світ вступив у широку смугу конфліктів. Вони вичерпаються лише тоді, коли нові регулятори ринків затвердять свою владу над потоками.

А поки що літають ракети, а клоуни підстрибують в зомбоящиках. На глибших рівнях хитруни надувають бульбашки криптовалют та проводять фантастичні оборудки, обмінюючи одну химеру на іншу з мільярдними прибутками. І ще багато людей загине, поки грошові отари не заснуть у нових банківських стійлах, поки жовтий метал не поверне собі належного, а підозрілі «нові гроші» не здобудуть солідності і респекту.


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

948
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

537
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

905
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

635

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1114
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5168
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

310
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

636
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2