Про порятунок світу

 

«Остогидла та пропаганда американської гегемонії, – каже французький режисер Люк Бессон, – Чому лише вони спасають світ?». Найближча відповідь на це питання гордо плаває на поверхні. Американці рятують світ лише тому, що до того французам (а також персонажам творів графа Толстого та Герберта Уеллса) його рятувати не сильно виходило. Якось так.

А були ж часи, коли про порятунок світу взагалі не йшлося. Всі знали пророцтва. І різні віровчення у підсумку погоджувалися: гаплик неминучий. Тобто задовго до написання роману Стівена Кінґа і появи в прокаті блокбастера Ніка Арселя люди знали про майбутнє падіння Темної вежі. Її малювали вже в арканах Таро, створених, кажуть, за доби фараонів.

В принциповій неспасенності нашого світу предки не сумнівалися. Сперечалися лише про час та обставини. Дехто з просвітлених навіть стверджував, що вся історія людства – тільки золотий сон між падіннями двох веж – Вавилонської і Темної. Інші їх виправляли: мовляв, це одна вежа під двома назвами і падати вона буде шість тисяч шістсот шістдесят шість років. І не роком менше.

Але за пізніших часів хитруни наплодили оптимістичних історій, де Темна вежа уникає падіння. Рятівники в тих історіях щоразу інші. Колись це були просвітителі. Пізніше на рятівників світу призначали геніальних вчених, героїв, пролетаріат, арійську расу, громадянське суспільство та навіть поняття типу «краси» та «вселюдської совісті».

Час йшов, пропозиції примножувались. І от ми дожили до популярних статей, в яких спасителями світу названо… Правильно, ви вгадали. Українську спільноту. Зрештою, коли купа освіченого люду шукає чогось дуже хитрого під назвою «національна ідея», то рано чи пізно хтось дійде думки: якщо треба написати на прапорі гасло, то варто писати не дрібну хрєнь, а щось таке величне і небуденне, аби дух перехопило. Щось месіанське.

І начхати на те, що воно шурхотітиме шифером і не дружитиме з канарєйкою. Зате нашим стопудово сподобається. Адже французам колись подобалося і німцям також. Пам’ятаємо. Якщо ж згадати «савєцкій народ», то він, сарака, лише тим величним призначенням і дихав. Рятував світ у всіх можливих в’єтнамах, лише б наливали і медалі вішали. А ми що, пальцем роблені?

Отже, проголошено: віднині приймаємо естафету рятування світу. Від кого рятуватимемо? Ну це вже дитяче питання, скажуть нам автори популярних статей. Звісно, що від того колективного сусіднього злидня, котрого братчики з Могилянської академії свого часу навчили – на свою і наші голови – грамоті та пояснили, що лізти в галантну політику з непідтертою дупою не комільфо.

Себто маємо відчути не просту звичайну месіанську сверблячку, а цілу екзистенційну провину за те, що саме зусиллями наших немудрих прадідів злидень набрався європейської вченості, а нині оборзєл і лаяй. Посипаємо голови попелом. А відтак кладемо на кін все, що маємо (плюс те, що позичать, подарують або ж кинуть нам просунуті), й на всі ближчі століття поринаймо у непримиренну борню з Гогом і Магогом. Ну, добре, з одним лише Гогом. А Магога, так вже тому й бути, нехай поборюють заокеанські побратими.

Як на мене, розвиток цієї теми неминуче набуває форми паротяга без гальм, що на повній швидкості в’їжджає до приймального покою дурдому «Веселка». Тому кажу: зав’язуйте, брати і сестри. Темну вежу не врятувати. Крапка.


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1087
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2802
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

976
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1037
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1040 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3103 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

902

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

776

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1092
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

148
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2340
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1146
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

449
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15068
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7381
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

815
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

377
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

288
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

377
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

657
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1111