Про назви, які залишаються

В історії кожного краю була особлива «доба називання». Доба, коли навколишнє ще не зустрілося зі своїми назвами, коли всі різноманітні згущення матерії – гори, моря, острови, річки, ліси – востаннє були безіменними. Коли люди підкрадалися до них зі своїми назвами, як мисливець підкрадається до дикого і вільного звіра.

Як виглядає, первісні назви були короткими і смішними. «У» – казав волохатий предок, тицяючи пальцем у напрямі гори, а інший, за тисячі кілометрів від нього кричав: «Е!», на  повні легені вдихаючи морське повітря. Їхні немиті приятелі згідно кліпали голодними очима: «у-у, е-е». Потім вони забували ці назви, перейменовували навколишнє ще раз й ще, й лише ті ландшафтні імена, які подобалися жіноцтву, залишалися.

Адже саме індоєвропейські жінки, навчаючи індоєвропейську малечу, мали час та індоєвропейське натхнення удесяте й усоте означувати найближчу від печери річку приємним звукосполученням «dn». А ті підростаючі індоєвропейці, які погано запам’ятовували, отримували по дупі, після чого запам’ятовували краще. Завдяки чому ми й маємо нині слова «дно» й «одне», а також назви «Дунай», «Дон», «Дніпро», «Дністер» тощо. При тому ім’я богині Дану забуте. Що нам ті боги. Тут й без них так багато цікавого й недопитого.

Востаннє Європу переназивали ті переселенці зі сходу, які зруйнували античний світ. На відміну від греків і римлян предкам сучасних європейців подобалося присвоювати ландшафтним об’єктам  імена своїх отаманів. Ця підлабузницька звичка свідчила, окрім іншого, про несмак та пихатість варварів.

Рафінований римський інтелектуал Боецій помітив це ще у шостому столітті й нам, на жаль, нема чого додати до його іронічних коментарів. Побіжне ознайомлення з «Готським альманахом» підтверджує феномен отаманоманії.

Так Дом Вельфів почався від войовничого добродія на ім’я Еґ (помер у 646 році), завдяки якому у Верхній Найстрії й досі багато топонімів зі смішним геканням у корінні. Засновники Ліхтенштайнського Дому меченосці Ґуго і Рапото залишили свої пречудові імена пагорбам навколо Рорау. Завдяки лангобардським князям на півночі Італії пощезали звучні етруські та латинські топоніми, натомість з’явилися ландшафтні об’єкти з назвами «Покко», «Обіццо» тощо.

Не стане перебільшенням висновок, що деякі з народів органічно володіють номінативним мистецтвом, а деяким, навпаки, краще притримувати свій ентузіазм.

За межами римської цивілізації таких відвертих згіршень не відбулося. Не думаю, що сарматська чи сацька назва торгової факторії на березі Борисфену була кращою за ту, яку закріпили за нею нащадки перевізника Кия. Хоча дещо й ріже вухо. Хто, наприклад, у наші часи наважиться назвати доньку Либіддю? Або ж сина Щеком?

Іноді я думаю про тих, кому спало на думку назвати наше місто Івано-Франківськом. Намагаюся уявити собі їхній спосіб мислення, відтак залишаю ці намагання. Зрештою, навіть якщо нинішня назва доживе до єврокитайської доби, нащадки теперішніх галичан все одно скоротять її до якого-небудь «Іфаня».

Років десять тому я склав кумедну карту, де спробував спрогнозувати, як будуть називатися наші міста через 100 років. Львів може стати Лаоваєм (ті з читачів, котрі розуміють китайську, зможуть оцінити відтінки назви), Тернопіль – Тяньбао, що набагато шляхетніше. Тенденція до спрощення вже тепер виглядає на довготривалий тренд.

Напевне, варто вже тепер повернути Проскурову його симпатичну історичну назву. Бо мені й уявити страшно, на що ті китаїзовані нащадки перетворять «Хмельницький».


Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

964
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1114
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2