Про чужих

 

 

Якщо спробувати докопатися до основ звичайного мислення, то там знайдеться усього кілька опор­них принципів. Вони однаково фундаментальні як для примітивів, так і для високочолих інтелектуалів. Вони відтворюються щоденно (якщо не щохвилинно) в наших судженнях, вчинках і тактиках поведінки. Один з тих принципів – ділення всіх сущих на «своїх» та «чужих».

З одного боку, ділення це умовне. Хтось під чужими розуміє лише іншопланетних зубастих монстрів з американського фільму, а хтось – усіх, хто не є з родини. Хтось намагається придумати проміжні позиції між «свій» і «чужий», говорить про «інших», «дальніх». З другого боку, традиційні соціальні конструкції та більшість ідентифікацій побудовані на цьому протиставленні.

Тому завжди є спокуса спекулятивного використання принципу «свій-чужий». На ньому заробляють не лише сектанти і політичні радикали. Кожен більш-менш талановитий від природи маніпулятор здатний згуртувати навколо себе групу, користуючись тим, що хтось шукає «своїх», а хтось інший призначив на ролі «чужих» людей з незвичними зачісками або ж фанатів «неправильного» футбольного клубу. Адже приматам властиво збиратися в зграї.

У теперішній Україні не лише політика, а й побутовий рівень проживають період спекулятивного розмежування. Простіше гуртуватися проти «чужих». Для цього не треба зусиль та розуму. Головне – визначити ворога та переконати кількох простуватих у тому, що він «не свій», що він «збоченець» або ж «проти нас замислив». Ситуація цьому сприяє.

Коли мене запитують, який саме тренд панує тепер у нашій країні, то я не довго думаю над відповіддю. Пануючий тренд – «війна всіх проти всіх». Усі інші теми та проекти хоч-не-хоч вибудовуються навколо цієї централі. Хтось воює з ідеологічних причин, але цих дуже мало. Справжня повсюдна війна йде за місце під сонцем, за гроші і владу. Не конкуренція, а саме війна.

Чому так? Відповідь на поверхні. Конкурувати можна при наявності альтернатив та перспективи. Але на цвинтарі сподівань конкуренція все одно перетворюється на дику бійку без правил, де мова йде не про боротьбу хорошого з кращим, а про знищення всього підозрілого разом з джерелами і могилами того підозрілого. Мова йде про викорінення не лише ворожого, але й «неподібного».

У нас все частіше «неподібне» маркують як чуже. При тому позицію «неподібного» визначає не широкий суспільний дискурс, а лише воля агресивної меншості. У війні всіх проти всіх у цьому є рація. Адже в такій війні будь-які коаліції і союзи хиткі та ненадійні. Краще спертися на вузьке коло однодумців, а ще краще – на родинний клан. Саме клановість, як віковічне прокляття України, нині здобуває нові висоти. На цвинтарі сподівань найвищими та найнадійнішими здаються родові гробниці.

Тому, попри всі застереження та плачі про «невідбуту соборність», у нас відбувається реальна децентралізація. Проте не в тому сенсі, який вкладають у це слово пропагандисти. А в сенсі розмежування цвинтаря безнадії на маленькі цвинтарики, оточені парканами ненависті. На цих цвинтариках «свої» єднаються зі «своїми» не задля прориву у майбутнє, а для комфортного вмирання серед звичного, замацаного та зрозумілого. Ну й заради того, щоб час від часу закидати сміття на чужі цвинтарики. Аби ті знали.

До чого все йде? До майбутньої реорганізації цвинтаря у будівельний майданчик. Який розчистять та розлінують вже справжні чужі. Й навіть не з іншої планети.

 


30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1081
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2798
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

973
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1033
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1038 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3101 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

892

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

771

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1085
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

143
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2335
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1144
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

446
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15064
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7380
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

812
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

376
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

286
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

376
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

656
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1108