Прикарпатський рятувальник розповів про небезпеку зимових Карпат і підготовку до походу

Тарас Бринда взимку добирається на роботу іноді й шість годин. Він чергує на горі Піп Іван, що на Чорногірському хребті у Карпатах.

Під керівництвом Тараса Бринди працюють 33 гірські рятувальники.

В інтерв'ю Суспільному Тарас розповів, які небезпеки приховує зимовий гірський туризм, передає Фіртка.

Далі пряма мова:

Перед мандрівкою потрібно ознайомитися з прогнозом погоди. За несприятливих погодних умов все-таки варто утриматися від виходу у високогір'я, тому що, на жаль, як показує практика, навіть дуже досвідчені туристи, альпіністи травмуються та гинуть в горах за несприятливої погоди. Тому потрібно зважати на погоду при плануванні своїх мандрівок. За несприятливих прогнозів погоди переносити на більш сприятливі або навіть скорочувати чи змінювати нитку свого маршруту. І, звісно, бути належним чином екіпірованим.

Якщо це зима, то — снігоступи, кішки, трекінгові палиці, льодоруб, навіть може бути каска. Коли люди проходять доволі складний альпіністський маршрут, а такі маршрути є в Карпатах, навіть може знадобитися каска. При походах у гори треба зважати на окремі такі елементи екіпірування як лижна маска. Вона обов'язково має бути взимку. Маска захищає очі туриста як від снігу, так і від сонячного проміння, коли воно доволі яскраве. Особливу увагу звернув би на рукавиці. Взимку бажано мати декілька пар. Одні з них можуть бути такі, що надягаються на інші — тонші рукавиці. Також увагу треба приділити головному убору та одягу. Важливе й взуття. Взимку бажано, щоб воно мало ранти, хоча б задні ранти для того, щоб на них можна було одягнути кішки.


Лавини у Карпатах: як вберегтися


Лавини є, доволі часто сходять. З кінця листопада починає накопичуватися сніговий покрив. Сніг випадає в різні періоди й формується шарами. Залежно від погодних умов, температури, як діє сонце на схили, між цими шарами формується різне щеплення. І якраз це призводить до більшої чи меншої лавинної небезпеки. Все залежить від кількості снігу. Але, як показує практика в Карпатах, лавинна небезпека є в середині грудня. Коли за короткий період випала велика кількість снігу, то вже є певна лавинна небезпека. Бо цей сніг свіжий, він ще добре не встоявся, не закріпився на схилі, і навіть тоді незначний вплив людини на нього може призвести до сходу снігової маси.

Основні поради чи рекомендації, щоб не потрапити в лавину, це — заздалегідь поцікавитися відповідною інформацією, записатися на курси, взяти участь у семінарах. Але насамперед, якщо ми десь чуємо, що Держслужба з надзвичайних ситуацій чи метеослужба говорить про підвищену лавинну небезпеку — треба утриматися від виходу у високогір'я.

Взагалі є певні правила, як долати маршрут, щоб не потрапити в лавини. Не треба версувати схили, намагатися рухатися гребенями при явно виражених лавинних місцях. Якщо такі місця немає можливості обійти — долати їх таким чином, де є спостерігачі, де між учасниками тримається дистанція.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


14.02.2023 4163
Коментарі ()

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

530
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

888
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7161 13
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2347
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2273
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2520

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

368

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

678

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

805

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

517
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

206
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

393
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

490
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

37972
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

369
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

502
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

664
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

212
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

252
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

942
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

581 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

635