Праймеріз для опозиції

 

 

            Лідери найрейтинговіших опозиційних сил активно запевняють українців про зроблені висновки, враховані помилки минулого та єдину дієздатну команду, яку у майбутньому парламенті не розтерзають персональні інтереси чи амбіції. Їхній сьогоднішній месидж – «тушок» не буде.

            Проте не зважаючи на висловлювання про врахування результатів соціологічних досліджень, перемовини з лідерами місцевих партосередків, поки ні Яценюк, ані Турчинов чи інші опозиційні лідери не продемонстрували, що наважилися на якісні зміни у принципі доборі кадрів, щоб мінімізувати появу потенційних «тушок».

            Нещодавно голова однієї з обласних організації «Фронту змін» відзначився перед партійним керівництвом, пообіцявши біг-борди проти місцевих депутатів від «ФЗ» та «Батьківщини», що голосують спільно із провладними силами.

         Немає змін у кадровій політиці при закритих переговорах щодо формування спільного списку партій Тимошенко та Яценюка за пропорційною складовою парламентських виборів чи тим паче у партійному фаст-фуді, який невдовзі подаватиметься під соусом єдиного опозиційного кандидата в окремих мажоритарних округах деяких областей (а така ситуація є доволі ймовірною, враховуючи наприклад фінансовий аспект виборчої кампанії).     

            Потребу праймеріз для опозиції висловив Віталій Кличко. В ході відзначення цьогорічного Дня Свободи і Соборності на Софійській площі в Києві політик запропонував висунути єдиного кандидата від об’єднаної опозиції в кожному мажоритарному округу, використовуючи процедуру попереднього голосування, тобто визначення єдиного опозиційного кандидата самим електоратом напередодні основних виборів. Оскільки лідер УДАРу не приєднався до узгодженої опозиційної виборчої стратегії - це його особиста одноразова піар-акція. Деякий час проблема обговорювалась в Інтернеті. http://www.pravda.com.ua/articles/2012/02/1/6945256/. Висувались конкретні рекомендації, щодо проведення попередніх виборів   http://www.pravda.com.ua/columns/2012/04/9/6962341/.

            Та масштабного громадського зацікавлення не вийшло. Таким чином праймеріз досі залишаються дискурсом експертних кіл.  

            Декларуючи прозорість у доборі кадрів, опозиція так і залишилася непрозорою. Кого має питати пересічний виборець, якщо єдиний кандидат в окрузі, якого підтримали основні опозиційні сили виявиться «тушкою»? Голову місцевого партосередку, партійних босів, лідерів регіональних опозиційних сил, що підтримали цю кандидатуру? В програмі об’єднаної опозиції йдеться про механізм відкликання депутата. Відкликання можливе тільки тоді, коли опозиція матиме більшість у Раді і зможе ухвалити відповідні законодавчі зміни. А що робити з потенційними «тушками», коли знову вестиметься  активна кампанія скупки опозиційних депутатів меншості? 

            Пересічні українці досі мало знають про попередні вибори, тому не вимагають праймеріз. За відсутності громадського тиску Яценюк і Турчинов не вигадуватимуть велосипед.

            Вже сьогодні виходячи з попереднього розподілу квот по мажоритарних округах, які існують в рамках домовленостей у КОДі, на місцеві праймеріз змогли б балотуватись декілька представників тільки від однієї політичної сили. Однак висувати кандидатури громадських активістів, місцевих лідерів мали б також  громадські організації, структури непартійного середовища.  Претенденти з обох середовищ наділені однаковими правами, щоб стати єдиним опозиційним кандидатом на основних виборах, тобто висуванцем на якого надалі працюватиме опозиція на місцях.

            Проблема зі складністю процедури проведення праймеріз насправді породжена партійним середовищем і є маленьким політичним міфом. Це новий формат кампанії, що є тільки додатковим туром виборів. За умови жорсткого контролю з боку громадськості праймеріз можна провести публічно і чесно.

            Проблема фінансування вирішується шляхом створеного спеціального фонду опозиційних партій, мінімальних грошових внесків самих учасників праймеріз. Гадаю, на праймеріз потрібно не набагато більше гривень, аніж сумарно вже потратили деякі опозиційні кандидати в округах.

            Низька явка у ході праймеріз, в яких зазвичай беруть участь не більше третини виборців є радше плюсом, оскільки голоси буде легше підрахувати і відповідно -оперативно донести результати до громадськості.

            Відсутність часу на якісну агітацію в ході праймеріз – те, чим цього разу довелося б пожертвувати, але це не означає, що агітації не буде взагалі.

            Таким чином, праймеріз - шанс стати свіжою візією народної люстрації українських політиків.  Однак поки для цього справді багато суб’єктивних  перешкод.

 


31.05.2012 Василь Кедик 2039 0
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5211 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1843 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4053 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3177 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7972 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20303 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1919

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2397
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

195
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

703
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

485
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18392
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23399 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

300
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1190 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504