Політико-соціальні протести vs корпоративізм

 


Симптоматичним для суспільства виявилось не тільки голосування за державний бюджет, а й публічні події, які цьому передували. Маю на увазі перш за все мітинги бюджетників, які хвилею прокотилися по країні, а також антибюджетні протести під стінами Верховної ради. Їх об’єднала спільна риса – замість того, щоб виявитись соціальними, вони вчергове перетворилися на політико-соціальні акції.


Після років мовчання вчительська профспілка Івано-Франківська врешті змогла організувати більш-менш пристойну публічну акцію під стінами ОДА з чітким висловленням вимог. Саме акцію, бо захід пройшов в позаурочний час тому не претендує на статус страйку, як написали деякі прикарпатські ЗМІ. Роками профспілковий рух в Україні фактично підпорядковувався провладним політсилам. Від того, що профспілки "лягали" під владу, бюджетникам залишалось хіба виходити на одиночний протест, фактично рівноцінний звільненню з місця роботи. Очевидно, що профспілки не мають змішувати свою діяльність з цілями політиків, бо в іншому разі вони є апологетами інтересів працівників в тій мірі,в якій це вигідно політикам, а не самим працівникам. Гадаю, при бажанні, голова Івано-Франківської профспілки працівників освіти Анна Гривнак цілком могла б не дозволити підходити до мікрофона Руслану Марцінківу, який вже фактично веде мерську виборчу кампанію. А так отримали знову акцію з не зовсім чітким соціальним забарвленням.


На місцевих сайтах активно поширювалась інформація про присутність місцевих активістів (політиків) на мітингах під стінами Верховної ради напередодні голосування за бюджет. Навіть писали про якісь окремі акції. Були там й інші партійні прапори та варто згадати саме про останніх, бо представники партії «Воля» активно декларують нові підходи до політики.


Тож про нову політику. Для сучасної європейської культури корпоративізм сприяє суспільному консенсусу щодо реалізації політики починаючи з папської енцикліки «Rerum Novarum» та Маастрихтського договору. Загалом Ви не побачите партійних прапорів на акціях німецьких залізничників чи працівників авіаліній. Звичайно в цих акціях можуть взяти участь політики як приватні особи. Але слова їм ніхто не дасть. Зате можете побачити запрошення влади на діалог лідерів їх профспілок з пропозицією врахувати організовані побажання транспортників. Профспілки на рівні з бізнесом мають бути залучені до процесу формування політики, забезпечуючи згоду своїх членів з ухваленою соціальною політикою.


З середини 1990-х років профспілковий рух в Україні системно ослаблювався владою. Поміж іншого 2015 рік має стати для України роком визначення для профспілок - впливати на політику чи бути в фарватері політики.


На рівні області в плані позитивного сигналу варто розглядати нещодавну зустріч виконувача обов'язків заступника голови Івано-Франківської облдержадміністрації Ігоря Пасічняка з представниками профспілкових організацій, які функціонують в області у галузях освіти та науки, культури, охорони здоров'я, пенсійного забезпечення, державної служби.


Можливо, в першій половині року варто організувати в Івано-Франківську великий форум за участю влади, бізнесу та профспілок.
Потрібно подумати над створення дієвого майданчика для надання рекомендацій владі щодо реалізації соціальної політики. Корпоративізм має стати ще одним орієнтиром в ході реформування країни.


30.12.2014 Василь Кедик 2333 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1152
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2847
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123