Після життя: прем'єра у Франківську

У драмтеатрі нарешті показали виставу «Життя P.S».  Вистава переродилася з автобіографічної книги журналістки Валерії Бурлакової, яка у 2014 році проміняла журналістське перо на військо. Показати спектакль планували ще з минулого березня. Але гастролі відкладалися карантин за карантином, карантин за карантином… Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

Зі сцени я бачила і те, що я уже знала, бо читала книжку. Лера і Морячок воювали разом. Жили в одній кімнаті напівруйнованого будинку, що кишіла мишами і пацюками. А потім закохалися і планували майбутнє у Тернополі, коли закінчиться війна.

Я вже знала, що Морячок загинув. А Лєра писала книгу 40 днів: для неї було важливо прожити з ним оці останні дні, коли його душа ще блукала землею. Пам’ятаю, як прочитала ту книгу за день, плачучи над нею в переповненому метро. Там була така простота, щирість, яка не обманює. Вона розповідала що було, так буденно, як би людина показувала краєвид: дивися – там хмари, там гори, а там село.

Дивися: там шахта, там Небо, там розморожується хліб на буржуйці, а там – смерть…

У виставі мені не вистачило цієї простоти. Оцих малюнків на полях і десятків дрібних слів, які начебто нічого не значать, але по суті, значать все.

Але у виставі було і щось інше. Надрив. Скорбота, яка пробирає  до мурашок, до спазмів у горлі, які і зараз тримають – дві години після вистави.

І ось – кінець. Історію завершено лише за годину. Мар’яна Кучма, яка грала Лєру, після фінального монологу зайшла в темноту і ридала. За мить я зрозумію чому: тут була мама Морячка. І вони утрьох – Мар’яна, Олесь, що грав Анатолія, і матір Морячка – стояли втрьох на сцені, обійнявшись і плачучи.

І зал сидів, затамувавши подих. Бо хто ж його знає, як реагувати на таке?

Це не така вистава, після якої аплодують і кричать «браво!». Це вистава, після якої починаєш цінувати те, що можеш пити капучино у кав’ярні, кохати, і дзвонити мамі.   


04.12.2024
Олег Головенський

У США як справжня інформаційна бомба «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу».   

237
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

952
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

860
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1323
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2719
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1518

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

799

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

858

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1749

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1751
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

470
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

534
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18448
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7563
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3736
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1141
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10856
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

521
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

415
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

596
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

521