Після життя: прем'єра у Франківську

У драмтеатрі нарешті показали виставу «Життя P.S».  Вистава переродилася з автобіографічної книги журналістки Валерії Бурлакової, яка у 2014 році проміняла журналістське перо на військо. Показати спектакль планували ще з минулого березня. Але гастролі відкладалися карантин за карантином, карантин за карантином… Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

Зі сцени я бачила і те, що я уже знала, бо читала книжку. Лера і Морячок воювали разом. Жили в одній кімнаті напівруйнованого будинку, що кишіла мишами і пацюками. А потім закохалися і планували майбутнє у Тернополі, коли закінчиться війна.

Я вже знала, що Морячок загинув. А Лєра писала книгу 40 днів: для неї було важливо прожити з ним оці останні дні, коли його душа ще блукала землею. Пам’ятаю, як прочитала ту книгу за день, плачучи над нею в переповненому метро. Там була така простота, щирість, яка не обманює. Вона розповідала що було, так буденно, як би людина показувала краєвид: дивися – там хмари, там гори, а там село.

Дивися: там шахта, там Небо, там розморожується хліб на буржуйці, а там – смерть…

У виставі мені не вистачило цієї простоти. Оцих малюнків на полях і десятків дрібних слів, які начебто нічого не значать, але по суті, значать все.

Але у виставі було і щось інше. Надрив. Скорбота, яка пробирає  до мурашок, до спазмів у горлі, які і зараз тримають – дві години після вистави.

І ось – кінець. Історію завершено лише за годину. Мар’яна Кучма, яка грала Лєру, після фінального монологу зайшла в темноту і ридала. За мить я зрозумію чому: тут була мама Морячка. І вони утрьох – Мар’яна, Олесь, що грав Анатолія, і матір Морячка – стояли втрьох на сцені, обійнявшись і плачучи.

І зал сидів, затамувавши подих. Бо хто ж його знає, як реагувати на таке?

Це не така вистава, після якої аплодують і кричать «браво!». Це вистава, після якої починаєш цінувати те, що можеш пити капучино у кав’ярні, кохати, і дзвонити мамі.   


24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

536
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1182
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2680
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1079
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1321
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2695

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

1035

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1604 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1847

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1929
01.10.2022

У Калуші соціальна їдальня для вимушених переселенців працює на базі другого ліцею.  

114
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

454
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

662
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

198
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

745
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

643
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

847
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

460
30.09.2022

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде вести перемовини тільки із новою владою росії.  

130
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

330
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

445
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

558