Панахида як солідарність

Сценарій багатосерійного фільму: постмодерне молоде подружжя доводить до сказу сусідів -- двох класичних благеньких старих, позиціонованих як людей високодуховних та позитивних, з чіткою системою принципів та залізобетонними поглядами на проблему добра і зла. Іншими словами, як недобитків Правильної Епохи, де герої на штиб кіношних «300 спартанців» вперто не віддавали «землі і води» імперіалістам, зайдам, клоунам і підарасам. Від реплік позитивних персонажів стає тоскно. Старий постійно повторює, що свободу треба захищати. Стара кляне «Євробачення» та генетично модифіковані продукти.

Молоде подружжя викликає ще глибшу огиду. Вона безперервно цитує підручники фемінізму, регоче і матюкається у стільничку. Він час від часу проголошує операційні істини з «Довідника преферансиста»: «Гравець призначив трефи й залишився без одної. Замість того, щоби додати до свого запису шість, він зменшує свій запис на шість...» Читачеві (глядачеві) пропонується вибрати, яка з двох конкуруючих родин бридкіша.

З кожною новою серією відбувається руйнування змістів, сенсів. Сценарій вироджується в нагромадження безглуздих подій. В десятій серії виявляється, що позитивні старі хричі зовсім не люди, а добре замасковані вурдалаки. Які в комуністичні часи під виглядом антирадянської діяльності займалися викачуванням життєвої енергії з комсомольських та спортивних колективів. В кінці тринадцятої серії передбачається напад вампірів на молодих сусідів. Три літри крові, прокушене стегно головної героїні великим планом. Тільки твердим маразмом можна загострити звичайний маразм. Й то не завжди. Але іноді «накладання» одної безвиході на іншу дає цікаві ефекти. Є такий парадокс: будь яке мистецтво є мистецтвом руйнування сценаріїв.

Все починається у глючних хащах непрямого цитування, коли поезія перетворюється на медитативну мозаїку, з якої світомість (наснажена драпом, алкоголем, сексом, перепадами атмосферного тиску, дзвінком п'яного в дупу колеги) вибудовує небачену мозаїку переплетених послань, підсвідомих згадок. Саме вони, а не продукт розумових зусиль, назавжди вбивають уяву тих, хто хаває попкорн в м’яких кріслах кінопалаців. Красиві компутерні ефекти нагромаджуються тепер за законами кліпової культури. Початки й кінці непотрібні. Одний вдалий прікол виправдовує усі безглузді красівості.

Що відбувається за межами «прикольності»? Напряг на якісь «відбудови» та «відродження». Малювання на парканах чорних знаків і мертвих гасел. Побудова мереж для мрійників, стурбованих пошуками друзів та однодумців. Пошуками «ідей». Впертіші з тих мрійників врешті-решт зіп’ються в чужих гаражах і музеях народного побуту, поміркованіші зроблять партійні кар’єрки і поставлять у свої гаражі імпортні авта. Жоден з них не побудує заводу, де б робили авта українські. Помічники режисера і жаби мовчатимуть. Не цікаво. Кіна не буде.

В нас залишається тільки один різновид актуальної солідарності – панахида. Коли хтось з наших вмирає, то з різних світів одного міста збираються люди. Ті, яким вартувало б збиратися з іншої нагоди. Конструктивнішої. Але вони збираються тільки навколо труни. Виключно навколо труни. Й дивляться одне на одне так, немов вони стипендіати Фулбрайта, яким пообіцяли екскурсію Манхеттеном, а привезли на подвір’я Шаолінського монастиря.

«Ну і що?» -- питають невиспані очі.

«Ну і все», -- відповідає виспана смерть.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

929
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

536
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

905
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1952
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

635

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1111
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5166
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

919
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

310
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

636
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2