Оксана Лозинська: Найлегше пишеться саме найріднішою, мовою, тією, якої навчили мама з татом

Оксана Лозинська — яскравий приклад сильної жінки й людини, яка досягла успіху за межами рідної країни. Вона не випадково стала нашою сьогоднішньою гостею. Минулого тижня ми говорили про її книгу, а сьогодні Фіртка познайомить читачів із самою авторкою.


З Оксаною нас звела доля, коли вона шукала видавця в Україні. Багато причинно-наслідкових зв’язків зійшлося в одній точці. За рік після того, її книжка «Шлях до себе. Відверто» опинилася на полицях багатьох книгоманів й зайняла особливе місце у їх серцях. Книжка про те, як наважитись на роковий крок, який змінить життя, про труднощі й перемоги, про силу і слабкість.


Привіт. Оксано. Минулого тижня у книжковому огляді ми згадували про твою дебютну книжку "Шлях до себе. Відверто", сьогодні хотілося б ближче познайомити наших читачів з тобою. Розкажи коли, як і чому ти вирішила поїхати саме у Нідерланди та чим керувалась при виборі?


Привіт! Це було досить спонтанне рішення, з одного боку. Працюючи в управлінні міжнародного співробітництва Волинської ОДА, я дізналася про можливість навчання за кордоном за грантовою програмою нідерландського уряду. Це була магістерська програма з держуправління для молодих держслужбовців та працівників неурядових організацій. Я вирішила спробувати власні сили й вони мене не підвели!

А з іншого боку, це спонтанне рішення таки тягло за собою пів року підготовки та подачі документів на навчання. Тому спонтанність тут ще під питанням!


Що стало для тебе найбільшим шоком, а що найбільшим відкриттям?


Найбільшим шоком стала нідерландська освіта, яка кардинально відрізняється від української. Вчитися було дуже нелегко. На розуміння того, що від мене очікували, як від студентки, пішло досить багато часу. Згодом, вже почавши працювати, великим шоком стала нідерландська культура і, власне, робоча, бізнес-культура.

Ці дві речі, освіта в Нідерландах та місцева бізнес-культура стали й найбільшим і найцікавішим відкриттям! На цей момент працюю у нідерландському університеті прикладних наук вже понад 10 років. Маю можливість насолоджуватися, вдосконалювати й навіть ділитися з іншими знанням цієї культури, а також докладатися до розвитку освіти та до професійного зростання студентів, молодих європейців і не лише.


Зараз ти працюєш викладачкою, виховуєш дитину, пишеш нову книжку, займаєшся коучингом... Коли ти все встигаєш? Які твої секрети?


Секрет у правильному плануванні та балансуванні всіх цих ролей. Аби жодна не набридала і надто не втомлювала. А ще - у м‘якому відношенні до себе. Маючи таку кількість завдань і відповідальності, не може все завжди йти чи вдаватися якнайкраще. Важливо бути доброю до себе, не очікувати від себе надто багато, і іноді відкладати деякі менш важливі речі на завтра чи на наступний тиждень.


Як ти вирішила, що станеш письменницею. Розкажи про цей момент.


На сьомому році перебування в Нідерландах мені діагностували вигорання. Я залишила все, що мала (роботу, дім і все нажите), і з одним наплічником поїхала подорожувати Південно-Східною Азією. Мені хотілося спокою, тиші, ніяких обов’язків. Повернувшись з подорожі, в мене була сильна потреба поділитись усім цим досвідом за останніх сім років. Як переїхала, як вчилася та потрапила на роботу, як зростала особисто та професійно на роботі в університеті, про дуже цікаві проєкти, якими займалася, про усілякі успіхи та виклики. І як, врешті, вигоріла. Чому вигоріла, чому ми, трудоголіки, такі схильні до вигорання. Як лікувалася, що допомагало, і які уроки засвоїли завдяки усім цим досвідам. Потреба ділитися була дуже сильною. Мені хотілося убезпечити інших від такого важкого досвіду. І поділитися тим, що могло б допомогти мені уникнути цих досвідів. Тому на світ з‘явилася книга «Шлях до себе. Відверто».


Чому обрала для написання книги українську мову, а не англійську чи нідерландську?


Я дуже люблю українську. Хоч і не завжди нею думаю (найчастіше нідерландською, хоча про роботу й англійською). З одного боку, мені хотілось якимось чином віддячити моїй країні за все, що вона мені дала, включно з однією з найстильніших мов світу. З іншого, українською, бо вона одна з найпотужніших з тих, якими володію. І, якщо зовсім чесно-чесно, найлегше пишеться саме найріднішою, мовою, тією, якої навчили мама з татом.

Я іноді пишу недовгі тексти нідерландською та англійською на своїх сторінках у соцмережах. Ці тексти самі народжуються тими мовами в певні моменти. Але найлегше, якщо серцем, писати саме рідною мовою.

До речі, моя книга зараз знаходиться у перекладі на англійську.


Що ти читаєш? Які з останніх прочитаних книжок тебе вразили найбільше?


Останній рік-півтори мої книги в основному стосуються виховання діток, адже маємо з чоловіком свого первістка Андрійка, якому зараз 1.5 роки. Я дуже свідомо підійшла до цього питання, не хочу залишити таку важливу справу волі випадку чи певних автоматичних поведінкових моментів. Тому підчитую книги та матеріали про безумовне, природне батьківство (воно має різні назви англійською: unconditional, responsive, attachment parenting). Про це частково згадуватиму й у моїй другій книзі, де я порівняю різні концепції виховання саме з перспективи нашого подальшого шляху, успішних чи безуспішних життів, кар‘єр і т.п. Але про це згодом.

Книга українською, яка мене дійсно вразила за останні роки - «Хочу бути людиною» Катерини Щоткіної. І хоч видається, що книга про шлях Блаженнішого Любомира Гузара, очільника УГКЦ, насправді з неї можна багато почерпнути про Україну та нашу не дуже давню історію. Написано доступно, проникливо і цікаво, але водночас це дуже корисна і важлива книга.


Побажання українцям та читачам Фіртки


Будьте собою, вірними собі та власним цінностям. Кожен Шлях унікальний. Не втрачайте унікальності.


Довідково:

Оксана Лозинська народилася і виросла в Луцьку. Навчалася у Києві, має диплом магістра з міжнародної економіки.

З 2007 року мешкає в Нідерландах. Нині працює в Інституті комунікацій, медіа та ІТ університету Ганзе (Hanze), м. Гронінген. Викладачка та коуч студентських дослідницьких команд у проєктах зі сталого розвитку, міжнародних і міжкультурних комунікацій.


Читайте також:

Про актуальне та цікаве: книжкова рубрика від Фіртки

Список must read: книжковий огляд від Фіртки


25.11.2020 Остап Микитюк 13884
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10767 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1314
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

674
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5815
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1583
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1440

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

515

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1327

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1156

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1056
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

405
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

494
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1436
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

479
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

745
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5790
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

371
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

690 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1136
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

993