На Івано-Франківщині запрацював реабілітаційний центр для ветеранів "4.5.0. Прикарпаття"

У Калуші, що в Івано-Франківській області, розпочав роботу Реабілітаційний центр ветеранів війни "4.5.0. Прикарпаття". Частину коштів на облаштування центру його засновники отримали від Українського ветеранського фонду — як переможці конкурсу "Варто: Єднання".

Реабілітація вдома — такий девіз центру, розповідають його засновники. Започатковуючи заклад, мали на меті насамперед створити умови для реабілітації захисників та захисниць із Калуської громади.

"Ідея створення саме такого закладу полягала в тому, щоб захисники й захисниці громади, які вже пройшли лікування, протезування та реабілітацію в спеціалізованому закладі, могли повернутися додому і продовжувати своє відновлення. Адже людина, яка має ампутації чи травми, які несуть за собою рухові обмеження, потребує реабілітації упродовж всього свого життя", — говорить керівниця громадської організації Василина Перегуда.

На початкових етапах створення центру було зрозуміло, що проєкт коштуватиме чималих грошей. А тому в організації шукали різні шляхи фінансування та можливості заощадити. Завдяки підтримці донорів, бізнесу, волонтерів вдалося чи не вдвічі зменшити кошторис на реалізацію ідеї.

"Щоб менше витратити на логістику, ми намагалися залучати локальних підрядників, зверталися по допомогу до бізнесу. Від місцевих підприємців безоплатно отримали частину будівельних матеріалів. Дуже допомагали волонтери із Калуської громади, місцева влада. Ще ми організовували ярмарки, проводили розіграші, збори. Ось так, спільними зусиллями, нам вдалося реалізувати свій задум", — зазначає Юлія Парцей, менеджерка громадської організації "Реабілітаційний центр ветеранів війни "4.5.0. Прикарпаття".

На конкурс від Українського ветеранського фонду організація подалася, щоб обладнати внутрішні інженерні мережі в будівлі реабілітаційного центру. За гроші, які отримали як переможці конкурсної програми "Варто", придбали, зокрема, спеціальні кондиціонери, які охолоджують приміщення влітку та гріють у холодну пору року, сантехнічні системи, генератор, який забезпечить безперебійну роботу центру в умовах відключень електроенергії. 

Площа центру "4.5.0. Прикарпаття" становить 280 квадратних метрів, є зал з необхідними тренажерами, які передали друзі та благодійники, масажний кабінет. Для надання психологічної підтримки працює кабінет психолога. Потужність центру — 10-15 людей в день.

Центр намагаються зробити повністю інклюзивним. Облаштовуючи санвузол для відвідувачів, подбали, щоб він відповідав потребам людей з інвалідністю, зокрема ветеранів на кріслах колісних. 

"У санвузлі ми встановили спеціальні поручні, дзеркало під нахилом. Тут є роздягальня, простора душова кімната, з поручнями, тримачем для милиць, крісло", — розповідає менеджерка.

За словами Юлії Парцей, приміщення, у якому розташовано реабілітаційний центр, перебуває у комунальній власності Калуської громади. Його місцева влада надала організації у довготривалу оренду за 1 гривню на рік. 

Наразі заклад лише розпочав свою роботу, але вже має перших клієнтів. 

"Фізичну реабілітацію у центрі можуть пройти військові після операцій, вогнепальних поранень, мінно-вибухових травм, переломів та опіків, після ампутацій та на етапі підготовки культі до протезування, після інсультів, черепно-мозкових травм. Наші фахівці допоможуть тим, хто переживає емоційне порушення, страждає від панічних атак, фобій, нав'язливих думок, має тривалі розлади сну, харчової поведінки", — перелічує послуги центру Юлія Парцей.

У центрі можна отримати консультацію фізичного терапевта, ерготерапевта, психолога, ветеранам та ветеранкам тут пропонують різні види масажу, кінезіотейпування, індивідуальні та групові заняття з психологом, арт-терапію, сімейну психотерапію.

З нового року планують повністю укомплектувати штат закладу, отримати ліцензію від Національної служби здоров'я України. Серед першочергових завдань також залучення коштів для того, щоб послуги для ветеранів були безкоштовними, тому проводять різноманітні збори збори. 

Водночас засновники центру "4.5.0. Прикарпаття" прагнуть, щоб у закладі захисники й захисниці могли не лише фізично відновлюватися, але й зустрічатися з друзями та знаходити підтримку своїх людей, адже реабілітація передбачає роботу як з тілом, так і з душею.


07.11.2024 2012
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

464
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4504
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1391
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1278
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2527
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3924

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

322

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1150

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

995

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

926
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

236
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10606
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

305
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

568
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5629
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1370
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

233
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

158
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

551 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

979
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

853