Минуло 35 років: скільки прикарпатців брали участь в ліквідації Чорнобильської катастрофи

Тридцять п'ять років тому 26 квітня вибухнув ядерний реактор четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції. Внаслідок техногенної катастрофи постраждали мільйони людей.

У складі 25-ї бригади хімзахисту Міністерства оборони протягом 48 діб – з 18 липня по 3 вересня 1986 року – у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брав участь батальйон протипожежної служби МВС Івано-Франківської області, в якому налічувалося 264 осіб, повідомляють у пресслужбі Управління ДСНС в області, пише Фіртка.

Основними завданнями батальйону були дезактивація приміщень і обладнання другого реакторного цеху, третього та четвертого енергоблоків, забезпечення безперебійної роботи насосів, стрічкового транспортера, які подавали бетонний розчин на спорудження «саркофага» та роздільної стінки між третім та четвертим енергоблоками, гасіння пожеж на ЧАЕС, в 30-ти кілометровій зоні та Іванківському районі.

Чорнобильська катастрофа тривалий період вимагала залучення значний сил та засобів протипожежної служби для ліквідації її наслідків та забезпечення пожежної безпеки на об’єктах ЧАЕС і населених пунктах 30-ти кілометрової зони. Зведені загони та батальйони ВПО з 15-ти областей України відіграли надзвичайно важливу роль в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В місті Чорнобиль створили підрозділ з чисельністю 220 осіб, які працювали вахтовим методом по 30 календарних діб. В оперативний штаб УПО МВС України почергово входили представники начальницького складу пожежної охорони Київської, Донецької, Дніпропетровської, Львівської та Івано-Франківської областей.

Протягом 1986-1991 років на ліквідацію наслідків аварії та забезпечення пожежної безпеки на об’єктах ЧАЕС і населених пунктах 30-ти кілометрової зони загалом відрядили 92 працівників воєнізованої та професійної пожежної охорони Івано-Франківщини, переважна більшість яких в екстремальних умовах виконувала різні функції щодо здійснення контролю за протипожежним станом об’єктів та забезпечувала боєздатність підрозділів служби пожежогасіння.

"Шановні учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС! Ви з честю виконали свій професійний та громадянський обов’язок, без вагань та роздумів Ви ліквідовували наслідки аварії, нехтували власною безпекою, щоб зберегти життя мільйонів людей. Велике Вам спасибі за героїзм та професіоналізм, проявлені під час ліквідації найбільшої у світовій історії техногенної катастрофи. Щастя, здоров'я, добробуту і благополуччя Вам та Вашим родинам, довгих років життя!", - пишуть надзвичайники.

Правоохоронці Івано-Франківщини поміж перших були залучені до негайних ліквідаційних робіт, а загалом у зоні лиха несли службу 456 співробітники органів внутрішніх справ краю. Варто зазначити, що після аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС померло 39 ліквідаторів органів внутрішніх справ Прикарпаття.

За даними Івано-Франківської ОДА, на сьогодні пенсійні виплати як учасники ліквідації аварії на ЧАЕС або особи, які постраждали від катастрофи отримують 4377 громадян, середній розмір виплат становить 3383 грн.

З них 804 відносяться до учасників ліквідації І категорії, 1189 учасників до ІІ категорії, 386 мають ІІІ категорію та ІV категорію отримали 1952 мешканці Прикарпаття. 574 прикарпатцям встановлено інвалідність пов’язану із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Нагадаємо, у Калуші попрощалися з "чорнобильцем" Мирославом Харівим.


26.04.2021 2302
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1296
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

565
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

916
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1982
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3493
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2388 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

743

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

645

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

623

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10279
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1126
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5193
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

931
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2735
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1130
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

325
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

649
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

561
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

612
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

965 2