Межі раю

 

 

 

Свобода, як зміїна отрута корисна тільки в малих дозах. Людський розум не сприймає абсолютної свободи. Він здатний розвиватися тільки в режимі обмежень, бо в основі всякого пізнання лежить жага недоступного. Нам хочеться все, чого НЕ МОЖНА.


У свій час Бог оцінив цю якість. Щоб Адам не помер ідіотом, він придумав заборонений плід і ледь не відбив йому нирки за перший академічний подвиг. Таким чином було забезпечено безперервний прогрес.


Соціологи відзначили, що багато жителів колишнього Радянського Союзу з настанням демократичного бардаку раптово перестали читати книги. Навіть кредитоспроможні люди втратили інтерес до придбання нових, досі недоступних видань. Про періодику й говорити не доводиться: її споживання впало до нікчемного рівня. Найбільш читаюча країна покинула бібліотеки і втупилася в телевізор. Легке, невибагливе чтиво заповнило книжкові прилавки і посіло перше місце в літературному рейтингу. Можна сказати, що в пострадянському просторі вибухнула інтелектуальна катастрофа.


Причиною всьому - відсутність забороненого. Нічим не стримуваний потік інформації миттєво знецінився. Наша свідомість втратила найважливіший стимул активного розвитку, зникло жадане НЕ МОЖНА.


Розум людини налаштований на автоматичний пошук забороненого. Наша підсвідомість регулярно сортує інформацію. Все, що має вільний доступ, сприймається як щось несуттєве. Інформація ж заборонена та ретельно приховується асоціюється зі сферою істотного і визначає зміст наших пріоритетів.


Вільний доступ різко знижує гостроту сприйняття. Нам важко згадати таблицю множення, бо за неї не саджають до в'язниці. Будь-яка заборона - це сигнал до його вивчення.


Тривала хронічна нестача свободи дозволила нам створювати унікальні театральні школи, шедевріальний кінематограф, неперевершену анімацію, літературу з глибоким підтекстом і здійснювати потужні прориви у фундаментальних науках. Тиск тоталітарної системи перетворив величезні маси населення в середньостатистичних
інтелектуалів, що духовно протистоять режиму. Не дивно, що більшість простих мешканців Заходу в порівнянні з нашими громадянами мислять занадто спрощено.


Все, що розвивається всупереч режиму, є головний сенс його існування. У цьому Божий промисел. На жаль, ми не можемо усвідомити істинних завдань свого шляху.


Сьогодні ми пам'ятаємо всі зруйновані храми, але варто їх відновити - і ми негайно про них забудемо. Як дітям, ми відчуваємо, що все офіційно дозволене - це явна брехня, позбавлена привабливості.


Щоб виховати велику кількість безбожників, досить продавати Біблію на кожному розі, читати проповіді по телевізору, влаштовувати колективні походи до церкви і включити вивчення Святого Письма в шкільну програму. Чим більше вчать любити батьківщину, тим більше з'являється бажаючих її продати. Гасло " Пролетарі всіх країн - єднайтеся! " - типова провокація міжнаціональної ворожнечі. Кожен день радянська пропаганда вселяла нам, що негри - хороші хлопці.

Демонстративна любов до нещасного негренятка Максимка зробила нас непримиренними расистами у світі. І це при тому, що живого негра більшість в очі не бачили. Неважко зрозуміти, чому британці, які розстріляли десятки тисяч беззбройних зулусів, сьогодні відчувають


моторошний комплекс провини і відрізняються завидною расовою терпимістю.


Любов до забороненого перетворює будь-яке протистояння у взаємний потяг.


Регулярний сімейний мордобій - типова ознака міцних відносин. Якщо комусь вже не хочеться бити дружину, значить прийшов час розлучатися.


Погані німці, які створили Третій рейх так люто засуджувались за свої злочини, що ми буквально перейнялися симпатією до них. Кіно про Штірліца - це практично зізнання в любові чорним мундирам СС.


Згідно вищого закону розвитку, кожне суспільство прагне здійснити повну амплітуду духовного коливання. Демократія підсвідомо тяжіє до насильства і диктатури. У свою чергу, тоталітарні режими провокують виникнення витончених ідеалів свободи. Це переконливо підтверджує порівняльний аналіз елітарного і масового мистецтва двох протилежних соціальних систем.


Щоб спрогнозувати перспективу розвитку тієї чи іншої культури, досить оцінити її зовнішні, офіційні форми. Садизм Римської імперії закінчився перемогою християнства. Пропаганда християнської любові до ближнього трансформувалася в багаття інквізиції. Гуманістичні ідеї ХVIII століття увінчала робота гільйотини.


Побожна Російська імперія захопилася розстрілами священиків. Тепер, награвшись у масові репресії, ми обурюємося боязким свавіллям білоруського президента.


В Україні офіційна установка на відродження народної культури породжує масове презирство до "шароварщини". Чим наполегливіше ми привчаємо дітей до традиційної вишивки та гончарної справи, тим більше вони тягнуться до вивчення рідкісних комп'ютерних програм та читання російської класики.


І так буде продовжуватися до нескінченності. Ми обов'язково знайдемо щось альтернативне. Адже краще страждати від болю, ніж від нудьги. Це підсвідомо відчуває кожен. Божественний закон суворий: там, де не буває забороненого, кінчаються межі раю.

 

Густав ВОДІЧКА

 


08.10.2013 Густав ВОДІЧКА 1867 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

281
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

539
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1628
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2885
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2416
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2399

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

410

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

566

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1412

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1495
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

523
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

384
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

763
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

138
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

262
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26870
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

722
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

279
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

285
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

604
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

905
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

808