Мета: Івано-Франківськ – місто без Теплокомуненерго

 

Влада, яка дбає за власну кишеню більше, аніж за інтереси суспільства, громади, завжди дуже любить монополії. Водоканал, газ, сервіс паркування автомобілів, теплокомуненерго… - всюди, де є великі фінансові потоки, - є можливість для влади красти. Саме тому ці структури є такими ласими для контролю чиновників.

Тут я хочу зупинитися на доцільності існування в нашому місті, Івано-Франківську, такої структури як Теплокомуненерго.

Хоча СРСР розвалився двадцять три роки тому, в нас все ще багато радянського, «совкового». Й не лише у суспільних відносинах, але й у звичайному побуті. Зокрема, ми обігріваємо наші оселі під’єднавшись до колективної мережі роздачі тепла. Велетенські застарілі котельні та теплоцентралі залишились нам у спадок від брежнєвської епохи. Можливо тоді, у часи благословенного державою марнотратства, ця система була виправданою.

В добу індивідуалізації побуту та раціонального використання енергоносіїв споживачі тепла та гарячої води змушені часто в кілька разів переплачувати за енергоносії через втрати тепла на теплотрасах, через неефективне застаріле обладнання котелень. При цьому якість надання послуг часто стає темами анекдотів.

Відсутність теплої води влітку, відсутність вибору температурного режиму, холодні батареї поза опалювальним сезоном та інший спадок барачно-гуртожицького світу. Тим більше, що існує вихід: перехід на системи автономного опалення.

Україна знає вже приклади того, коли міста повністю відмовляються від підприємств Теплокомуненерго. Прикладом може бути і курортне Яремче, де також колись було Теплокомуненерго. Проте в цьому місті влада поступила прогресивно – всі помешкання були переведенні на автономне або локальне опалення. Не є таємницею те, що місцеві бюджети надають немалі грошові дотації для підтримки своїх Теплокомуненерго. В Яремчі ж вирішили – за ці кошти встановити автономні опалювальні системи для малозабезпечених сімей. Адже не є таємницею, що в кожному багатоквартирному будинку є кілька сімей, які неспроможні з різних причин оплатити такі видатки.

Влада яка дбає про людей, а не про фінансові потоки, до яких можна присмоктатися, завжди знайде спосіб як життя людей зробити комфортнішим. Окрім систем індивідуального опалення можливі проекти локальних будинкових (зокрема, дахових) котелень. Можна розробити систему кредитування для придбання систем опалення, або ж допомогти у відшкодуванні процентів за кредитами. Попрацювати щодо залучення грантових коштів для утеплення будинків та зменшення таким чином тепловтрат.

Кілька років наполегливої роботи і кожний івано-франківець буде регулювати теплопостачання за своїми потребами і можливостями, не витрачаючи кошти на підігрів землі навколо теплотрас та крадіжки чиновників на непрозорих тендерах, хабарах, відкатах та іншому.

І не будуть тоді франківці жартувати, коли мова заходить про відсутність в крані гарячої води та неможливістю прийняти душ поза опалювальним сезоном, - «та скільки там того літа»?

Той, хто каже, що ці проблеми вирішити неможливо – брехун, або ж неспроможний керівник.

Для прикладу – десятиліттями в сусідньому Львові кожна міська влада стверджувала, що вирішення проблеми цілодобового водопостачання в Львові неможливе. Проте теперішня владна команда питання вирішила і львів’яни вже забули про ті часи, коли вода подавалася «за графіком». Все питання в тому, чи влада має волю до вирішення проблем, чи вміє вона мислити та планувати стратегічно, чи довіряють їй потенційні інвестори? Чи сприймає вона (влада) свої посади як тимчасовий бізнес, коли треба швидше і більше «урвати», чи все ж вона сприймає їх як місце служіння громаді?

Припускаю, що міська влада так довго і вперто чіплялась за древню систему теплопостачання з однієї причини – на Теплокомуненерго можна було красти. Багато й безпечно.

Одним із своїх програмних завдань я бачу втілення давно назрілого проекту – переведення ВСЬОГО ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА на автономне та локальне опалення.

Вивчивши досвід Австрії, я готовий до здійснення цього амбітного проекту. Наші спеціалісти вже розробляють план «автономізації» опалення в місті, умовно розділивши міську територію на три рівні складності вирішення проблеми. Перший рівень – територія приватної забудови та сучасні мікрорайони на штиб вулиці Володимира Великого, де практично немає централізованого опалення. Другий рівень – центр міста, де розвинуті газові комунікації дозволяють відносно безболісно відмовитись від котелень. Третій рівень – спальні райони, що потребують певних ресурсів для того, щоби тамтешні мережі зробити більш диверсифікованими.

Але всі ці проблеми можна вирішити після того, як міський голова, депутатська більшість в міській раді та депутат Верховної Ради від міста будуть командою однодумців, що мислять прогресивно та стратегічно, системно і програмно.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської обласної ради,

директор ТК "Буковель"


26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

681
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1954 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1139 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

561
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6908 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11405 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

343

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1090

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1119

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1114
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

78
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

290
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1091
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

762
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2955
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4453
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18445
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

83
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

328
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

359
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

669