Лабораторна діагностика, як неодмінна складова сучасної медицини

 

/data/blog/102335/d3cbb33c58b9f094f81f60b1be7c7961.jpg

 

Сучасну медицину не можна уявити без лабораторної діагностики. Без лабораторних досліджень не ставиться жоден діагноз. Власне бездоганна діагностика й правильний діагноз є важливими складовими оцінки якісних результатів роботи лікарів.

У лабораторії не можуть вилікувати хворого, але діагностична інформація допоможе лікареві й пацієнтові прийняти правильні рішення відносно методів лікування, оцінити їхню ефективність, а в багатьох випадках і запобігти виникненню захворювання завдяки виявленню патології на ранній стадії розвитку.

„Важливою основою лабораторної діагностики є інформація про стан організму пацієнта на клітинному й молекулярному рівні. Це дозволяє лікареві більш глибоко зрозуміти причину та шлях виникнення захворювання. Лабораторна діагностика – це прогресуюча медична спеціальність, що виконує дослідження біоматеріалу людського організму з використанням морфологічних, біохімічних, імунологічних, генетичних, молекулярно-біологічних, бактеріологічних, цитологічних, токсикологічних, вірусологічних і інших методів. Основу клінічної лабораторної діагностики становлять медичні технології, кожна з яких, пройшовши наукову апробацію й процедуру дозволу на застосування, вимагає відповідного лабораторного устаткування, безперебійного постачання реагентами, специфічних методичних рекомендацій, виконання санітарних правил, технічного контролю, підготовки персоналу, економічного обґрунтування, тощо”, – розповідає завідувач відділенням лабораторії Центральної міської клінічної лікарні Івано-Франківська Галина Марків.

Проведення оптимального комплексу лабораторних досліджень дозволяє значно скоротити витрати на лікування важких ускладнень і хронічних форм хвороб. Регулярне, доступне й своєчасне обстеження в лабораторіях дає можливість попередити багато захворювань і реально поліпшити якість життя. Жоден медичний спеціаліст не обходиться без лабораторних даних.

„Рекомендовано хоча б раз на рік профілактично обстежитися, зробити в лабораторії загальний аналіз крові та сечі, визначити рівень глюкози крові. При наявності тих чи інших скарг пацієнту необхідно звернутися до профільного спеціаліста або дільничного терапевта (сімейного лікаря), і, враховуючи їхні рекомендації, зробити більш детальні лабораторні тести. Також дуже важливо при виписці зі стаціонару і тривалому вживанню медикаментів, що потребують лабораторного контролю, не легковажити, а дотримуватися порад лікарів і звертатися в лабораторію для визначення тих чи інших показників з метою контролю ефективності лікування та попередження важких ускладнень хвороби”, – наголошує Галина Марків.

 

Існує ряд основних аналізів, які проводять у лабораторії.

Загальний аналіз крові:

Кров беруть з пальця натщесерце, або після легкого сніданку. Не рекомендується брати кров після фізичної діяльності, фізіопроцедур, ренгенівського випромінювання, застосування медичних препаратів, особливо після внутрішньом’язевого та внутрішньовенного введення (деякі лікарські препарати викликають гемоліз еритроцитів, а також можуть впливати на результати дослідження вмісту гемоглобіну, гематокриту та інших показників).

Загальний аналіз сечі:

Сечу для загального аналізу збирають вранці у чистий сухий скляний посуд. Щоб уникнути формених елементів крові, бактерій з дистальних відділів уретри та зовнішніх статевих органів, перед збором сечі обов’язково треба провести гігієнічні процедури. Для цього використовують мильний розчин або антисептичні розчини. У жінок в період менструації сечу на аналіз не збирають.

 

Проба Нечипоренка:

Збирають середню порцію ранішньої сечі.

Проба Зимницького:

При проведенні проби Зимницького досліджується 8 порцій сечі зібраних протягом доби. Перед початком забору сечі хворому необхідно спорожнити сечовий міхур о 6-й годині ранку. Забір сечі проводять щоразу в окремий посуд о 9, 12, 15, 18, 21, 24, 3 та 6 годинах. На кожній банці вказують час забору сечі та номер порції.

 

Визначення глюкози в крові:

Кров на дослідження береться з вени чи з пальця натщесерце. Використання великих доз саліцилатів, кофеїну, антибіотиків, аскорбінової кислоти може викликати підвищення концентрації глюкози й дати позитивну реакцію на цукор в сечі.

Тест толерантності до глюкози:

Вранці, натщесерце береться кров з пальця, після чого хворому дають випити розчин глюкози приготований з розрахунку – 1 г глюкози на 1 кг ваги хворого і на склянку води. Наступний забір крові роблять через 30 хвилин, потім через годину, потім ще через годину – тобто 4 забори крові на протязі 2 годин. До виконання глюкозотолерантного тесту хворий знаходиться на звичайній дієті без обмежень.

 

Біохімічні дослідження:

Забір крові проводиться з вени натщесерце. При визначенні ліпідів, за 2 тижні до обстеження необхідно відмінити ліки, які впливають на ліпідний обмін. Напередодні здачі крові для визначення білірубіну, хворий не повинен вживати ліки чи продукти, які викликають зміну кольору сироватки (апельсини, моркву тощо). При визначенні заліза, не менше ніж за 5 днів повинні бути відмінені ліки, які утримують залізо. При проведенні досліджень по визначенню ферментів слід пам’ятати, що лікарські препарати здатні чинити виражену дію на їх активність


21.03.2016 8963 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1734
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

860
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

942
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2030
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3527
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2436 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

767

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

670

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

643

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10308
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1157
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5228
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

969
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2766
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1152
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

365
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

680
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

587
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

632
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

986 2