Криза середнього віку: що це та як з цим боротися

Криза середнього віку – дуже поширений "в народі" термін. Особливо часто з ним пов’язують все,  що стосується сварок, проблем та розлучень.

Переважно люди вважають, що криза буває лише в чоловіків. Це не так, оскільки жінки наділені гнучкішою психікою, яка здатна швидше пристосовуватися до нових обставин, легше дають собі раду з незвичним і непередбачуваним. З чоловіками все трохи складніше.

«Люди протягом свого життя стикаються із так званими життєвими кризами. У двадцять - із кризою вибору, у тридцять - кризою мотивацій, у сорок - досягнень, у п'ятдесят - розбіжності між очікуванням і результатом, у шістдесят - визнання, в сімдесят - підбиття підсумків і передачі досвіду, у вісімдесят - потрібності. Кризові періоди тому й називаються такими, що під час них люди шукають власні відповіді на запитання, які раніше й не ставили», - розповідає психологиня Софія Бардашевська.

Загалом психологи вважають, що криза середнього віку - це усвідомлення того, що людина досягла половини життєвого шляху, а попереду - наближення старості.

«У період ранньої дорослості люди стверджують себе у професійній галузі, при переході до середнього віку вони інакше починають оцінювати свою роботу.

Більшість людей усвідомлює, що вони зробили свій професійний вибір і задовольняються ним, частина тих, хто розчарувався у роботі, втратив її або не досяг того професійного становища, на яке сподівався, може відчувати гіркоту та занепад духу.

Дехто перебудовує свою систему пріоритетів, і це не обов’язково у сфері професійної діяльності.

Наприклад, деякі люди у середині життя вирішують приділяти більше уваги міжособистісним відносинам чи моральним зобов'язанням перед рідними людьми», - додає психологиня.

Чоловіки реагують по-різному на кризові симптоми: хтось не відчуває кризи середини життя, оскільки знайшов адекватні рішення більшості життєвих проблем.

Інший справляється з проблемами, вдаючи, що все перебуває під його контролем, хоч насправді він, зазвичай, відчуває, що застряг, зайшов у глухий кут.

Третій – розгублений і йому здається, що весь його світ руйнується. Для деяких чоловіків ця криза може бути тимчасовою фазою у розвитку, для інших вона може стати початком безперервного падіння.

Четвертий шлях реагування на кризові явища – неспроможність подолати проблеми.

Сучасне суспільство змушує чоловіків відповідати єдиному зразку успіху і мужності, тому чоловікам залишається або звикнутися з думкою, що вони не відповідають цьому зразку, або відмовитися від багатьох власних бажань, намагаючись відповідати цьому розрекламованому образу ідеального чоловіка.

 Власник інтим-бутіку «Без табу» Віталій Шеленко каже, що з такою проблемною до них часто звертаються не лише чоловіки, але й жінки.

Часто криза середнього віку призводить до розпаду стосунків, тому інколи психологи радять звернутися за допомогою до спеціалізованих магазинів, які зможуть внести в життя сім’ї певне різноманіття.

«Ми розуміємо, що з роками кожна сім’я потребує внесення у своє інтимне життя певного різноманіття. Сім’ї, які не один рік живуть разом, переважно їх з’їдає буденність.

Люди не мають доходів, як в Європі, тому не можуть собі дозволити часті відпочинки і, переважно, окрім роботи, дітей, школи та дому вони мало що бачать.

Новизна у сім’ї завжди потрібна. Є велика різниця, коли жінка ввечері скидає з себе повсякденний халат, а коли вдягає еротичну білизну чи костюм школярки. Ще більш цікаво, коли у процесі використовувати різні іграшки для того ж різноманіття», - розповідає чоловік.

Власник магазину наголошує, що для розв'язання такої проблеми завжди потрібне розуміння обох сторін.

«Якось нам вдалося допомогти зберегти сім’ю, коли справа вже дійшла до суду.

Це була типова сімейна криза, коли після народження дитини у жінки виникла надмірна сухість. Через те, що вони з чоловіком ніяк не могли розв'язати цю проблему – вирішили подати на розлучення.

Хтось зі знайомих порадив відвідати наш магазин. Ми провели їм консультацію та порадили придбати гіпоалергенний лубрикант. Приблизно через два тижні чоловік щасливий та з подарунками прийшов до магазину та дуже дякував. Розповідав, що тепер у них у сім’ї ніби почався медовий місяць і вони забрали документи про розлучення», - пригадує чоловік.

Переважно до них приходять люди, які вдома вже проговорили всі нюанси та готові щось робити, щоб врятувати стосунки.

«Не так важливо неодружений ти, розлучений чи у тебе щаслива сім‘я, чи успішний бізнес. Криза виникає в майже однаковий віковий період лише сенси та усвідомлення індивідуальні, адже ми маємо різні цінності, переконання, виховання, ідеали, страхи, вподобання і тому подібне. Кожен переживає її по-своєму», - підсумувала психологиня.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Без стресу та депресії: психологиня розповіла, як адаптуватися до роботи після відпустки

Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати

Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?

Директор Івано-Франківського геріатричного пансіонату Віталій Яворський: Старшим людям  бракує спілкування


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1097
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2462
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2081
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2126
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6435 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2412 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

287

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1112

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1137

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1352
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

233
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

557
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2021
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26464
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

518
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10423 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7962
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

503
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

364
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

516
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

590
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1536