Без стресу та депресії: психологиня розповіла, як адаптуватися до роботи після відпустки

На жаль, відпустка зазвичай пролітає вкрай швидко. Начебто тільки починаєш релаксувати на пляжі чи насолоджуватися гірськими пейзажами – і ось уже час повертатися до офісу і знову братися до роботи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Наталією Федорук та дізналась як без стресу та депресії входити в робочий графік.

Перші дні після літнього відпочинку вважаються одними з найважчих у році, їх ще називають "післявідпускний синдром". Саме в цей період найчастіше працівники, а також роботодавці переживають не легкий час робочої адаптації. Такий пригнічений настрій психологи називають "депресією після відпустки". Англійською це звучить атмосферніше: post vacation blues. І, згідно з британським виданням The Mirror, близько 57% всіх мандрівників сумують після відпочинку.

Ми поцікавились у фахівця, як краще підготувати себе до роботи після довгої відпустки.

"Перше, що варто зрозуміти, якщо відпустка була використана за призначенням, то готувати себе особливо й не потрібно. Що мається на увазі, коли кажу "за призначенням"? Це переключення повністю на те, що приносить задоволення для тіла і душі.А вже в кожного знайдуться свої потреби та уподобання, можливості, як їх задовільнити: хтось радіє від тиші, якщо робота була пов'язана з частими телефонними дзвінками, викликами, комунікацією з великою кількістю людей (дітей), хтось вимкнув сповіщення будильника і висипається досхочу. Нікуди не біжить, не спізнюється, не метушиться, врешті може доїсти обід, приготовлений вдома, а не похапцем, як на роботі, хтось готує валізи на моря-океани, щоб повністю зануритися у те благе середовище і т.д", - розповідає психологиня.

Фізичні симптоми поствідпускного синдрому:

 • втома;
 • сонливість;
 • погана концентрація;
 • головний біль;
 • тахікардія;
 • відсутність апетиту;
 • безсоння;
 • проблеми зі шлунком.

Психологічні та емоційні симптоми:

 • апатія;
 • меланхолія;
 • сильне почуття ностальгії;
 • дратівливість;
 • невпевненість;
 • страх втратити контроль;
 • занепокоєння.

Якщо симптоматика не минає протягом 10 днів, це може означати наявність більш серйозних проблем зі здоров'ям або психологічним добробутом. У цьому випадку не соромтеся звертатися до психолога або психотерапевта. 

За словами психолога, якщо відпустка була тривалою, то людина, навпаки, хоче вже знову повернутися до своєї професійної діяльності сповненою сил, оновленою, перезавантаженою. Але переконує, що це у тому випадку, коли ви займаєтесь тим, що приносить вам і моральне, і матеріальне задоволення.

"Раджу швидше сформулювати чіткі цілі, яких хочете досягнути, повернувшись до роботи після відпустки. Подумайте над тим, як зміниться ваше життя, коли ви їх досягнете і беріться за їхню реалізацію. Нехай омріяний успіх вас надихає у процесі", - розповідає Наталія.

Як відновити режим сну

Люди у відпустці святкують, зустрічаються зі старими друзями та з новими людьми, подорожують. Іноді це стає причиною браку сну, що призводить до втоми протягом робочого дня.

"З режиму, взагалі, варто не випадати. Але, якщо вже так сталось, то поступовість — це те, що найгармонійніше сприйметься організмом. Щодня на пів години швидше вкладайтесь спати, поки не повернеться до свого робочого режиму, десь за 4-5 днів до виходу з відпустки".

Як адаптувати себе в колективі

При поверненні на роботу Наталія рекомендує не вихвалятись перед колегами своїм відпочинком, а лише радіти. Таким чином буде легше знайти спільну мову зі співробітниками після перерви.

"Якщо ваші колеги не повернулись, як і ви з відпустки, то зрозуміло, що вам потрібен певний час, аби вникнути в роботу і набрати відповідного темпу. Тому, спробуйте попросити допомоги, але перед цим не забудьте про заморські солодощі чи презентики або якісь пригощення на знак першого робочого дня. Людей це тішить і розтоплює серця", - переконує Наталія Федорук.

Як налагодити контакт з роботодавцем/працівником

Часто на роботі чи після відпусти, чи під час робочого процесу  бувають моменти, коли людина не може впоратись із завданнями, які вимагає роботодавець, який своєю чергою  переконаний, що не обтяжує, а у підлеглих опускаються руки, бо не можуть їх вирішити. Психологиня знає як діяти і в цій ситуації. На власному життєвому прикладі демонструє як відстояти своє "Я".

"Варто навчитись чітко відрізняти те, чи входить у ваші посадові обов'язки те завдання, яке вам делегують. Пригадую, як після університету пішла працювати психологом у місцеву школу. Проходила певну адаптацію сама. Чіткого розуміння корисності психолога в адміністрації не було, тому вони вирішили дозавантажити мене додатковою роботою, не пов'язаною з моєю професією. Тому прийшлось трохи побути в ролі "старшогокудипошлють", доки не виборола собі право бути тим, ким я є. Те саме стосується понаднормових завдань. Немає кращого стимулу, ніж додаткова оплата. Це справедливо", - додає психологиня.

З такими проблемами звертались до Наталії Федорук і роботодавці, і працівники. Перших турбує байдужість робітників, небажання вдосконалюватись, а робітників - керівник, який не цінує, зверхньо ставиться, не помічає.

"Найголовніше не падати духом і запитати себе: "чи дійсно я це хочу робити?". Бо часто не виходить тоді, коли не туди вкладаються ресурси. Є гарний вислів:

"Якщо ти не досяг успіху з першого разу, то спробуй ще раз, і ще раз. А потім присядь і заспокойся", - додає психологиня.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати

Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?

Зі страхом чекала, що напад повториться, й тоді я вже точно помру, – історія жінки, яка поборола панічні атаки

«Найчастіше на день народження мені бажають знайти собі пару»: чому засуджувати людей без стосунків – нерозумно

Право на смерть: що каже закон, етика й практика

Чому деякі люди безпідставно жорстокі

«Непорушно жила у світі без радощів»: як пережити втрату близької людини та чому закриватись в собі – не вихід


Коментарі ()

12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1225
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2008 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2701
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3581
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5048
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4443 1

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4630

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6513

Російський ліберал не може відчувати емпатію до українського народу, до його трагедії. Для нього душевні терзання російського мародера і вбивці куди важливіші і, головне, ближчі. Це таке осмислення власної нікчемності.

7504 1

Раз на рік Президент США звертається до країни з трибуни у Конгресі. State of the Union. Своєрідний звіт про стан речей в країні. Перші 20 хв (з 60) були про Україну. Овації стоячи кожну хвилину. Майже всі з українськими прапорцями.  

8340
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

305 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3167
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5436
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1304
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

1826 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2547
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4140
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

1833
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2496
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4435
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4496 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6148 1