Без стресу та депресії: психологиня розповіла, як адаптуватися до роботи після відпустки

На жаль, відпустка зазвичай пролітає вкрай швидко. Начебто тільки починаєш релаксувати на пляжі чи насолоджуватися гірськими пейзажами – і ось уже час повертатися до офісу і знову братися до роботи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Наталією Федорук та дізналась як без стресу та депресії входити в робочий графік.

Перші дні після літнього відпочинку вважаються одними з найважчих у році, їх ще називають "післявідпускний синдром". Саме в цей період найчастіше працівники, а також роботодавці переживають не легкий час робочої адаптації. Такий пригнічений настрій психологи називають "депресією після відпустки". Англійською це звучить атмосферніше: post vacation blues. І, згідно з британським виданням The Mirror, близько 57% всіх мандрівників сумують після відпочинку.

Ми поцікавились у фахівця, як краще підготувати себе до роботи після довгої відпустки.

"Перше, що варто зрозуміти, якщо відпустка була використана за призначенням, то готувати себе особливо й не потрібно. Що мається на увазі, коли кажу "за призначенням"? Це переключення повністю на те, що приносить задоволення для тіла і душі.А вже в кожного знайдуться свої потреби та уподобання, можливості, як їх задовільнити: хтось радіє від тиші, якщо робота була пов'язана з частими телефонними дзвінками, викликами, комунікацією з великою кількістю людей (дітей), хтось вимкнув сповіщення будильника і висипається досхочу. Нікуди не біжить, не спізнюється, не метушиться, врешті може доїсти обід, приготовлений вдома, а не похапцем, як на роботі, хтось готує валізи на моря-океани, щоб повністю зануритися у те благе середовище і т.д", - розповідає психологиня.

Фізичні симптоми поствідпускного синдрому:

 • втома;
 • сонливість;
 • погана концентрація;
 • головний біль;
 • тахікардія;
 • відсутність апетиту;
 • безсоння;
 • проблеми зі шлунком.

Психологічні та емоційні симптоми:

 • апатія;
 • меланхолія;
 • сильне почуття ностальгії;
 • дратівливість;
 • невпевненість;
 • страх втратити контроль;
 • занепокоєння.

Якщо симптоматика не минає протягом 10 днів, це може означати наявність більш серйозних проблем зі здоров'ям або психологічним добробутом. У цьому випадку не соромтеся звертатися до психолога або психотерапевта. 

За словами психолога, якщо відпустка була тривалою, то людина, навпаки, хоче вже знову повернутися до своєї професійної діяльності сповненою сил, оновленою, перезавантаженою. Але переконує, що це у тому випадку, коли ви займаєтесь тим, що приносить вам і моральне, і матеріальне задоволення.

"Раджу швидше сформулювати чіткі цілі, яких хочете досягнути, повернувшись до роботи після відпустки. Подумайте над тим, як зміниться ваше життя, коли ви їх досягнете і беріться за їхню реалізацію. Нехай омріяний успіх вас надихає у процесі", - розповідає Наталія.

Як відновити режим сну

Люди у відпустці святкують, зустрічаються зі старими друзями та з новими людьми, подорожують. Іноді це стає причиною браку сну, що призводить до втоми протягом робочого дня.

"З режиму, взагалі, варто не випадати. Але, якщо вже так сталось, то поступовість — це те, що найгармонійніше сприйметься організмом. Щодня на пів години швидше вкладайтесь спати, поки не повернеться до свого робочого режиму, десь за 4-5 днів до виходу з відпустки".

Як адаптувати себе в колективі

При поверненні на роботу Наталія рекомендує не вихвалятись перед колегами своїм відпочинком, а лише радіти. Таким чином буде легше знайти спільну мову зі співробітниками після перерви.

"Якщо ваші колеги не повернулись, як і ви з відпустки, то зрозуміло, що вам потрібен певний час, аби вникнути в роботу і набрати відповідного темпу. Тому, спробуйте попросити допомоги, але перед цим не забудьте про заморські солодощі чи презентики або якісь пригощення на знак першого робочого дня. Людей це тішить і розтоплює серця", - переконує Наталія Федорук.

Як налагодити контакт з роботодавцем/працівником

Часто на роботі чи після відпусти, чи під час робочого процесу  бувають моменти, коли людина не може впоратись із завданнями, які вимагає роботодавець, який своєю чергою  переконаний, що не обтяжує, а у підлеглих опускаються руки, бо не можуть їх вирішити. Психологиня знає як діяти і в цій ситуації. На власному життєвому прикладі демонструє як відстояти своє "Я".

"Варто навчитись чітко відрізняти те, чи входить у ваші посадові обов'язки те завдання, яке вам делегують. Пригадую, як після університету пішла працювати психологом у місцеву школу. Проходила певну адаптацію сама. Чіткого розуміння корисності психолога в адміністрації не було, тому вони вирішили дозавантажити мене додатковою роботою, не пов'язаною з моєю професією. Тому прийшлось трохи побути в ролі "старшогокудипошлють", доки не виборола собі право бути тим, ким я є. Те саме стосується понаднормових завдань. Немає кращого стимулу, ніж додаткова оплата. Це справедливо", - додає психологиня.

З такими проблемами звертались до Наталії Федорук і роботодавці, і працівники. Перших турбує байдужість робітників, небажання вдосконалюватись, а робітників - керівник, який не цінує, зверхньо ставиться, не помічає.

"Найголовніше не падати духом і запитати себе: "чи дійсно я це хочу робити?". Бо часто не виходить тоді, коли не туди вкладаються ресурси. Є гарний вислів:

"Якщо ти не досяг успіху з першого разу, то спробуй ще раз, і ще раз. А потім присядь і заспокойся", - додає психологиня.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати

Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?

Зі страхом чекала, що напад повториться, й тоді я вже точно помру, – історія жінки, яка поборола панічні атаки

«Найчастіше на день народження мені бажають знайти собі пару»: чому засуджувати людей без стосунків – нерозумно

Право на смерть: що каже закон, етика й практика

Чому деякі люди безпідставно жорстокі

«Непорушно жила у світі без радощів»: як пережити втрату близької людини та чому закриватись в собі – не вихід


Коментарі ()

21.10.2021
Тіна Любчик

На Коломийщині проживає та займається улюбленою справою перша дівчина-вівчар в Україні – Уляна Сулятицька. 26-річна господиня розповіла Фіртці, чому обрала саме таку діяльність та як справляється з кількома сотнями овець та кіз у господарстві.

250
19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

705
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

769
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

752
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

1185
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1526 2

Звернувся до СБУ, щодо діяльності Служби Безпеки Хлібних Інвестицій та Цархлібу, а також кримінального авторитета Сайрана (громадянин РФ із Криму), який очолює ці незаконні збройні формування та веде терористичну діяльність, зокрема 20 жовтня організував напад на моє помешкання.

134

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1360

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1617

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1890
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1450
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10631
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15581
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

341
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1573 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

2199
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11365
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

1201
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

495
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1380
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2229
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3565