Коучинг в освітньому процесі

Сучасний директор школи — хто він? Це перш за все мотиватор, консультант, новатор, модератор, організатор та комунікатор. Сучасний освітянин повинен бути активним, комунікабельним, динамічним, компетентним і толерантним. Сучасний освітянин — це творча особистість, тому він свідомо повинен іти в ногу з часом.

В умовах інновацій та реформ освітні заклади повинні змінювати свої методи та підходи в системі роботи освітнього процесу. Адже одна із основних вимог базового закону «Про освіту» – компетентнісний підхід, а це фактично орієнтація на комбінацію знань, методів комунікації, способів розвитку критичного мислення та інших якостей дитини, які дадуть їй можливість успішно себе реалізувати.

У сьогоднішньому суспільному житті великого значення набуває новий метод спілкування – це коуч-комунікація, яка не обмежується простим передаванням інформації. Спробую проаналізувати види комунікацій та визначити основні засади їх застосування в коуч-комунікації. (Гріфін Р., Яцура В. «Основи менеджменту», 2001; Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. «Основи менеджменту», 1995, Ентоні А.Д’Суза  «Сьогоднішні лідери-надія на завтра», 2005).

Цей метод здійснюється таким чином, щоб надіслана інформація впливала на поведінку того, кому вона адресована, мотивувала його до певних дій і зворотного зв’язку. А це можливо лише тоді, коли обидві сторони впевнені в тому, що рішення й відповідні дії на основі цієї інформації приведуть до позитивного розвитку подій, розв’язання проблеми.

Для цього коуч-комунікатор повинен подавати дані, які прямо чи опосередковано стосуються об’єкта управління.

В управлінській діяльності директора (коуча) школи основними є два види комунікацій: формальні та неформальні.

Формальні коуч-комунікації передбачені організаційною структурою школи. Вони поділяються на: вертикальні, горизонтальні та діагональні. До перших належать комунікації зверху вниз і знизу вгору. Зв’язки зверху вниз використовуються керівником для направлення, координації і оцінки діяльності підлеглих. За допомогою коуч-комунікацій знизу вгору керівники отримують всю інформацію про стан справ у школі, а саме: про виконання поставлених завдань структурними підрозділами, про запити батьків та учнів; вирішують управлінські питання в органах керівництва освітою, співпрацюють з громадськістю, позашкільними установами, різноманітними організаціями тощо.

Горизонтальні коуч-комунікації мають місце між членами одного рівня: педагогічним, обслуговуючим, учнівським та батьківським колективами. Вони необхідні для того, щоб прискорити і полегшити обмін інформацією, координувати та інтегрувати різні функції у діяльності школи.

При діагональних коуч-комунікаціях перехрещуються функції та рівні діяльності закладу.

Неформальні ж реалізуються за допомогою незапланованих керівництвом способів – це обмін інформацією (здебільшого чутками) поза каналами, передбаченими організаційною структурою. Вони можуть здійснюватися спонтанно, а можуть провокуватися навмисно для того, щоб пересвідчитися у достовірності офіційної інформації (доповнити її) чи визначити реакцію підлеглих на деякі процеси та зміни, що відбуваються або плануються. В останньому випадку «санкціонованим» витоком даних може скористатися керівництво для того, щоб зрозуміти, як поставляться підлеглі до майбутніх змін, і розробити заходи для подолання опору, якщо він очікується.

Інформація, отримана неформальними каналами, є досить цінною для керівника (коуча), оскільки надходить набагато швидше і доповнює офіційну, надіслану формальними каналами. Однак не можна допускати, щоб вона домінувала у стосунках між керівниками та підлеглими, оскільки в колективі може розвинутися атмосфера недовіри. Неформальне спілкування, так само, як і формальне, може бути вертикальним, горизонтальним та діагональним. Але йому не притаманна усталеність, воно може виникати спорадично і з випадковими особами.

Отже, організаційні коуч-комунікації мають відбуватися у різних напрямках – всередині школи і назовні; у межах одного управлінського рівня (горизонтальні) і між рівнями (вертикальні); здійснюватися по діагоналі, якщо в обговорення шляхів й усунення проблеми включаються суміжні підрозділи, а також бути вільними від будь-яких обмежень і відбуватися неформальним чином (через поширення чуток). Кожен із зазначених видів коуч-комунікацій має своє завдання і здійснюється за певними правилами чи процедурами, дотримання яких забезпечує ефективність інформаційних потоків.

  1. Встановлення дієвого зворотного зв’язку на основі:
  • формування питань до слухача в ході свого повідомлення;
  • повторення всього повідомлення або його частини;
  • подання інформації у різних варіантах.
  1. Використання емпатії (спроможність поставити себе на місце співбесідника, врахування його відчуттів, особливостей характеру).
  2. Забезпечення взаємної довіри.
  3. Спрощення мови повідомлення.
  4. Розвиток здібностей ефективного слухання.

Для початку потрібно визначити учасників коуч-комунікації в освітньому процесі та визначити основні етапи у спілкуванні з кожною групою. До горизонтальної коуч-комунікації віднесу громадськість, яка включає засоби масової інформації, батьків, громадські організації та інститути влади, а саме: виконавча влада, органи місцевого самоврядування, суди тощо. До вертикального спілкування пропоную віднести учнівський та трудовий колективи, саме вони визначають внутрішнє середовище освітнього закладу й від них найбільше залежить результативність коуч-комунікацій.

Яка ж система коуч-комунікації директора школи?

Керівнику освітнього закладу потрібно  усвідомлювати, що чіткий напрям та ефективне спілкування відіграють головну роль у координуванні працівників. Перш за все директор школи повинен бути впевненим, що канали спілкування відкриті і забезпечують вільний потік інформації в обидва боки. Тому  поради для коуча у роботі з колективом освітньої сфери будуть такими:

  1. Спілкуйтеся щиро. Коли ви як коуч відверті та щирі, то демонструєте повагу до інших як до людей і як до професіоналів.
  2. Заохочуйте і мотивуйте свій колектив. Дуже важливо для коуча чути думку кожного члена команди щодо конкретних проектів, а також давати можливість розгортати хід думки і хід її реалізації. Адже залучення працівників до процесу вирішення проблем та прийняття рішень задовольнятиме їхню потребу робити творчий внесок і разом з тим професійно зростати.
  3. Розвивайте своїх працівників колективу як у фаховому, так і в особистісному зростанні. Заохочуючи працівників до розвитку свого потенціалу, який прямо-пропорційно пов’язаний з цілями освітнього закладу, ви створюєте успішну коуч-комунікацію в закладі.
  4. Будьте чесні, порядні і неупередженні при застосуванні коучингових технологій. Це дуже важливий фактор довіри, без якої неможливе застосування коуч-комунікацій.

Освоївши ці постулати, можна плавно перейти до прийомів успішної роботи в коуч-комунікації.


30.03.2018 Шевченко Алла 7055
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1784
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1786
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1765
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5265 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2072 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1452

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

598

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

700

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

894

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

933
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1664
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3590
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10178
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26052
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10080 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7652
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

836
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1341
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

312
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1200
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

788
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1016