Коли і як закінчиться пандемія коронавірусу?

Коли кількість людей, у яких позитивні аналізи на Covid-19 перевищує 1 мільйон і збільшується кількість країн, що запроваджують режим карантину, щоб уповільнити пандемію, виникає питання: "Коли це все закінчиться?".


Відповідь невідома, оскільки не визначена природа нового коронавірусу, який викликає захворювання, також невідомо, як швидко вчені зможуть зробити вакцину. Також важливим чинником у розв'язанні проблеми є ціна, яку можуть дозволити собі різні країни, як з економічної, так і з політичної точки зору.


1. Отже, яким чином це закінчиться?

Існує спільна думка, що пандемія закінчиться лише встановленням так званого набутого імунітету. Це відбувається, коли достатня кількість людей у ​​громаді буде захищеною від збудника, тобто перехворіє без летальних наслідків. Для досягнення такого результату є два шляхи. Один - імунізація. Дослідникам доведеться розробити вакцину, яка виявиться безпечною та ефективною проти коронавірусу, і органам охорони здоров’я доведеться ввести її достатній кількості людей. Другий шлях до імунітету спільноти - жорстокіший: він може виникнути після того, як значна частина громади отримає збудник хвороби й таким чином розвине стійкість до нього.


2. Як нам діяти в цей час?

Для багатьох країн стратегія полягає в обмеженні руху, щоб різко уповільнити розповсюдження вірусу закрили підприємства та навчальні заклади, заборонили збори та рекомендують людям бути вдома. Ідея полягає в тому, щоб запобігти величезному піку випадків інфікування, що перевантажує медичну систему, спричиняючи смерті, внаслідок недостатнього догляду. "Згладжування кривої" збільшує тривалість періоду і забезпечує владі та медичним працівникам час на мобілізацію - для створення потенціалу для тестування, для відстеження контактів людей, які заражені, та для лікування хворих шляхом розширення лікарняних закладів, включаючи можливість під'єднання до апаратів штучної вентиляції легень та реанімації.

 Хроніки COVID-19 на Прикарпатті: постійно оновлюється

3. Коли обмеження можна послабити?

Громадськість не повинна сподіватися, що життя швидко нормалізується. Не варто занадто швидко скасовувати обмеження - це ризик запустити нову хвилю інфікування. Влада Китаю зняла карантинні обмеження в місті Ухань, звідки почалася пандемія, через два місяці після того, як цю територію ізолювали від світу, коли передача вірусу практично припинилася. Але заходи Китаю були суворішими, ніж де-небудь ще, і принаймні один округ повернувся до карантину знову. Заступник головного лікаря Англії Дженні Харріс заявила, що карантинні заходи потрібно запроваджувати на два, три або, в ідеалі, до шести місяців. Аннеліс Уайлдер-Сміт, професор нових інфекційних захворювань Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, рекомендує обмеження залишати в силі, поки щоденні випадки інфікування не припиняться протягом принаймні двох тижнів.


4. Тоді що?

План дій, створений групою американських спеціалістів з охорони здоров’я, включаючи колишнього уповноваженого з питань управління продуктами харчування та лікарськими засобами Скотта Готліба, передбачає проміжний етап, коли школи та підприємства будуть відкриватися, але збори все ще будуть обмежені. Людей продовжують заохочувати триматись на відстані один від одного, а особам з високим ризиком рекомендується обмежувати час на публіці. Якщо кількість випадків інфікування знову почне зростати, обмеження будуть посилені. Їх звіт, опублікований американським інститутом підприємницької діяльності, є, напевно, більш оптимістичним, ніж майбутнє, передбачене дослідниками Імперського коледжу Лондона. Їх моделі припускають, що принаймні дві третини часу, поки не буде встановлений імунітет спільноти, всім домогосподарствам потрібно буде зменшити контакт зі школами, робочими місцями чи громадськістю на 75%. У будь-якому випадку, на цьому етапі важлива широка доступність тестування. В основі плану США: щонайменше 750 000 тестів на тиждень.


5. Чому тестування такі важливі?

Цей вірус наробив стільки хаосу, не тому, що особливо смертельний, а тому, що він підступний: багато заражених безсимптомно продовжували займатися своєю повсякденною діяльністю, мимоволі поширюючи його на інших. Це робить життєво важливим тестування на наявність інфекції серед населення та перевірити всіх, хто має симптоми. Таким чином, тих, хто може інфікувати інших, треба ізолювати, і всіх, з ким вони мали тісний контакт також, обмеживши поширення в громаді. Інший вид тесту шукає антитіла, щоб побачити, хто вже переміг вірус і, таким чином, навряд чи буде повторно заражений, принаймні на деякий час. Коли вони будуть широко доступними, такі тести можуть дати можливість людям, які мають позитивний аналіз на антитіла, зняти карантинні обмеження.


6. Чому має значення, де людина перебуває?

Такі авторитарні країни, як Китай, можуть накласти більш жорсткий контроль за переміщеннями та застосувати більш нав'язливі засоби контролю, такі як перевірка температури при виході з дому, відстеження щодо дотримання карантинних умов, і вони менш вразливі до тиску з боку бізнесу та громадської думки. Це дає їм потужні інструменти для контролю вірусу, якщо вони пильні щодо імпортованих випадків. Проте це складніше завдання для інших країн. Найбідніші країни можуть легше дозволити собі економічні втрати, спричинені тривалими карантинними обмеженнями, і часто не мають інфраструктури охорони здоров'я для проведення широкого нагляду.


7. Скільки часу буде тривати розробка вакцини?

Десятки компаній та університетів у всьому світі працюють над цим, але немає гарантії, що вони це зроблять. Як правило, розробка вакцини - це довгий і складний процес, який включає роки тестування щодо безпеки та ефективності зразків. У боротьбі з коронавірусом дехто з учасників процесу обіцяє розробити вакцину впродовж 12-18 місяців, що є дуже амбітною заявою. Окрім використання перевірених підходів, вчені покладаються на нові технології, наприклад, такі, що додають вірусний генетичний матеріал до людських клітин, спонукаючи їх виробляти білки, що стимулюють імунну відповідь. Деякі фахівці з вакцини вважають, що уряди, громадяни та інвестори повинні стримувати свій оптимізм. Не зрозуміло, чи будуть працювати їхні методи, чи будуть дотримані терміни чи компанії зможуть виготовити достатню кількість вакцини.


8. А як щодо другого шляху - до імунітету спільноти?

По-перше, це відбудеться лише в тому випадку, якщо одужання від інфекції залишить людей зі стійким імунітетом. Ще невідомо, чи ця теорія стосується нового коронавірусу. Невідома також кількість населення, якій довелося б зазнати інфікування вірусом для встановлення імунітету спільноти. Як правило, вона висока, наприклад 75% для дифтерії та 91% для кору. Патрік Валанс, головний науковий радник уряду США, у лютому оцінив цей показник у 60%. Скільки часу буде потрібно для досягнення необхідного порогу, залежатиме від заходів, які уряди запровадять у відповідь на пандемію. Без жорстких обмежень це було б швидше реалізувати, внаслідок стрімкого інфікування та смертям, оскільки системи охорони здоров’я будуть перевантажені. Деякі дослідження припускають, що фактична кількість інфекцій значно перевищує підтверджені випадки. Якщо це правда, країни ближче до набутого імунітету, ніж нам відомо.


9. Чи є інші варіанти?

Нам може пощастити у тому випадку, якщо вірус зникне з настанням літа в північній півкулі, де найбільше випадків, як буває зі спалахами грипу, які вщухають із сезонними змінами. Але все ще залишається невідомим, чи зіграє роль тепліша погода. Навіть якщо за таких умов інфікування зменшиться, вірус може повернутися восени. Дехто покладає надії на нетрадиційну терапію чи лікування.

за матеріалами Bloomberg


09.04.2020 5008
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3048
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3381 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

155

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1044

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

862

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

249
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1241
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

269
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

330
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719