Книжковий вимір.  Що читають мешканці Івано-Франківська

Паперова чи електронна книга? Пригодницький детектив або ж роман? Як часто читають мешканці міста та скільки грошей витрачають на книги читайте у матеріалі Фіртки.


Відомо, що читання книг приносить людині неабияку користь, адже, окрім того, що це чудовий спосіб провести час та відпочити від буденних справ, це ще й відмінний інструмент для нашого здоров’я, бо таке заняття «прокачує» мозок, рятує від депресії та стресу, а також поліпшує концентрацію та увагу.                                                                                            

Та попри те, що читання є корисним і таким, що розвиває, в нашій країні тільки 8% людей щодня читають книги, а 27% читають їх більше ніж раз на тиждень. Таку інформацію нещодавно оприлюднила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм".

Вона зазначила, що порівнюючи український показник читання з кількома іншими європейськими країнами у нас ситуація досить таки сумна, адже, якщо в Італії 56% людей читають регулярно (мінімум раз в тиждень), в Польщі 36%, то в Україні тільки 27%.                                                         


А як щодо Франківська? Яка ситуація склалася тут? Відповіді Фіртка шукала у мешканців та в одному з місцевих книжкових магазинів.

Опитування в соціальних мережах показало, що читців у нашому місті є більше ніж таких, що не читають взагалі: з 50 респондентів - 80% людей читає і любить читати, натомість 20% таких, хто книги в руки не бере.

Більшість з опитаних людей читає в середньому одну книгу в місяць, трохи менше тих, хто прочитує одну книгу раз в пів року, а найменше серед опитаних таких, хто читає одну книгу в рік. Однак, тішить в опитуванні те, що є багато справжніх книгоманів, котрі можуть прочитати 2-3 книги в місяць, а іноді навіть більше.

Серед жанрів, що читачі обирають найчастіше – романи, детективи, фентезі, історичні повісті, пізнавальна й наукова література, а серед найпопулярніших письменників – Стівен Кінг, Ден Браун, Люко Дашвар, Світлана Талан.                                                                                                             

Традиційна паперова книга все ще переважає над електронним аналогом і є набагато популярнішою за останню.                                                  

Щодо того, скільки коштів респонденти витрачають на книги, то тут ситуація наступна: зі свого гаманця люди викладають від 200-250 гривень в місяць до 1000-1500 гривень в рік, в залежності від того, скільки книг читається. Інколи цифра витрат може сягати й 150-200$ на рік, а також популярним серед опитаних є обмін книгами серед друзів.                                            

Також, ми поспілкувались з працівниками одного із місцевих книжкових магазинів, де нам також розповіли про книжкові вподобання мешканців міста.

«В кожної людини свої смаки, тому однозначної відповіді немає. Всі жанри мають попит», - запевняють продавчині книжок.

В середньому за один похід у книжковий магазин людина витрачає приблизно 250 гривень.

«Книги франківці обирають в залежності від віку. Старше покоління переважно обирає українських авторів, молодь - іноземних. Але однозначно всі хочуть книжки українською мовою», - переконують жінки.                                

З книжок, які радять прочитати в магазині - "Ожинове вино" Джоан Гарріс, Стівен Кінг "11/22/63", Еріх Марія Ремарк "Життя у позику", Тесс Ґеррітсен "Клуб мефісто"(із серії Ріццолі та Айлс), Елена Ферранте "Історія втраченої дитини" (із циклу Неаполітанські романи), Фоззі "Чорний хліб", Надія Гуменюк "Плач пересмішниці".                                                           


Що франківці думають про книги та чому люблять їх читати?

Тетяна: «Люблю книги за знання та емоції, які я отримую під час їх читання. Книжки допомагають мені розслабитися».                              

Віктор прочитує приблизно одну книгу у 2-3 місяці. Улюбленим жанром у літературі вважає детективи та пригоди. Щодо письменників, яким  хлопець надає перевагу, то це Стівен Кінг, Агата Крісті та Іларіон Павлюк. Однак, Віктор зазначає, що до вибору книг конкретних письменників підходить дуже ретельно і доволі часто керується відгуками читачів до книг авторів, а також може придбати книгу тільки тому, що сподобався дизайн її обкладинки.

«За допомогою книг я ніби занурююсь в інший світ, де спостерігаю за головними героями, а іноді уявляю і себе на їхньому місці. Книга дозволяє мені дізнатися багато нового і просто гарно провести час, розслабитися, відпочити морально, а також знайти відповіді на багато моїх питань», - ділиться хлопець.

Улюблених книг Віктор не виділяє, адже впевнений, що «кожна книга особлива по-своєму».

Яна: «Книги – це як окремий вид релаксу, хобі, цікаві історії, які ти проживаєш…це як безмежна любов».

Марина: «Обожнюю книги за знання та інформацію, яку вони несуть в собі». 

Галина: «Кількість прочитаних мною книг залежить від мого настрою. Буває, що в місяць можу прочитати 2-3 книги, а буває так, що деякі інші речі виходять на передній план. Однак, читати я дуже люблю», - ділиться жінка.

Улюбленим письменником Галини є Василь Шкляр, а також письменниця Ярослава Дегтяренко, книги яких жінка читає з величезним задоволенням.

Щодо книжок, які влучили прямісінько в серце, то серед них історичний роман «Чорний ворон» Василя Шкляра й «Парфуми: історія одного вбивці» — роман німецького письменника Патріка Зюскінда, який Галина прочитала вже чотири рази й не планує на цьому зупинятися. 

«Здається, що на дуже просте запитання «чому ти любиш читати?» відповідь також дуже проста: люблю і все. Бо мені подобається манера написання автора, хочу розвинути гнучкість мислення та підвищити свій інтелектуальний рівень. Напевно, багато хто з нас так і відповість, але якщо заглибитись в це питання, то тут не вистачить одного аркушу паперу.

Кожна прочитана книжка – це двері в інший світ, адже після неї ти зовсім по-іншому дивишся і сприймаєш життя. Книга наповнює твій світогляд, змінює його і ти вдосконалюєшся», - зазначає Галина.

Жінка переконує, що з людьми, які читають, приємно вести бесіду, адже останні надзвичайно багатосторонні та відкриті, а спілкування з ними захоплює, наповнює енергією і збагачує світосприйняття.

«Книга вчить нас поважати людей і самого себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу», - говорить Галина.

Віта: «Люблю книжки за те, що з ними  ти поринаєш в інший світ». 

Андріана: «За допомогою читання можна абстрагуватись від усього».


Реалії показують, що потрібно підіймати статистику і заохочувати людей читати більше. Велика надія на те, що коло поціновувачів книг буде з часом  розширюватись, адже любов до книги починається з першого погляду, першого рядка і слова… головне знайти «свою» книгу.


Коментарі ()

21.10.2021
Тіна Любчик

На Коломийщині проживає та займається улюбленою справою перша дівчина-вівчар в Україні – Уляна Сулятицька. 26-річна господиня розповіла Фіртці, чому обрала саме таку діяльність та як справляється з кількома сотнями овець та кіз у господарстві.

246
19.10.2021
Уляна Мокринчук

Літо закінчилося, а це означає, що деяких людей може турбувати осінній морок. Його часто називають осінньою «депресією», «хандрою», журналістка Фіртки поспілкувалась з людьми, які відчувають симптоми осінньої хандри та з психологинею, яка знає, як з нею боротись.

704
17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

768
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

751
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

1184
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1524 2

Звернувся до СБУ, щодо діяльності Служби Безпеки Хлібних Інвестицій та Цархлібу, а також кримінального авторитета Сайрана (громадянин РФ із Криму), який очолює ці незаконні збройні формування та веде терористичну діяльність, зокрема 20 жовтня організував напад на моє помешкання.

133

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

1359

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1616

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1889
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1447
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10630
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15580
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

340
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

1572 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

2198
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11364
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

1200
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

494
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1378
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

2228
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3564