Як холестерин впливає на кровообіг? Поговоримо про облітеруючий атеросклероз

Ми живемо у світі всепоглинаючої постійно циркулюючої інформації, яка постійно змінюється і оновлюється. Особливо актуальною в будь-який час залишається інформація про здоров’я і як його зберегти.

Однак через засилля даних в пересічної людини втрачається розуміння того, що є дійсно важливим і актуальним, а що ж є просто порадою інтернет-ботів, непідкріпленою ні розумінням суті процесу, ні медичними знаннями, ні досвідом. 

Всі ми неодноразово чули про шкоду холестерину. В цій статті спробую коротко зосередитись на одному аспекті його дії, а саме на впливі на стан судин периферичної системи кровообігу.

Холестерин по собі здатний впливати на стінку судини, т.зв. ендотелій, порушуючи її структуру і цілісність. З часом на місці ушкодження починає формуватися атеросклеротична бляшка, сукупність клітин, які нашаровуються одна на одну. Поширюючись концентрично, вони починають звужувати судину аж до повної її облітерації, тобто перекриття. Оскільки здебільшого процес протікає поступово і досить повільно, на перших етапах  людина не відчуває жодних симптомів.

З часом приєднуються болі в нижніх кінцівках, трофічні прояви у вигляді поблідніння шкіри кінцівок, похолодання шкіри, потовщення нігтів, зменшення або втрата волосяного покриву. Людина починає скаржитись на переміжну кульгавість, стан, при якому знижується відстань, яку може пройти особа без болю у ногах. Інколи біль настільки сильний, навіть у стані спокою, що зовсім знесилює людину.

Це відбувається внаслідок кисневого голодування тканин, до яких просто не надходить достатньої кількості крові по звуженим судинам для забезпечення їх адекватної роботи. При поступовому звуженні судин починають розвиватись т.зв. колатералі, судини, які спочатку компенсують уражені ділянки.

Вони мають значно менший діаметр, тому рано чи пізно наступають ознаки декомпенсації. В найгіршому випадку ситуація може призвести до розвитку гангрени, яка, як правило, закінчується оперативним втручанням – ампутацією кінцівки.

На початковому етапі дане захворювання лікують консервативними методами, дотриманням режиму харчування і режиму дня, які в свою чергу дають хороші результати. Консервативна терапія у свою чергу забезпечує повноцінну дію на саму судину, знижує ризик подальших ускладнень, нормалізує рівень холестерину, покращує тонус.

Такі курси лікування в середньому потрібно проходити двічі на рік. Тому пересічній людині обов’язково треба пройти обстеження і при наявності таких проблем звернутись до лікаря для запобігання всіх перерахованих станів.

Будьте здорові!

Світлана Олійник – лікар-хірург
На правах реклами


13.06.2019 2491
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1453
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

708
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

923
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2002
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3504
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2403 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

747

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

651

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

628

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

647
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10287
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1133
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5201
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

941
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2743
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1135
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

336
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

655
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

567
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

616
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

971 2