Як холестерин впливає на кровообіг? Поговоримо про облітеруючий атеросклероз

Ми живемо у світі всепоглинаючої постійно циркулюючої інформації, яка постійно змінюється і оновлюється. Особливо актуальною в будь-який час залишається інформація про здоров’я і як його зберегти.

Однак через засилля даних в пересічної людини втрачається розуміння того, що є дійсно важливим і актуальним, а що ж є просто порадою інтернет-ботів, непідкріпленою ні розумінням суті процесу, ні медичними знаннями, ні досвідом. 

Всі ми неодноразово чули про шкоду холестерину. В цій статті спробую коротко зосередитись на одному аспекті його дії, а саме на впливі на стан судин периферичної системи кровообігу.

Холестерин по собі здатний впливати на стінку судини, т.зв. ендотелій, порушуючи її структуру і цілісність. З часом на місці ушкодження починає формуватися атеросклеротична бляшка, сукупність клітин, які нашаровуються одна на одну. Поширюючись концентрично, вони починають звужувати судину аж до повної її облітерації, тобто перекриття. Оскільки здебільшого процес протікає поступово і досить повільно, на перших етапах  людина не відчуває жодних симптомів.

З часом приєднуються болі в нижніх кінцівках, трофічні прояви у вигляді поблідніння шкіри кінцівок, похолодання шкіри, потовщення нігтів, зменшення або втрата волосяного покриву. Людина починає скаржитись на переміжну кульгавість, стан, при якому знижується відстань, яку може пройти особа без болю у ногах. Інколи біль настільки сильний, навіть у стані спокою, що зовсім знесилює людину.

Це відбувається внаслідок кисневого голодування тканин, до яких просто не надходить достатньої кількості крові по звуженим судинам для забезпечення їх адекватної роботи. При поступовому звуженні судин починають розвиватись т.зв. колатералі, судини, які спочатку компенсують уражені ділянки.

Вони мають значно менший діаметр, тому рано чи пізно наступають ознаки декомпенсації. В найгіршому випадку ситуація може призвести до розвитку гангрени, яка, як правило, закінчується оперативним втручанням – ампутацією кінцівки.

На початковому етапі дане захворювання лікують консервативними методами, дотриманням режиму харчування і режиму дня, які в свою чергу дають хороші результати. Консервативна терапія у свою чергу забезпечує повноцінну дію на саму судину, знижує ризик подальших ускладнень, нормалізує рівень холестерину, покращує тонус.

Такі курси лікування в середньому потрібно проходити двічі на рік. Тому пересічній людині обов’язково треба пройти обстеження і при наявності таких проблем звернутись до лікаря для запобігання всіх перерахованих станів.

Будьте здорові!

Світлана Олійник – лікар-хірург
На правах реклами


13.06.2019 2564
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19533
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738