Гуцульщина у 30-х роках: в Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша (ФОТО)

Фотовиставку "Юліан Дорош. Покуття та Гуцульщина 1930-х з архіву в США" відкрили 17-го квітня в Івано-Франківську.

На виставці у Підземному Переході Вагабундо представили 15 фотографій Юліана Дороша, передає Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Окрім світлин, презентували й документальний фільм Юліана Дороша "Біля джерел народної творчості", де зображене життя гуцулів у 30-х роках.

Гуцульщина у 30-х роках. В Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша

Знайшов та оцифрував ці світлини Олександр Дебич, який досліджував історію української діаспори у Південній Америці.

До того часу фотографії зберігалися у дочки режисера Волтера Блондиненка у місті Клівленд у США, розповідає співавторка виставки Христина Буній.

Гуцульщина у 30-х роках. В Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша

"Дуже цікаво, як вони потрапили до Блондиненка, а згодом і у Штати, хоча Юліан Дорош сам часто подорожував між Штатами і Україною, і у Варшаві вони, швидше за все, пересікалися. Оскільки мали багато спільних інтересів, їхні шляхи часто перетиналися", - каже жінка.

Гуцульщина у 30-х роках. В Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша

За її словами, частина фотографій – із села Раковець, де Юліан Дорош провів багато часу. Друга частина – це Гуцульщина, краї, куди він постійно повертався, знімав документальні фільми чи просто подорожував.

Документальний фільм, автором якого був Юліан Дорош, говорить Христина Буній, знайшли у Львові, у квартирі його сина.

"Це були такі невеличкі нариси про місцевих майстрів Верховинського і Косівського районів. З різних сіл він обирав якусь конкретну людину і знімав процес створення її об’єктів", – пояснює вона.

Гуцульщина у 30-х роках. В Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша

Юліан Дорош народився на Львівщині, а юність провів в Івано-Франківську. Тут він навчався у Станіславівській гімназії. Тоді ж Юліан став членом "Пласту", де й почав фотографувати та знімати, а пізніше й очолювати пресквартиру організації, розповідає співавтор виставки Тарас Зень.

Гуцульщина у 30-х роках. В Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша

"Перші свої фото як митця, фотографа, відеофотографа, оператора він робив саме тут. І, завдяки цьому місту, ми маємо такого фотографа, такого митця Юліана Дороша. Він 8 років вчився у цій гімназії Станіславівській, 8 років ходив нашими вулицями. Але це дуже важливі 8 років, бо це юнацький період, а ми знаємо, що людина формується у цей час ", – розповідає чоловік.

Фотографії Юліана Дороша допомагають відчути настрій Гуцульщини періоду 30-х років минулого століття, розповідає відвідувачка виставки Оксана Таран:

 "Емоції гарні показані – щастя, радість, заглибленість у природу, бо навколо гарні пейзажі, і вони залюбовані цими пейзажами. Фільм показує теж цікаво, як вони виготовляли народні ремесла, як вони працювали, як це все було складно і водночас з любов’ю усе зроблено".

Подивитися на фотороботи Юліана Дороша прийшов й іванофранківець Анатолій Селюх:

"Усе, що ми бачили сьогодні, – це те, що ми повинні знати ще зі школи, але з тих чи інших причин нас цього не вчили і нам цього не показували. Це супер, що хоч зараз, але ми можемо відкривати для себе цю незнану історію нашого краю".

Гуцульщина у 30-х роках. В Івано-Франківську відкрили виставку світлин Юліана Дороша

Експонуватимуть фотовиставку Юліана Дороша у Підземному Переході Вагабундо до кінця квітня.


Читайте також:

У Долині проведуть виставку раритетних телефонів


18.04.2021 24964
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

666
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1921 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1128 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

552
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6902 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11392 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

332

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1074

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1114

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1107
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

40
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

281
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1079
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

655
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

749
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2947
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4439
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18438
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

34
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

319
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

351
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

662