Геноцид ХХІ століття: в Івано-Франківську відкрили фотовиставку та демонстрували оскароносний фільм про Маріуполь (ФОТО)

У вівторок, 19 березня, в Івано-Франківську відбувся показ фільму «20 днів у Маріуполі». Також у Центрі сучасного мистецтва відкрили фотовиставку захисника Мирослава Кобилянського під назвою «Мій Маріуполь та світ довкола».

 Про це пише Фіртка з місця події.

Мирослав Кобилянський — військовослужбовець Збройних Сил України, фотограф, мандрівник, пілот БПЛА, автор фотокниги «Мій Маріуполь та світ довкола». Народився у місті Коломия, проживав у Маріуполі.

До початку повномасштабного вторгнення Мирослав Кобилянський знімав із дрона краєвиди міста. Після окупації Маріуполя військовослужбовець зібрав раніше опубліковані тільки в соціальних мережах світлини у книгу-меморіал «Мій Маріуполь та світ довкола».

Однойменну виставку відкрили у Центрі сучасного мистецтва. Її можна відвідати до другого квітня.

Опісля у кінотеатрі «Люм‘єр» відбувся показ фільму «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова, який здобув кінопремію «Оскар». 

«На мою думку, цей фільм — не документалістика. Це — хроніки та документація тих злочинів, звірства, що вчинила із моїм рідним містом російська федерація», — розповідає волонтер, маріуполець Євген Тузов.

За словами чоловіка, у місті залишилося тільки троє міжнародних журналістів. Також Євген Тузов ділиться спогадами про події, що відбувалися у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення:

«Російські "визволителі" вчинили геноцид у Маріуполі. У місті відбулася гуманітарна катастрофа. 

Тіла загиблих мирних жителів, які збирали біля декількох лікарень, просто лежали на вулиці — їх не встигали ховати. У кожному дворі багатоповерхівок було своє кладовище.

Коли звозили породіль до другої лікарні із третьої, то їх розміщували на першому та другому поверхах. Якщо гинули діти, то з вікон було видно землю, у якій вони були поховані. Кожен день матері, які залишалися у лікарні, бачили палицю, якою позначене місце поховання їхніх дітей.

Люди, які виходили з укриттів у пошуках криниці аби набрати води, бачили собак з людськими кінцівками у пащі. Пригадую, жінку у відчаї, яка не знайшла для дитини харчування (бо у неї зникло молоко), бачить як щодня її дитина кричить, а потім починає затихати. Десь всередині березня (коли земля ще замерзла), копає руками могилу, щоб поховати свою дитину. Ось що насправді було в Маріуполі».

За офіційними даними загинули 25 тисяч, проте фактично загиблих було понад сто тисяч осіб.

«Я не впевнений, що ми зможемо ексгумувати та порахувати всіх загиблих, як того хотілося б. Тому що ховали всюди — клумби, люки, де тільки був простір. Історія Маріуполя сумна, трагічна та важка. Я мрію про те, щоб із жодним містом більше такого не сталося.

Те, що у Маріуполі назавжди залишилося понад 100 тисяч загиблих — це факт. Це — геноцид, його приклад у ХХІ столітті», — акцентує Євген Тузов.


Довідково. Стрічка "20 днів у Маріуполі" розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.

Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя, за що отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їм присвоїли Шевченківську премію.

Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату.

Стрічка перемогла у номінації "Найкращий документальний фільм" британської кінопремії BAFTA та американської кінопремії "Оскар". Режисер Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за "видатні режисерські досягнення в документальному кіно".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську відкрили виставку військових трофеїв бійців "десятки" (ФОТО/ВІДЕО)

«Сталеві духом»: в Івано-Франківську триває фотовиставка задля допомоги пораненим бійцям


20.03.2024 382
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

803
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11333 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1963
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1849
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2850
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4740

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

493

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1142

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1654

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1403
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1793
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1614
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8855
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

698
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

776
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1964
15.05.2024

У селі Чортовець, що на Прикарпатті, чоловіки встановили рекорд України, виконуючи ритуально-обрядовий танець сербен.  

936
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

442
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

348 1
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

783 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

825