Фестиваль гуцульського етнічного одягу «Лудинє-фест» або за що цісар Франц-Йосиф звільнив космачан від податків

На місцевому карпатському діалекті «лудинє» означає святковий одяг. На великому подіумі в центрі  гірського містечка представили понад 80 святкових жіночих, чоловічих і дитячих, святкових, повсякденних, весільних костюмів.

 

Найбільше було одягу із карпатського регіону, але присутні на святі могли помилуватися й народною ношею Покуття, Поділля і навіть Сумщини та  українського степового регіону. Милувалася різнобарв’ям одягу й кореспондент «Експресу».

 

…Уберя, лудинє, вборини, згарди,  ґердани, обгортки, кресані, фоти, гачі... Червоні, яскраво жовті, зелені та оранжеві… Здається, навіть сонцю вже нема тут що робити. Площу та місто освічує одяг. Сходяться та з’їжджаються великі гуцульські роди. З Києва. Львова, Кракова, Криму, Вашингтону, Берліна, Парижу. Де лише не закидає життя та доля гуцулів. Але гори їм наймиліші. Мила розмова з родиною. Яскрава ноша гуцульська. Усе, чим багаті, горяни показують на фестивалі.

 

«Основну колекцію одягу, яку показуємо на подіумі, взято з колекції музею  Михайла Струтинського, – розповідає «Експресу»  організатор дійства, міський голова Косова Микола Фокшей.  – У цій збірні є близько 10 тисяч екземплярів народної вишивки (!!!). Долучилися до свята і викладачі та студенти нашого знаного закладу – Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва. На основі народних традицій вони створюють вже сучасний одяг,  який залюбки купують модники і модниці зі всієї України, Європи та Америки. Приїхали на фестиваль великими родинами й представники наших сіл. Зі старих дерев’яних скринь повиймали скарби прадідівські, аби показати світові, що то є гуцульське лудинє.»

 

А на площі таке різнобарв’я, що очі розбігаються. Усе хочеться роздивитися, до всього доторкнутися. Набратися енергії грі від прадавніх орнаментів. Он у великій хустці іде бабця з онучкою. А ось велика гуцульська родина поправляє прикраси та капелюшки на головах онуків. Мама чепурить донечку: бовди (стрічки на косах) зав’язує так, як ще прабабуся навчала – аби нічого лихого не вчепилося. «Стрічки та хустки гуцулок мають не лише практичне та естетичне значення, але й магічне.  –  каже сільська голова знаного центру ліжникарства Яворова Катерина Шкрібляк.  –  Колись заміжній жінці вийти з дому без хустки  –  було великими соромом і гріхом. «Волоссям світити  –  родину ганьбити» , – казали наші предки. Для кожного віку були свої хустки. Зовсім молоді молодички пов’язували білі, червоні, зелені хустки. Старші  –  чорні, бордові, темно жовті.   За кольором та візерунками можна було безпомилково визначити, з якого села жінка».

 

Але Яворів ще й здавна славиться одягом з ліжників. А тепер ще й сучасним одягом, із прадавніми геометричними орнаментами-оберегами. Навіть відомі та знані в Україні модельєри з великих міст, консультуються із яворівськими майстринями. Купляють у них ткані відрізи та шиють з них одяг для віп-персон. Ще одним центром народного мистецтва в одязі й талановитих майстрів є Космач. Жовтогарячі чоловічі та жіночі сорочки, запаски, червоні  вовняні шкарпетки і хустки ні з чим не сплутати. Недаремно назва «Космач» перекладається як келія сонця. Сонячні щирі люди, сонячний одяг, сонячна земля і гори, що тягнуться до сонця. Родина Параски та Романа Бойчуків приїхали до Косова та захоплено розповідають про сільський одяг.

 

«У хатах наших х старожилів на стінах ще й досі висять портрети австро-угорського цісаря Франца-Йосифа. Колись космачани відправили до нього делегацію з проханням знизити їм податки,  –  розповідає Роман Бойчук.  –  І вони так здивували вінценосного своїм яскравим одягом, що цісар почав розмовляти з гуцулами. Ці горді волелюбні люди настільки полонили Франца-Йосифа, що він узагалі звільнив Космач від податків. Минули століття, а ми дивуємо світ нашою вберею й досі».

 

А гостей свята кожне село дивувало чимось особливим. Не повторюється орнамент на вишиванках, спідницях, не знайти однакового краю чоловічих штанів. Немає однакових кресань-капелюхів.

 

А весільний одяг та зачіски молодої  –  це такі шедеври. Що десятки іноземців, які прибули на свято, очей відвести не можуть.

 

«Я досі такої краси ніде не бачила, хоча багато по світу поїздила, –  мовить Моллі Шербер з американської Каліфорнії.  –  Обов’язково хочу навчитися робити такі зачіски, як мають ваші молоді. Можливо, незабаром це стане моїм бізнесом. Адже багато модних і стильних дівчат у США хотіли би похвалитися такими «спорудами» зі стрічок, леліток та бісеру».

 

А задоволений святом міський голова Косова  каже, що хоче зробити фестиваль традиційним, аби він став ще однією туристичною принадою Прикарпаття.

 

«Це наша духовність, багатство, обереги правічні», – мовить пан Фокшей.

БРІЗ


09.07.2011 Сабіна РУЖИЦЬКА 2319 2
Коментарі (2)

Віра 2011.07.12, 17:16
А де ж фото? Ми теж хотіли б подивитися на те лудинє і зачіски .
Роман Печижак 2011.09.22, 11:55
Фото э тут, в групі facebook, можна переглянути та долучитись http://www.facebook.com/media/set/?set=oa.207248099322957&type=1
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

1998
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1402
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1060
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2079
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3569
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1351

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1705

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

509

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1147

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

452
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24261
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

509
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

460
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

629
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1517
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

683
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5726
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

616
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1560 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

622
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

533