Феномен релігійних вірувань гуцулів

Особливість та унікальність Гуцульщини, її культури усім відома. Їхні звичаї та обряди пов’язані із силами природи.

Самобутня гуцульська культура з її духовним світом яскраво відображена у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Особисто мене, у фільмі вразила, сцена похорону Івана коли на мертве тіло кидали монети, грали на сопілці, кричали та трясли тіло покійника, і це все супроводжувалося цілком звичним для християн читанням псалтиря дяком із церкви.

Але як то кажуть: "щоб зрозуміти гуцула потрібно самому бути гуцулом». Фантастичний, самобутній гірський народ, що зумів поєднати християнство та язичницькі вірування.

Цей релігійний феномен полягає в тому, що гуцули зуміли дотримуватися євангельських настанов  та водночас жити в язичницькому векторі, перебуваючи у своєрідному трепоті перед силами природи.

Спостерігаючи за силами природи та фактично залежачи від них там у горах, гуцули наче законсервували свої вірування, які проявляються в багатьох забобонах чи обрядах.

З  розповсюдженням християнства, а саме візантійського християнства. Візантійські обряди отримали блиску  гуцульського трепету перед силами природи. Формально, залишаючись християнами, у гуцулів не зникає віра у сили природи. 

Так,  чітко існують певні уявлення, які описані дослідниками гуцульщини починаючи з 19 ст., а саме: уявлення про «упирів» / «упириць» та наявність у людини «дводушшя»; уявлення про загальну, неперсоніфіковану «нечисту силу» та чортів, які представлені різними образами й евфемізмами («скаженик», «щєзник», «щез би», «той, що каламутить», «шо ріжки у него ростуть», «дідьо», «юда», «він» та ін.); уявлення про «закляті» («нечисті», «прокляті») скарби;  уявлення про «погані» («нечисті») місця; уявлення, пов’язані з деревами й рослинами (смерека, осика, верба, папороть, мак, рута тощо); уявлення про реальних історичних осіб (опришків, Олексу Довбуша та ін.), які наділені міфологізованими рисами тощо.

Зі скупих гірських ґрунтів гуцулам прогодуватися важко. Тож і доводиться їм трудитися на землі не лише з мотикою в руках, але й із дотриманням певних ритуалів. Скажімо, у деяких селах гуцули також вірять, що не можна плювати на городі, бо від того зігниє капуста та часник.

А ще на городі не можна їсти. Інакше весь урожай з'їсть хробак. У гуцулів існує багато ритуалів, покликаних захистити корову від відьом, які, за тутешніми повір'ями, забирають у неї молоко. Для цього корову, яка щойно отелилася i яку ще не ссе теля, переводять тричі через брилу кам'яної солі.

Потім кожну п'ятницю корові дають шматочок з цієї солі, поки вона доїться. У день святого Юрія як оберіг від відьми на дверях хліва вішають борону. А напередодні цього свята корові змащують місце між рогами й хвіст часником та дьогтем, і в чотири кути хліва кладуть часник, щоб відьма не зайшла.

Це все існує паралельно з глибокою побожністю, відвідуванням храму та намаганням твердо дотримуватись Десятьох Заповідей, акуратно забуваючи ту, яка забороняє забобони.

Специфічність стародавньої віри гуцулів полягала в тому, що вона була пов’язана з навколишньою природою і пастушим життям, які з приходом християнства залишились незмінними. щодо конфесійної приналежності, то можна сказати, що гуцули здебільшого греко-католики та православні.

Етноконфесійний синкретизм гуцулів означає, що вони належать до українського християнства з київським софійним характером релігійності.


22.12.2023 Роман Тадра 3233
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

968
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2368 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2