Єпископ Григорій Хомишин: вплив журналістів сильніший, як священиків і вчених…

 

Григорій Хомишин (1867-1945 рр.) – єпископ станиславівський з 1904 року

фотографія 1930 року

 

Визначальну роль преси в громадсько-політичному житті завжди визнавали видатні діячі минувшини. Ще Наполеон І Бонапарт зазначав, що преса – це світова сила. Йому ж належить вислів про те, що журналіст – це чистильник вулиць, який працює пером. Значення преси підкреслював й один із батьків-засновників США Томас Джефферсон: «Наша свобода залежить від свободи преси, і спроба обмежити пресу призведе до втрати свободи».

 

Першою і найбільшою світовою силою назвав пресу станиславівський єпископ Григорій Хомишин, який у вересні 1931 року видав «Відозву до всечесного духовенства Станиславівської єпархії о пресі як дуже важливій зброї нинішньої доби».

 

Відозва складається з двох частин. У першій частині Г. Хомишин вказував на значення преси для суспільства загалом, а в другій – на використання преси в душпастирській праці священика. Хоч Відозва написана станиславівським єписком майже сто років тому, проте думки священика залишаються цікавими для сучасного читача та актуальними для пишучої братії – журналістів.

 

Григорій Хомишин наголошує на тому, який сильний вплив на людей має преса: «Часопис – це велика школа для дорослих. А ні учні до учителя, а ні вірні до проповідника не мають такого довір’я, як читачі часописів до преси. Часопис це скорий і дуже впливовий регулятор політичної думки, суспільних рухів, духовно-релігійного життя та господарських стремлінь».

 

Отець Григорій застерігає від недооцінювання сили преси. «Вплив журналістів сильніший як священиків і вчених. Вони руйнують цілі світи думок і будують нові», – читаємо у Відозві. «Держави й уряди не зробили б нічого, якби не розпоряджалися впливовою пресою. Преса має вирішальне слово про мир і війну, про родину й суспільність, про мистецтво й літературу. Вона може виховати святих, але й злочинців; вона може успішно боронити релігію і мораль, але може й найсвятіші справи висміяти, понизити і з болотом змішати. Політична преса гіпнотизує уми … поки читач чужий погляд не буде вважати за свій власний. Лиха преса діє як алкоголь, як пошесть», – чи не актуальні твердження і для сьогодення?

 

Великою бідою для формування суспільної думки греко-католицькі достойники вважали те, що «лихі люди», які викривляють мораль і нав’язують «лженауки», радо послуговуються послугами газет, щоб розповсюджувати хибні та шкідливі погляди. Тому, на думку священиків, велика буде користь з того, коли вчені й релігійні люди почнуть писати до часописів. Тоді «будуть уступати блуди і запанує правда». Чим не сучасний заклик?

 

Папа Пій Х на початку ХХ ст. так висловився про католицьку пресу:

 

« Немає шляхетнішої місії як журналіста. Я благословляю сей символ вашого призвання. Мої попередники благословляли мечі і зброю християнських борців; я волю вимолити благословення на перо християнського журналіста..». Хоч ці слова були промовлені Папою до католицьких кореспондентів, проте вони могли би стосуватися і багатьох тисяч сумлінних та професійних світських журналістів.


Коментарі (2)

Wasyl Ryba 2015.06.08, 18:34
позволю собі доповнити Владику: оскільки у людий від Бога гроший набагато менче як у слуг Сатани, тому у війні 2 ідеологій неминуче перемагає матеріялізм (сатанізм). Що робит Бог?? Він се допускає для нашої спокуси. А потім спасає Світ погрузлий в гріхах. На сей раз заповідано нам Апокаліпсис і 2-прихід Хреста. Але вже не слабенького на Хрест, а в Силі і Славі на чолі Воїнів-ангелів. Всі нечестиві підут на ліво і будут спалені (анігіляція). В перших рядах будут сат-журналісти і ті хто їх фінансував і надихав. Бо не має гріха той, кого ведут, а той хто веде. Шо маєм робити ми і Церква - боротися, аби не дати сатані повністю (2/3=0,666) перемогти Світ і спокусити невинних овець. Церква має йти в політику, а не гратися в піддавки з сатанов - нібито Вона віділена від держави. Свобода слова = свобода дій Сатани, тому її треба під цензуру і не допускати приватників, а лиш громади і Державних.
Wasyl Ryba 2015.06.08, 19:03
написав і тогди дійшло, шо так ФІРТКА поздоровила себе і колег з ДЖ! За такий вдалий і добрий вибір -многая і благая Вам літа!! За дискусію між покоцаним лібералом і тупим соціалістом на "Невтішних новинах" - окреме ДЯКУЮ.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1790
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1787
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1767
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5269 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2074 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1454

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

604

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

705

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

896

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

934
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1666
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3594
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10179
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26053
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10085 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7653
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

837
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1342
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

313
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1202
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

790
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1017