Єпископ Григорій Хомишин: вплив журналістів сильніший, як священиків і вчених…

 

Григорій Хомишин (1867-1945 рр.) – єпископ станиславівський з 1904 року

фотографія 1930 року

 

Визначальну роль преси в громадсько-політичному житті завжди визнавали видатні діячі минувшини. Ще Наполеон І Бонапарт зазначав, що преса – це світова сила. Йому ж належить вислів про те, що журналіст – це чистильник вулиць, який працює пером. Значення преси підкреслював й один із батьків-засновників США Томас Джефферсон: «Наша свобода залежить від свободи преси, і спроба обмежити пресу призведе до втрати свободи».

 

Першою і найбільшою світовою силою назвав пресу станиславівський єпископ Григорій Хомишин, який у вересні 1931 року видав «Відозву до всечесного духовенства Станиславівської єпархії о пресі як дуже важливій зброї нинішньої доби».

 

Відозва складається з двох частин. У першій частині Г. Хомишин вказував на значення преси для суспільства загалом, а в другій – на використання преси в душпастирській праці священика. Хоч Відозва написана станиславівським єписком майже сто років тому, проте думки священика залишаються цікавими для сучасного читача та актуальними для пишучої братії – журналістів.

 

Григорій Хомишин наголошує на тому, який сильний вплив на людей має преса: «Часопис – це велика школа для дорослих. А ні учні до учителя, а ні вірні до проповідника не мають такого довір’я, як читачі часописів до преси. Часопис це скорий і дуже впливовий регулятор політичної думки, суспільних рухів, духовно-релігійного життя та господарських стремлінь».

 

Отець Григорій застерігає від недооцінювання сили преси. «Вплив журналістів сильніший як священиків і вчених. Вони руйнують цілі світи думок і будують нові», – читаємо у Відозві. «Держави й уряди не зробили б нічого, якби не розпоряджалися впливовою пресою. Преса має вирішальне слово про мир і війну, про родину й суспільність, про мистецтво й літературу. Вона може виховати святих, але й злочинців; вона може успішно боронити релігію і мораль, але може й найсвятіші справи висміяти, понизити і з болотом змішати. Політична преса гіпнотизує уми … поки читач чужий погляд не буде вважати за свій власний. Лиха преса діє як алкоголь, як пошесть», – чи не актуальні твердження і для сьогодення?

 

Великою бідою для формування суспільної думки греко-католицькі достойники вважали те, що «лихі люди», які викривляють мораль і нав’язують «лженауки», радо послуговуються послугами газет, щоб розповсюджувати хибні та шкідливі погляди. Тому, на думку священиків, велика буде користь з того, коли вчені й релігійні люди почнуть писати до часописів. Тоді «будуть уступати блуди і запанує правда». Чим не сучасний заклик?

 

Папа Пій Х на початку ХХ ст. так висловився про католицьку пресу:

 

« Немає шляхетнішої місії як журналіста. Я благословляю сей символ вашого призвання. Мої попередники благословляли мечі і зброю християнських борців; я волю вимолити благословення на перо християнського журналіста..». Хоч ці слова були промовлені Папою до католицьких кореспондентів, проте вони могли би стосуватися і багатьох тисяч сумлінних та професійних світських журналістів.


Коментарі (2)

Wasyl Ryba 2015.06.08, 18:34
позволю собі доповнити Владику: оскільки у людий від Бога гроший набагато менче як у слуг Сатани, тому у війні 2 ідеологій неминуче перемагає матеріялізм (сатанізм). Що робит Бог?? Він се допускає для нашої спокуси. А потім спасає Світ погрузлий в гріхах. На сей раз заповідано нам Апокаліпсис і 2-прихід Хреста. Але вже не слабенького на Хрест, а в Силі і Славі на чолі Воїнів-ангелів. Всі нечестиві підут на ліво і будут спалені (анігіляція). В перших рядах будут сат-журналісти і ті хто їх фінансував і надихав. Бо не має гріха той, кого ведут, а той хто веде. Шо маєм робити ми і Церква - боротися, аби не дати сатані повністю (2/3=0,666) перемогти Світ і спокусити невинних овець. Церква має йти в політику, а не гратися в піддавки з сатанов - нібито Вона віділена від держави. Свобода слова = свобода дій Сатани, тому її треба під цензуру і не допускати приватників, а лиш громади і Державних.
Wasyl Ryba 2015.06.08, 19:03
написав і тогди дійшло, шо так ФІРТКА поздоровила себе і колег з ДЖ! За такий вдалий і добрий вибір -многая і благая Вам літа!! За дискусію між покоцаним лібералом і тупим соціалістом на "Невтішних новинах" - окреме ДЯКУЮ.
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

470
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

4595
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1242
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5390
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1442
25.12.2022
Тетяна Дармограй

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.

1783

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

744

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1062

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1066

Що ми, як головний бенефіціар перемоги порядку над хаосом, демократії над деспотією, зможемо запропонувати світу? Світу, який з величезною цікавістю зараз спостерігає за колишньою для себе «терра інкогніта», яку більшість колись не змогли б знайти на глобусі? Яким ми бачимо розвиток України, її місце у світовому поділі праці?

1331
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

425
12.01.2023

Головне завдання після святкових застіль – розвантажити всі "втомлені" органи та системи організму. 

772
08.01.2023

Лікарка-терапевт, дієтологиня Тетяна Чевалюк каже, під час новорічних свят страви потрібно готувати без надлишку, тобто необхідно передбачити кількість продуктів, а також й кількість гостей.

1292
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

483
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

896
03.01.2023

Цьогоріч в Івано-Франківській територіальній громаді більшість релігійних громад відзначатимуть Різдво 7 січня.  

1637
30.12.2022

Лише 11% опитаних мешканців Заходу вважають, що нічого не варто робити й не варто втручатися в справи УПЦ (МП). 

1226
26.01.2023

Ні обіцянок, ні пробачень! Віктор Павлік у п’ятницю заспіває в Івано-Франківську кращі хіти на підтримку ЗСУ. Для франківців Віктор Павлік співатиме у п’ятницю, 27 січня, о 19.00 год в «Арена-центрі».

73
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

346
15.01.2023

Значно покращилося сприйняття Уряду та Верховної Ради.

532
09.01.2023

У цілому абсолютна більшість (84%) українців зберігають переконаність, що влада не збирається і не піде на неприйнятні компроміси з Росією.  

789
03.01.2023

Підозри за обстріли цивільних об'єктів на війні в Україні оголосила Служба безпеки України двом представникам вищого командування рф. 

1011