Два вироки на Івано-Франківщині: як судять «ухилянтів» від мобілізації під час воєнного стану

Стаття 336 Кримінального кодексу України передбачає, що ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Станом на 31 серпня Єдиний державний реєстр судових рішень містить 66 вироків щодо кримінальних правопорушень, передбачених ст. 336 Кримінального кодексу України.

Про це повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

При цьому жодного виправдувального вироку немає, всі особи визнавали свою вину. 

Кількість вироків по областях розподілилась наступним чином: 

  • Волинська область — 5 вироків (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
  • Дніпропетровська область — 7 вироків (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
  • Житомирська область — 1 вирок;
  • Закарпатська область — 31 вирок (9 щодо внутрішньо переміщених осіб);
  • Івано-Франківська область — 2 вироки (1 щодо внутрішньо переміщеної особи);
  • Кіровоградська область — 2 вироки;
  • Львівська область — 10 вироків (2 вироки щодо внутрішньо переміщених осіб);
  • Полтавська область — 1 вирок;
  • Рівненська область — 1 вирок;
  • Сумська область — 1 вирок;
  • Харківська область — 2 вироки (2 щодо внутрішньо переміщених осіб);
  • Черкаська область — 2 вироки;
  • Чернівецька область — 1 вирок.

Безумовним лідером за кількістю винесених вироків є Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області — 19 вироків. Водночас вирок з «реальним» покаранням в реєстрі лише один, всі інші — з іспитовим строком. 

Зокрема, 25 серпня 2022 року  по  справі 303/5476/22 Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області затвердив угоду про визнання винуватості та визнав винним особу за ст. 336 КК України. При цьому чоловіка вже також, у 2021 році вироком суду засуджено за ч. 2 ст. 309 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на два роки з іспитовим строком.

Відповідно до статті 71 КК України, шляхом часткового приєднання невідбутої частини покарання за попереднім вироком, остаточне покарання за сукупністю вироків призначено — три роки один місяць позбавлення волі.

У більшості вироків судами призначене «стандартне» покарання у виді позбавлення волі на строк три роки. з іспитовим строком на один рік.

Лише один раз судом призначено покарання за статтею 336 КК України, покарання у виді п`яти років позбавлення волі з іспитовим строком на три роки. При цьому відмінність ситуації від попередніх вироків для призначення такого суворого покарання для уродженця міста Приморськ, Приморського району Запорізької області, який є внутрішньо переміщеною особою, не зрозуміла. 

Серед засуджених Мукачівським міськрайонним судом Закарпатської області 30% вироків щодо внутрішньо переміщених осіб, в тому числі з Донецької, Луганської, Запорізької областей

    читайте також: Мобілізація та бронь: як працює та хто має право

Також вироком Іршавського районного суду Закарпатської області уродженець с. Молодіжне Калмицької АР Російської Федерації за аналогічною ситуацією отримав п'ять років позбавлення волі з іспитовим строком рік. 

Водночас у разі затвердження угод про визнання винуватості з прокурорами в судах Закарпатської області обвинувачені досить часто отримували покарання чотири або п’ять років позбавлення волі, тобто більше, ніж у випадках неукладення угод про визнання винуватості. 

Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом.

Крім цього, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1240
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2545
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2122
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2177
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6569 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2463 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

352

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1155

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1295

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1416
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

290
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

593
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2073
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26524
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

560
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10474 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8021
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

548
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

413
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

554
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

630
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1595