День Святого Валентина: маркетинг у християнській обгортці

До цього свята можна ставитись по-різному, хтось святкує, хтось ігнорує, а дехто відверто зневажає. Але  в період глобалізації та інтернету його важко  не зауважувати.

День св. Валентина - свято кохання і закоханих просто вдерлося  в наш інфопростір, а також і  у життя. 

У більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні, місто розташоване неподалік Риму, який жив у III столітті.

Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.

День святого Валентина 14 лютого є неофіційним святом усіх закоханих. Легенда говорить, що Валентин таємно вінчав/одружував римських воїнів, за що був засуджений і ув’язнений.

Цікавим є факт, що в роки існування Валентина ще не існувало чину вінчання.

Але окрім мученицької смерті св. Валентина у цей день відзначалось інше – язичницьке свято.

За гіпотезою французького історика Луї-Себастьяна Тіллемона (17 ст.) у Римській імперії цього дня святкували Луперкалії „Lupercalia” (від лат. lupo – вовчиця).

Святкування розпочинались біля підніжжя Палатинського пагорбу, де за легендою вовчиця вигодувала засновників Риму – Ромула і Рему.

Тут звершувались жертвоприношення. Два оголених молодики вбивали козу, після чого з її шкіри нарізувались тоненькі паски, які називались – „фебруа” (звідти і назва зимового місяця february – лютий).

Далі хлопці голяком бігали містом і шмагали дівчат ремінцями із сирої козячої шкіри.

Жінки ж підставляли оголені плечі та груди, вважаючи, що удари зроблять їх коханими та жаданими, а згодом подарують їм легкі пологи та багате потомство.

З точки зору християнської  моралі це було свято вільних статевих  стосунків, і тому у 494 р. папа Гелласій I  намагається заборонити Луперкалії.

Традиція святкування Дня Валентина як «свята закоханих» закріпилась під впливом англійської літератури XVII ст.

В сьогоднішньому вигляді свято має зовсім інший характер, але по своїй суті трішки нагадує язичницький варіант з вільним коханням, прикрашене християнською легендою.

У XX ст. маркетологи та масова культура, власне, поєднала пам'ять християнського святого з язичницькими мотивами, які були поширені раніше, а згодом перетворила це ще і на комерцію, спонукаючи купувати подарунки.

Існує версія, що одна з американських шоколадних фабрик, яка переживала не найкращі часи почала виготовляти шоколадні сердечка до дня Валентина і цей маркетинговий хід врятував її від банкрутства.

За даними Національної асоціації кондитерів  92% американців святкують День Святого Валентина з шоколадом і цукерками.

Згідно зі статистичними даними Міжнародного республіканського інституту, на які посилається торгівельна група, це свято становить близько 4 мільярдів доларів продажів.

За даними платформи з доставлення Instacart, шоколадні цукерки є найімовірнішим товаром, який можна купити у День Святого Валентина.

Виробники солодощів акцентують особливу увагу на виробництві високоякісних подарункових коробок шоколаду. Марк Уейкфілд, старший віцепрезидент із маркетингу Ferrero сказав, що вони зазвичай готуються до Дня Святого Валентина за 15 місяців наперед.

Упакування є одним із факторів, які допомогли Ferrero збільшити свою частку ринку до Дня святого Валентина. Зі слів Уейкфілда бренди преміального шоколаду компанії — Ferrero Rocher і Fannie May — продали шоколадних цукерок на суму 57 мільйонів доларів під час Дня святого Валентина 2022 року. Це становить 17% зростання порівняно з показниками 2021 року.

Ferrero проводить багато досліджень щодо того, що споживачі шукають у День Святого Валентина.

Частина цього ґрунтується на емоціях, які споживачі сподіваються передати своїми солодощами до Дня святого Валентина.

Але, він також базується на типах цукерок, які шукають споживачі.

Отож, це свято  попкультури загорнуте у християнську обгортку.

Святкувати чи ні -  це особиста справа кожного.

Можливо цей день допомагає сором’язливим людям впевненіше заявити про свої почуття.

Але здоровий глузд говорить, що не потрібно чекати одного дня в році, щоб сказати про свої почуття коханій людині, для цього ми маємо 24 години та 365 днів у році.


01.02.2024 Роман Тадра 1450
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1149
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2845
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3155 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123