День "привідкритих" дверей або стороннім вхід дозволений

 

 

Проблема вибору навчального закладу – одна з найважливіших, яка постає перед абітурієнтами. Обрати навчальний заклад і професію – справа нелегка і відповідальна. Адже мова йде не тільки про відповідну фахову підготовку та проведення певного часу у стінах обраного закладу, майбутня професія дуже часто визначає спосіб життя людини на довгі роки. Але що ж робити, коли реальні професії ховаються за знайомими хіба що з підручників назвами, що закінчуються логіями, а починаються префіксами техно- і нано-. Наблизити абітурієнтів до вже недалекої мети покликані дні відкритих дверей.

 

Тож 2-3 червня 2011 року кафедра біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника привідкрила завісу втаємниченості і гостинно запросила до знайомства ліцеїстів природничо-математичного ліцею м. Івано-Франківська.

 

Завідувач кафедри, професор доктор біологічних наук Володимир Лущак особисто поспілкувався з майбутніми абітурієнтами. Розповідь почав із історії кафедри, яка, незважаючи на свій короткий час існування і відносно невеликий професорсько-викладацький склад, відома своїми науковими досягненнями, представленими в престижних міжнародних виданнях і кращих фахових журналах України.

 

Викладачі та аспіранти кафедри зарекомендували свій науковий рівень роботами не тільки в Івано-Франківську а й у Львові, Києві та далеко за межами України у провідних лабораторіях Польщі, США, Хорватії, Великобританії, Фінляндії, Канади і Швеції.

 

Одна із стін при вході на кафедру щільно закладена  грамотами та відзнаками. Їх з цікавістю розглядали учні природничо-математичного ліцею. Хто-зна, можливо на одній з таких грамот колись буде написане їх ім’я?.. Володимир Лущак розповів також про спільні дослідження з вченими Канади, США, Німеччини, Швеції, Фінляндії і Польщі, організацію міжнародної навчальної школи "Внутрішньоклітинна передача сигналів", яку відвідали гості з-понад 15 країн Європи.

 

Безпрецендентним було тоді відвідування кафедри двома лауреатами нобелівської премії, які першими запропонували спосіб реєстрації властивостей одиничного йонного каналу в біологічних мембранах.

 

Учні мали можливість ознайомитися з організмами, які використовуються як модельні об’єкти в дослідженнях кафедри, зокрема, кишкова паличка і дріжджі, плодова мушка дрозофіла і риби, кукурудза і мікроводорості. Незважаючи на різну направленість наукових досліджень, всі вони присвячені єдиній меті – з’ясуванню механізмів пристосування організмів до впливу зовнішніх чинників, а серед них високі і низькі температури, дефіцит і надлишок кисню, засолення, вплив ксенобіотиків та дієти з різною калорійністю.

 

Як виявилося, механізми пристосування до стресових чинників досить консервативні не тільки у представників різних видів, але й царств живої природи, і так чи інакше пов’язані з утворенням та деградацією вільних радикалів. До слова, Володимир Лущак – один з провідних фахівців у цій царині біологічної науки не тільки в Україні, але й у світі!

 

Окрім фундаментальних досліджень на кафедрі проводяться цікаві наукові роботи прикладного характеру - з бактеріями-азотфіксаторами, бактеріями-продуцентами амілолітичних ферментів, їстівними грибами тощо. Всі вони покликані застосувати біотехнологічні процеси на користь сільському господарству та промисловості.

 

Та, мабуть, найцікавішим для учнів було на власні очі побачити, як відбувається реальне наукове дослідження, яке обладнання використовується при його реалізації, дізнатися що таке мікрошприц і автоматична піпетка, і якого розміру крапля води об’ємом 1 мкл.

 

Незчулися як підійшов до завершення день першого знайомства. Саме так, першого знайомства. Річ в тому, що цього року кафедра біохімії та біотехнології розширює можливості абітурієнтів і школярів у .....  і організовує літню школу, де старшокласники зможуть ознайомитися з основними принципами біохімічних досліджень, апробувати себе в реальному дослідженні.

 

То ж якщо Ти розумний, працьовитий і наполегливий, старанний і ретельний у роботі, ввічливий і комунікабельний у спілкуванні, вивчаєш іноземні мови і мрієш осягнути загадки життя – не зволікай! Приходь на навчання до літньої школи! Кафедра біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету з нетерпінням чекає на Тебе! Звертайся за довідками на електронну адресу summerschool.biochemistry@gmail.com або за тел. 066 392 03 53. Тут будуть Тобі раді!

 

Богдана Ровенко


10.06.2011 2275 3
Коментарі (3)

Олег 2011.06.15, 00:58
А який диплом потім буде? На яку роботу беруть БІОхіміків?
Богдана 2011.06.15, 10:14
Фахівці-біохіміки будуть мати після завершення навчання диплом бакалавра біології (4 роки) та спеціаліста чи магістра біохімії (5 років). Останнє вже залежить від їх успішності та працелюбності. Стосовно роботи – сфера діяльності біохіміків дуже широка. Це, в першу чергу, клініко-діагностичні лабораторії державних та приватних медичних закладів, заклади карантинного нагляду, санепідемстанції, підприємства харчової та текстильної промисловості, де використовуються біотехнологічні процеси, фармацевтичні підприємства. Безумовно, кожен біохімік може збудувати наукову кар’єру чи стати педагогом.
гість 2011.06.16, 22:21
А чи варто Україні готувати фахівців для Заходу і чи здатні ваші біохіміки конкурувати з випускниками західних університетів? Чи відповідає рівень їхньої фахової підготовки і володіння англійською мовою міжнародному рівню?
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1170 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497