Чому на міському озері помирає риба?

Фото: galychyna.if.ua


Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

За словами начальника Управління Державного агентства рибного господарства в Івано-Франківській області Любомира Стрембіцького, на початку весни їх установа написала підписаний офіційний лист директорці КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслані Василюк, в якому порекомендували звернутися в будь-яку наукову установу (найближча у м.Чернівці), щоб вони провели наукове дослідження щодо причин загибелі риби.

Тоді можна було б визначити, що зробити з товстолобом.

«Відповіді я не отримав. Треба у Руслани Василюк запитати, чи вони зверталися в наукові установи з таким проханням.

Вони могли розглянути все: навіть могли виловити того товстолоба, щоб зрозуміти причину. Чому я говорю за вилов. Тому що будь-яка жива істота не може жити вічно, а товстолоб строкатий – риба, яка в нерестовий період поїдає дуже багато личинок.

Зоопланктон, коли вилуплюється, схожий на маленького рачка. На мій погляд, приносить більше шкоди, аніж користі. Але, щоб я не був голослівним, ми порадили звернутися в наукову установу. Чому цього не зробили – це вже інше питання», - прокоментував Стрембіцький.

Загалом, за його словами, є кілька причин масової загибелі риб:

  1. Деякі хвороби починаються весною: гідри оселяються на зябрах – риба починає отримувати менше кисню і просто душиться.
  2. Товстолоби мають ікру, яку не можуть відкласти в умовах нашого озера.
  3. У цей період вони не мають харчових об’єктів. Те саме, коли людина після голодування різко починає їсти. І ослаблений організм, коли має личинку, починає різко їсти, що теж призводить до загибелі.

Журналістка Фіртки зателефонувала до Руслани Василюк, щоб дізнатися, чи зверталося КП «Центр розвитку міста та рекреації» в наукові установи з метою дослідження проблеми вимирання товстолоба.

За її словами, вони звернулися до спеціалістів - біологів з Харкова. Доцент кафедри зоології та екології тварин біологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, кандидат біологічних наук Геннадій Гончаров у відповіді на звернення повідомив наступне:

«Випадки одночасної масової загибелі товстолоба вікових груп 3+ і вище, не пов’язані з отруєнням чи задухою, наразі є доволі розповсюдженим явищем у водоймах країн, на територіях яких, починаючи з 50-х років ХХ століття, ці види риб є традиційним об’єктом штучного розведення і подальшого випуску у природні умови.

Однозначної вичерпної відповіді щодо причин такого явища поки що не отримано, але превалюючою у науковому експертному середовищі є думка про те, що причиною загибелі є фізіологічні процеси в організмі риби, пов’язані із неможливістю виметування статевих продуктів внаслідок відсутності гідрологічних умов для природного нересту»

За словами Руслани Василюк, хімічні та бактеріологічні показники води в нормі, рівень кисню в озері також на належному рівні.


16.06.2021 Ілона Шевченко 7170
Коментарі ()

16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

1388
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1102
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6438
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1712
05.06.2025
Олег Головенський

Про сучасні загрози, що потребують нової парадигми підготовки управлінців і фахівців та про нову освітню програму «Національна безпека», Фіртка поспілкувалася з куратором програми, професором кафедри публічного управління та адміністрування Василем Остап’яком.

2033
02.06.2025
Лука Головенський

Про репресії радянською системою українських науковців та лідерів визвольних змагань, про навчання і наукові дослідження Українського Вільного Університету в Мюнхені та його місію української культурної дипломатії Фіртка поспілкувалася з Ларисою Дідковською.  

3307 7

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

222

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

760

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

860

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

1433
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

495
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1602
02.06.2025

На Прикарпатті завершується весняна посівна кампанія.  

1492
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

356
13.06.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3506
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3600
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7183
16.06.2025

В Івано-Франківську з 15 по 20 червня відбуватиметься Шекспірівський фестиваль, організатором якого є Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка.   

369
16.06.2025

Більше довіряють Президенту мешканці Заходу — серед них 73% довіряють Володимиру Зеленському проти 61-63% в інших регіонах.  

877
15.06.2025

На думку прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, протистояння між Ізраїлем та Іраном переростає в повномасштабну війну в регіоні.  

327
10.06.2025

Більшість мешканців західних областей — 60% — усе ще готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Утім, це на 19% менше, ніж у лютому 2024 року.  

538
06.06.2025

В усьому світі санкції, накладені на Росію через її агресію в Україні, стали потужним інструментом, спрямованим на ізоляцію Кремля. Однак, як і у випадку з багатьма іншими, ці заходи не стали перепоною для всіх.  

708